Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2014

Euroleague: Λαμποράλ Κούτσα - Παναθηναϊκός 64-72 [video]

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος και με ένα τρίποντο του Διαμαντίδη και ένα λέι απ του Ούκιτς στον αιφνιδιασμό προηγήθηκε 0-5.
Η Κούτσα απάντησε με...
τον Πλάις να κάνει ζημιά κοντά στο καλάθι (8-8 στο 3'), αλλά με τον Γκιστ να φτάνει τους 6 πόντους, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-12, πριν δεχθεί ένα σερί 5-0, που έφερε τους γηπεδούχους για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (13-12 στο 5').

Το τριφύλλι απάντησε με σερί 0-8, από προσπάθειες κοντά στο καλάθι και το σκορ έγινε 13-20 στο 7', με τους Γκιστ και Λάσμε να έχουν πετυχεί τους 11 από τους 20 πόντους της ομάδας τους. Οι Βάσκοι μείωσαν σε 17-20, αλλά ένα λέι απ του Λάσμε και δύο εύστοχες βολές του Διαμαντίδη διαμόρφωσαν το 17-24 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με ένα τρίποντο του Γέλινεκ (20-24), αλλά με τους Φώτση και Μπράμο να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια, έγινε το 21-28 στο 15', σημείο στο οποίο οι "πράσινοι" συμπλήρωσαν 5 ομαδικά φάουλ.

Με τον Αργύρη Πεδουλάκη να αναζητεί επιθετικές λύσεις απέναντι στη ζώνη των γηπεδούχων και τους παίκτες του να κάνουν πιο εύκολα το λάθος, η Κούτσα μείωσε στο καλάθι. Δύο βολές από τον Πλάις και ένα τρίποντο του Κοζέ, έριξαν τη διαφορά στο -2 (26-28 και 28-30) στο 17'. Με τον Γερμανό σέντερ (Πλάις) να φτάνει τους 9 πόντους, οι Βάσκοι ισοφάρισαν 30-30 στο 18'.

Ο Παναθηναϊκός πήρε σκορ από τον Μπατίστ (4 πόντους), ο Ντιόπ αστόχησε σε δύο βολές στην εκπνοή και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 32-34 του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να έχουν καλύτερα ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα (66% έναντι 61% και 30% έναντι 14%), περισσότερα ριμπάουντ (14-10) αλλά να πληρώνουν τα 10 λάθη (αντί 6 του Παναθηναϊκού).

Μια λάθος επίθεση, ένα αντιαθλητικό και ένα επιθετικό φάουλ του Παππά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, έδωσαν το δικαίωμα στην Κούτσα προσπεράσει με τρίποντο του Κοζέ (37-34) και να κάνει το 39-35, με τον Πλάις να φτάνει τους 13π.! Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να τα έχει χαμένα στην επίθεση και ο Ερτέλ έκανε το 41-35 στον αιφνιδιασμό.

Το 41-35 έγινε γρήγορα 41-41 με τον Λάσμε να έχει πετύχει και τους 7 πόντους του Παναθηναϊκού στην 3η περίοδο, να φτάνει τους 16 πόντους (με 7/8 δίπ.!), αλλά και να συμπληρώνει 3 φάουλ στο 26'.

Με καλάθι του Γκιστ ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωνε ένα 0-8 και περνούσε και πάλι με 41-43, αλλά δύο καλάθια του Ερτέλ έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στην Κούτσα (45-43), που πήγε στο +4 με καλάθι του Νοτσιόνι (47-43). Ο Ούγγρος Χάνγκα έκανε το 49-43, αλλά ένα τρίποντο του Κάρι μετά από 10 άστοχα του ΠΑΟ και ένα λέι απ του Αμερικανού, έφεραν τον Παναθηναϊκό στο -1 (49-48) στο 29'. Ο Διαμαντίδης πήρε την τελευταία επίθεση, έκανε λάθος και ο Γέρινεκ με ένα απίστευτο τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου (!) έκανε το 52-48.

Ο Διαμαντίδης με γκολ-φάουλ στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου έκανε το 52-51, αλλά στην επόμενη επίθεση ο Λάσμε έκανε το 4ο προσωπικό φάουλ. Ο Κάρι με τρίποντη βόμβα ισοφάρισε 54-54 και ο Φώτσης με νέο τρίποντο έκανε το 54-57 στο 33'. Νέο καλάθι του Κάρι, ο οποίος πήρε από το χεράκι τον Παναθηναϊκό, όταν "κόλλησε" στην επίθεση και 54-59 σε ένα κομβικό σημείο.

Η ελληνική ομάδα έσφιξε την άμυνά της, ανάγκασε τους Βάσκους σε πολλά λάθη και παίρνοντας δύο νέα τρίποντα από Μπράμο και Διαμαντίδη έφτασαν στο +9 (56-65) στο 37' με επιμέρους σκορ στην 4η περίοδο 4-19! Τα υπόλοιπα λεπτά μετατράπηκαν σε τυπική διαδικασία...
Δεκάλεπτα: 17-24, 15-10, 20-14, 12-24