Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2014

Euroleague: Φενερμπαχτσέ Ούλκερ - Παναθηναϊκός 77-72 [video]

Στην πρώτη του ήττα στη φάση του Top16 της Ευρωλίγκας υποχρεώθηκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έχασε 77-72 από την Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς στην Πόλη.
Οι πράσινοι επέστρεψαν από...
το -13 με εντυπωσιακή εμφάνιση στα τελευταία 15 λεπτά, προηγήθηκαν, αλλά οι λεπτομέρειες και ο Κλέιζα χάρισαν στους Τούρκους την πρώτη τους νίκη.

Ζημιά από Πρέλτζιτς - ΜακΚάλεμπ
Παρά τα 0/7 τρίποντα των παικτών του Παναθηναϊκού στο πρώτο πεντάλεπτο (!), οι Τούρκοι είχαν βραχεία κεφαλή στο σκορ (8-6 στο 5'), με τον Πρέλτζιτς να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι του Παναθηναϊκού. Με τον Δημήτρη Διαμαντίδη "μπλοκαρισμένο" από τις αλληλοκαλύψεις στην άμυνα, η Φενέρ προηγήθηκε 12-6 και 16-8, αναγκάζοντας τον Αργύρη Πεδουλάκη να καλέσει εσπευσμένα το πρώτο τάιμ άουτ. Η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (19-8), αλλά ο Διαμαντίδης "απάντησε" με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Παναθηναϊκού μετά από 7 άστοχα (19-11). Η πρώτη περίοδος τελείωσε 23-11, με τους Πρέλτζιτς και ΜακΚάλεμπ να έχουν πετύχει τους 16 πόντους των Τούρκων (8 έκαστος).

Σκορ από τους "γερόλυκους"
Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Κάρι (23-14) και ο Ματσιούλης με τον ίδιο τρόπο μείωσε σε 27-19. Ομως με ένα γρήγορο 5-0, η Φενέρ έφτασε στο +13 (32-19) στο 16'. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, με τους "γερόλυκους" Κάρι και Μπατίστ να παίρνουν τις επιθέσεις και ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 2-7 για τον Παναθηναϊκό, να μειώνουν σε 34-26. Ενα ελεύθερο τρίποντο του Μπιέλιτσα κι ένα καλάθι του Μπογκντάνοβιτς από επιθετικό ριμπάουντ διαμόρφωσαν το +11 στο ημίχρονο (39-28).

Αποκάλυψη Μαυροκεφαλίδης
Ο Πεδουλάκης γέμισε τη ρακέτα με Λάσμε - Μαυροκεφαλίδη για να αντιμετωπίσει τα ψηλά κορμιά της Φενέρ, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς έκανε τη ζημιά, διατηρώντας την ομάδα του σε διαφορά ασφαλείας (43-30 και 47-33 στο 24'). Το 49-35 με 9 συνεχόμενους πόντους του Μαυροκεφαλίδη έγινε 49-44 στο 27'. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 4-0 από τους Βίντμαρ και Κλέιζα, αλλά Ούκιτς και Γκιστ ξανακατέβασαν τη διαφορά στο -5 (53-48), λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου (56-50).

"Βομβαρδισμός" από τα 6,75μ. και Κλέιζα
Με τρίποντο του Διαμαντίδη το σκορ έγινε 58-53 στο 32' και με ασίστ του αρχηγού και κάρφωμα του Λάσμε, ο Παναθηναϊκός μείωσε στο -3 (58-55). Η άμυνα του Παναθηναϊκού τσάκιζε κόκαλα και ο Διαμαντίδης με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσα (58-58) για πρώτη φορά μετά το 6-6 του 4', ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-8 για την ελληνική ομάδα. Ενα τρίποντο του Μπράμος έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό 60-61 στο 36' και με δεύτερο συνεχόμενο έκανε το 62-64. Ο Μπιέλιτσα ισοφάρισε 64-64, αλλά ο Φώτσης με νέο τρίποντο έκανε το 64-67. Ο Ονάν ισοφάρισε σε 67-67 από τα 6,75μ., με το παιχνίδι να θέλει 2:28 για να ολοκληρωθεί.

Ο Φώτσης αστόχησε από τα 8 μέτρα και το 5ο φάουλ του Λάσμε (και ομαδικό) έστειλε τον Ονάν στις βολές, ο οποίος έκανε το 68-67. Νέο άστοχο τρίποντο του Φώτση και η μπάλα στη Φενέρ 1:09 πριν το τέλος. Ο Κέιζα με τρίποντο έκανε το 71-67 στα 58 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Κάρι μείωσε αμέσως σε 71-69 (53" πριν το τέλος), αλλά νέο σουτ του Κλέιζα και 73-69. Αστοχο τρίποντο του Διαμαντίδη και ο Ζόριτς από θέση... οφσάιντ έβαλε πρόωρο τέλος στο παιχνίδι (75-69) 21 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.