Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2014

Euroleague: Λαμποράλ Κούτσα - Ολυμπιακός 70-89 [βίντεο]

osfp 24-1-2014Σε μια άνευ προηγουμένου παράσταση σε εκτός έδρας ευρωπαϊκό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός διέσυρε 89-70 την Λαμποράλ Κούτσα στη Βιτόρια κάνοντας το 2-2 στη...
φάση του Top 16 της φετινής Ευρωλίγκα. Καταπληκτικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση για 30 λεπτά από τους Πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι έφτασαν να προηγούνται με 30 πόντους!
Με "μαέστρο" Σπανούλη...
Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα τρίποντο και ένα γκολ-φάουλ του Νοτσιόνι, ο οποίος έκανε το 6-4 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν στο 10-4 στο 3'. Σε εκείνο το σημείο γύρισε ο διακόπτης... Με ένα καταπληκτικό Σπανούλη, ο Ολυμπιακός προσπέρασε 12-13 για πρώτη φορά στο σκορ και πάτησε γκάζι μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου. με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να φτάνει τους 10 πόντους και τον Λοτζέσκι να... σιγοντάρει, οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 14-22 στο 8' και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (15-26) με 4 σερί πόντους του Ντάνστον.

Ολα μέσα και σχεδόν 60π. στο ημίχρονο!
Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου η Κούτσα γύρισε την άμυνά της σε ζώνη και την τιμώρησε ο Σπανούλης με νέο τρίποντο για το 15-29, δίνοντας το δικαίωμα στον Μπαρτζώκα να κρατήσει στον πάγκο τον VSpan μέχρι το τέλος του ημιχρόνου! Στο 13' ο Ολυμπιακός έφτασε σε νταμπλ σκορ (18-36) με τρίποντο του Μπρεντ Πέτγουεϊ και επιμέρους 4-23, γεγονός που ανάγκασε τον Σέρτζιο Σκαριόλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Λοτζέσκι ήταν καυτός και ο Ολυμπιακός... ζεμάταγε από τα 6,75μ. Με τον Αμερικανό να φτάνει τους 15π. και τους πρωταθλητές Ευρώπης να έχουν 7/11 τρίποντα το σκορ πήγε στο 28-46. Με τον Πρίντεζη να φτάνει τους 9π. και ακόμη δύο τρίποντα από τους Σλούκα - Κατσίβελη η διαφορά εκτινάχθηκε στο 33-55! Ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο στο +21, αγγίζοντας τους 60 πόντους (38-59)! Και με ποσοστά που προκαλούν ίλιγγο: 6/8 βολές, 13/20 δίποντα και 9/13 τρίποντα!

Μέχρι και +30 η διαφορά!
Πέντε διαδοχικοί πόντοι του Περπέρογλου και δύο εντυπωσιακά καρφώματα του Ντάνστον στον αιφνιδιασμό ολοκλήρωσαν ένα σερί 0-9, με το σκορ να φτάνει στο +30 (40-70) στο 24'! Οι Ισπανοί τα είχαν χαμένα, ο Σκαριόλο μονολογούσε και ο Ολυμπιακός συνέχιζε να παίρνει ενέργεια από την άμυνα του. Με τον Ντάνστον να φτάνει τους 12π., το σκορ έγινε 44-72 στο 26'. Το +30 έφερε χαλάρωση στους ερυθρόλευκους και οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά μειώνοντας με επιμέρους σκορ 8-1 σε 51-73 στο 29'. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 53-78, με τον Ολυμπιακό να κάθεται σε θέση οδηγού...

Χαλάρωση στο τέλος
Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία και το μόνο που απέμενε για να δοθεί το ροζ φύλλο αγώνα στον Ολυμπιακό, ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Απαλλαγμένοι από το άγχος οι παίκτες του Μπαρτζώκα πήγαιναν σε πιο ελεύθερες (αλλά και άστοχες) επιθέσεις, δίνοντας το δικαίωμα στη Λαμποράλ να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (66-82) στο 36'. Τελικό αποτέλεσμα 70-89, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 2-2, αλλά το βασικότερο: να παίρνει ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 38-59, 53-78, 70-89