Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2014

Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού επί των Βριλησσίων

Μεγάλη νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός επί της πρωτοπόρας ομάδας των Βριλησσίων.
Ο Παναθηναϊκός παίζοντας πολύ καλό παιχνίδι έχοντας ρυθμό σε όλο τον αγώνα και...
περιορίζοντας σημαντικά τα λάθη του κατάφερε να πάρει το τρίποντο καθώς επικράτησε με 3-1 σετ.

Τα Βριλήσσια αντίθετα δεν έπαιξαν καλά έκαναν αρκετά λάθη στην επίθεση και στην υποδοχή ενώ δε λειτούργησε ούτε το σερβίς όπως το είχαμε συνηθίσει.

Στο πρώτο σετ οι ομάδες πήγαιναν πολύ κοντά με τα Βριλήσσια να ξεφεύγουν μετά το 4-5 με τη Χαντάβα στο σερβίς. Τουριάφ και Χαντάβα βοήθησαν να Βριλήσσια να κρατήσει τη διαφορά ως το 12-17. Μετά π Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμούς, δυσκόλεψε πολύ με το σερβίς του την υποδοχή των φιλοξενούμενων και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 18-18 και να πάρει προβάδισμα στη συνέχεια χωρίς να Βριλήσσια να μπορούν να πλησιάσουν και κατέκτησε το σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ οι ομάδες πήγαιναν πολύ κοντά για αρκετή ώρα και το σετ ήταν αρκετά αμφίρροπο με τον Παναθηναϊκό να παίρνει πόντους με Βασιλαντωνάκη και Μερτέκη ενώ τα Βριλήσσια με Χαντάβα κυρίως. Με άσο της Ριμπέιρο έγινε το 16-17, η Χαντάβα το 18-18, ο Βασιλαντωνάκη το 20-20, η Χαντάβα το 20-22, η Καββαδία το 21-22, η Νούσια ισοφάρισε 24-24 και η Τσίμα γύρισε το σετ αλλά και πάλι τα Βριλήσσια ισοφάρισαν και με μπλοκ της Χατζηνικολάου και λάθος του ΠΑΟ το σετ πήγε στα Βριλήσσια.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλύτερος και πήρε από νωρίς το προβάδισμα με καλές επιθέσεις και μπλοκ ξέφυγε αρκετά στο 12-9, η Τουριάφ έκανε το 16-12, ακολούθησαν λάθη από πλευράς Βριλησσίων το σκορ έγινε 21-15 με μπλοκ της Χαντάβα, το 23-17 με μπλοκ της Χατζηνικολάου στη Βασιλαντωνάκη, η τσίμα το 24-18 και η Μιλοβάνοβιτς το 25-19.

Καθολική η επικράτηση του Παναθηναϊκού στο τελευταίο σετ που έκοβε συνέχεια τις επιθέσεις των Βριλησσίων, τα λάθη των φιλοξενούμενων δεν επέτρεπαν να κάνουν κάτι καλό. Έγινε το 11-8 με άουτ της Ριμπέιρο, Οικονομίδου το 13-9, η Μερτέκη το 18-11 και 19-11, η Καββαδία το 21-12 και το σετ πήγε 25-13 στον Παναθηναϊκό μετά από λάθος.

TA ΣΕΤ: 25-20, 25-27, 25-19, 25-13

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 9 (3-7/4 επ., 1 άσο, 5μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 13 (11/28 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καββαδία 12 (5/8 επ., 7 μπλοκ), Μερτέκη 16 (12/24 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 25% άριστες), Τσίμα 17 (13/35 επ., 4 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 5 (1/2 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (37% υπ. – 26% άριστες) / Νούσια, Τσατσούρη 2 (2 άσοι)