Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014

Τελικός κυπέλλου Μπάσκετ: Παναθηναϊκός - Άρης 90-53 [video]

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα με 90-53 του Άρη στο κλειστό "Δύο Αοράκια" του Ηρακλείου και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας για την σεζόν 2013-14...

Εξαιρετική εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο (35-7) για την ομάδα του Πεδουλάκη, με τους πράσινους να φτάνουν άνετα στην τρίτη συνεχόμενη κατάκτηση και 15η στην ιστορία τους.
Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του τελικού στο ξεκίνημα. Σε... διαγωνισμό τριπόντων μετέτρεψαν οι δύο ομάδες τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 13-12, στο 5'.

Με τρίποντο του Μποχωρίδη, ο Αρης πέρασε μπροστά με 15-13, αλλά με τους Παππά και Ματσιούλις, οι πράσινοι έτρεξαν σερί 5-0 και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 18-15, στο 9'.

Πελεκάνος και Γκίκας ισοφάρισαν σε 18-18 για τους κιτρινόμαυρους, με τον Ούκιτς να σκοράρει στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου και να δίνει προβάδισμα +2 στην ομάδα του Πεδουλάκη (20-18).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Φώτση και Κάρι, έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε με +7 (25-18), στο 13'.

Σε εκείνο το σημείο, οι Πελεκάνος και Αθηναίου ανέλαβαν δράση, με την ομάδα του Μίνιτς να απαντάει με ένα δικό της 7-0 και να ισοφαρίζει σε 25-25, στο 15'.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τους Αθηναίου και Μποχωρίδη να δίνουν... αέρα +4 στον Αρη (33-29), με τους Μαυροκεφαλίδη και Κάρι να απαντούν και να ισοφαρίζουν σε 33-33 για τον Παναθηναϊκό, στο 18'.

Αθηναίου και Βεζένκοφ έδωσαν εκ νέου προβάδισμα με +5 στους θεσσαλονικείς (38-33), με το Τριφύλλι να απαντάει με επιμέρους 7-2, με τους Διαμαντίδη, Κάρι και Μπατίστ και να ισοφαρίζει σε 40-40, στο 20'.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο. Με όπλα την εξαιρετική άμυνα και την ευστοχία στα τρίποντα, με τους Κάρι, Φώτση, Μπατίστ και Διαμαντίδη, οι πράσινοι έκαναν σερί 15-0 και ξέφυγαν με 55-40, στο 24'.

Με τους Τσακαλέρη και Πελεκάνο, ο Αρης μείωσε στο -11 (46-57), αλλά η συνέχεια του δεκαλέπτου ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα του Πεδουλάκη.

Με τους Λάσμε, Ματσιούλις, Ούκιτς και Κάρι, ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους 18-1 σε τέσσερα λεπτά και ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με +28 (75-47), δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 20-22, 35-7, 15-6.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 8 (2), Κάρι 17 (3), Μπατίστ 4, Φώτσης 11 (6 ριμπάουντ), Ούκιτς 6 (7 ασίστ), Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 7 (6 ασίστ), Παππάς 7 (1), Γιάνκοβιτς 6, Ματσιούλις 13 (3)

Άρης (Μίνιτς):Μποχωρίδης 12 (2), Χαντ, Πελεκάνος 9 (1), Γκίκας 1, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος, Χαρίσης, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 9 (1), Σαρικόπουλος, Μούρτος 5, Αθηναίου 10 (1)