Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου 2013

Euroleague: Μπάγερν - Ολυμπιακός 103-105 (video)

Το ματς εξελίχτηκε σε... κονσέρτα για πολυβόλα, κάτι που μαρτυρά το υψηλό σκορ και στο παρκέ της "AUDI DOME" αποδείχτηκε ότι τα ερυθρόλευκα πολυβόλα ήταν για...
τα καλά οπλισμένα.

Ο Ολυμπιακός... συνδέθηκε με το "καλησπέρα" με το αντίπαλο καλάθι, ξεκινώντας την αναμέτρηση με τρία κολλητά τρίποντα από τους Λοτζέκσι, Μάντζαρη και Σπανούλη. Το ματς πήρε τρελό ρυθμό με επιθέσεις εκατέρωθεν στα 14-16 δευτερόλεπτα και τους Βαυαρούς να έχουν απαντήσεις μόνο στο επιθετικό κομμάτι, καθώς το αμυντικό τους πλάνο δεν αποδείχτηκε αρκετό να περιορίσει τη δράση των παικτών του Μπαρτζώκα. Ειναι ενδεικτικό ότι ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο +8 (28-20).

Ιδιο το μοτίβο και στη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, με τις επιθέσεις να πρωταγωνιστούν. Ο Ολυμπιακός, μάλιστα, είχε απαντήσεις και στις δύο περιπτώσεις όπου η Μπάγερν πήρε το πάνω χέρι στο σκορ (32-30 στο 13' και 40-39 στο 16'). Συμμετοχή ενεργή στο ερυθρόλευκο ξέσπασμα στο δεύτερο μισό της περιόδου είχε και ο Βασίλης Καββαδάς με τέσσερις διαδοχικούς πόντους, που αποτέλεσαν το εφαλτήριο για το επιμέρους σκορ 20-10, με το οποίο οι παίκτες του Μπαρτζώκα πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 9 πόντων (50-59).

Ενδεικτική του πώς κύλησε το πρώτο μέρος είναι η καταγραφή των τριπόντων στη στατιστική, με την Μπάγερν να έχει 5/12 και τον Ολυμπιακό 8/14!!

Η... τρίποντη καταιγίδα συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο, αλλά από την πλευρά των γηπεδούχων, οι οποίοι με τέσσερα διαδοχικά από τους Μπράιαντ (2), Στάιγκερ και Ντιλέινι, όχι απλώς και μόνο "έσβησαν" το -9, αλλά προηγήθηκαν και με 70-67 στο 25'! Περπέρογλου και Σπανούλης είχαν έτοιμες απαντήσεις για το ερυθρόλευκο +4 (74-78). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ 27-21 και τον Ολυμπιακό να έχει χάσει το ασφαλές +9 και να είναι πλέον μπροστά με 3π. (77-80).

Σ' ένα τέτοιου είδους αγώνα, όμως, με τόσο γρήγορο ρυθμό, όσο εύκολα χάνεις τις διαφορές, άλλο τόσο εύκολα τις ξαναχτίζεις κι αυτό ακριβώς έκανε ο Ολυμπιακός με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου. Δύο τρίποντα από Σλούκα, Μάντζαρη κι ένας αιφνιδιασμός με τελικό αποδέκτη τον Σλούκα, έβαλαν τους ερυθρόλευκους ξανά στο +9 (79-88).

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά απαντήσεις από την επίθεσή τους, μειώνοντας στους 4π. (89-93) στο 36' και στους 2π. (100-102) στα 35", ύστερα από λάθος του Λο στον αιφνιδιασμό και τρίποντο του Σαφάρτζικ στη συνέχεια! Ακολούθησαν δύο άστοχα τρίποντα από Λο και Λοτζέσκι, με τον Μπαρτζώκα να επιλέγει (με τη διαφορά στους 2π. και 14" να απομένουν) να δώσει φάουλ στην Μπάγερν (ενδεχομένως και λόγω του υψηλού ποσοστού της στα τρίποντα).

Ο Ντιλέινι στήθηκε στη γραμμή με 9.5" να απομένουν και ευστόχησε και στις δύο για την ισοφάριση σε 102-102. Η επιλογή του Πέσιτς ήταν ακριβώς η ίδια, παρά το... "Χ". Βέβαια, κανείς δεν περίμενε να υποδεχτεί την μπάλα από την επαναφορά ο Ντάνστον, ο οποίος δεν είναι και ο πιο αξίοπιστος από τη γραμμή.

Ο Αμερικανός ευστόχησε στην 1η, αστόχησε στη 2η, αλλά ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, Περπέρογλου ήταν ξανά εκεί, για να μαζέψει το ριμπάουντ, να κερδίσει το φάουλ και να ευσοχήσει και στις δύο βολές για το 102-105 στα 7".

Ο Σλούκας -λογικά- έδωσε φάουλ στον Ντιλέινι, ο οποίος έβαλε την 1η, αστόχησε -προφανώς επίτηδες- στη 2η, με τους Γερμανούς να κερδίζουν το ριμπάουντ, αλλά τον Σάφαρτζικ να αστοχεί σε ελεύθερο τρίποντο από την κορυφή!