Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου 2013

Euroleague: Ολυμπιακός - Σιένα 78-73 [VIDEO]

Παρότι πριν από το παιχνίδι δεν δίστασε να παραδεχθεί ότι ο Ολυμπιακός δεν έχει κανένα κίνητρο απέναντι στην Σιένα, ο Στράτος Περπέρογλου ήταν ο...κορυφαίος παίκτης των πρωταθλητών Ευρώπης με τους Ιταλούς και μαζί με τον Σπανούλη πέτυχαν τους 34 από τους 78 πόντους της ομάδας τους με 6/8 τρίποντα!

Η Σιένα εκμεταλλεύτηκε στο ξεκίνημα τη χαλαρότητα του Ολυμπιακού. Προηγήθηκε 0-6 στο 2' και 3-8 στο 6', με τον Ολυμπιακό να έχει 1/11 σουτ εντός πεδιάς! Το σκορ έγινε 9-11 στο 7' με ένα καταπληκτικό κάρφωμα του Πέτγουεϊ και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε 15-17, με τον Ντάνστον προηγουμένως να ισοφαρίζει για πρώτη φορά το σκορ για λογαριασμό του Ολυμπιακού.

Με 5 διαδοχικούς πόντους του Πέτγουεϊ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 20-19 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και 22-19 στο 12', με τον Λοτζέσκι να ολοκληρώνει ένα σερί 7-0 (από 15-19). Στα υπόλοιπα 8 αγωνιστικά λεπτά, οι Πρωταθλητές Ευρώπης ευστόχησαν μόνο σε 3 βολές (!), γεγονός που έδωσε το δικαίωμα στους Ιταλούς να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 11 πόντους (25-36)! Στο 33% το ποσοστό στα δίποντα (5/15), στο 17% στα τρίποντα (2/12) και 8 λάθη έναντι μόλις 2 της Σιένα.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μια διαφορά ασφαλείας, η οποία αντί να "ροκανίζεται"... εκτοξεύθηκε στο +15 στο 28' (37-52)! Ο Ολυμπιακός, έχοντας σπάσει τα καλάθια και από τη γραμμή των βολών (15/24, 62%) κατάφερε να απαντήσει με ένα επιμέρους 9-3 (46-55), αλλά με τον Γκριν να φτάνει τους 18 πόντους, η 3η περίοδος έκλεισε 46-57.

Ο Περπέρογλου με τρίποντο έκανε το 51-59, αλλά και πάλι ο Γκριν με 5 διαδοχικούς πόντους έδωσε αέρα 13 πόντων στους Ιταλούς στο 23' (51-64). Ο "Πέρπε" ήταν "καυτός". Φτάνοντας τους 15 πόντους και παίρνοντας ένα τρίποντο από τον Σπανούλη, ο Ολυμπιακός έκανε ένα 10-2 και μείωσε 61-66 στο 36'. Η ερυθρόλευκη άμυνα δεν... έπαιζε και γρήγορα το σκορ έγινε 61-70, με τον Γκριν να φτάνει τους 27 πόντους!

Λο, Λοτζέσκι και Σπανούλης έκαναν το 66-70 και έδωσαν... νόημα στα τελευταία 3 λεπτά. Ο άποντος στο πρώτο ημίχρονο, Περπέρογλου, με νέο τρίποντο έφτανε τους 18 (!) και έκανε το 71-72, 1:30 πριν το τέλος!

Νέο "σκοτωμένο" τρίποντο ο Σπανούλης και 74-73, με τον Ολυμπιακό να έχει 10/10 σουτ εντός πεδιάς στην 4η περίοδο!!! Νέο καλάθι από τον Λοτζέσκι, 11/11 σουτ οι γηπεδούχοι και 76-73 στα 20". Δύο χαμένες βολές των Ιταλών και δύο εύστοχες του Βέλγου, διαμόρφωσαν το τελικό 78-73.

Tα δεκάλεπτα: 15-17, 25-36, 46-57, 78-73

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9, Λο 6, Ντάνστον 7, Σπανούλης 16, Περπέρογλου 18, Σλούκας 8, Αγραβάνης, Μάντζαρης 3, Καββαδάς 1, Λοτζέσκι 10

Σιένα (Κρέσπι): Βιτζιάνο 4, Χάντερ 6, Κούρνο 4, Ρότσεστι 2, Κάρτερ 10, Ρες 10, Όρτνερ, Νέλσον 9, Γκριν 28