Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου 2014

Euroleague: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 66-62 [βίντεο]

Μετά από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι που κρίθηκε στο τέλος, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 66-62 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής... του Top 16 της Euroleague. 4-3 το ρεκόρ και για τις δύο ομάδες.Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του αγώνα στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (10-9, 6').

Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με +3 (13-10), αλλά με τους Ούκιτς, Διαμαντίδη και Μπράμο, ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 7-0 και προηγήθηκε με +4 (17-13, 9').

Σε εκείνο το σημείο, ανέλαβε δράση ο Περπέρογλου, ο οποίος με πέντε συνεχόμενους πόντους, έστειλε τους ερυθρόλευκους στο δεύτερο δεκάλεπτο στο -1 (18-19).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Περπέρογλου, Κατσίβελη, προηγήθηκαν με +2 (23-21), στο 11'.

Με τους Ούκιτς, Λάσμε, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 6-0 και πήραν κεφάλι με +4 (27-23) στο 14', αλλά με τους Λοτζέσκι, Μπέγκιτς και Σλούκα οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με ένα δικό τους 8-0 και πήραν προβάδισμα με +4 (31-27).

Οι πράσινοι αύξησαν την πίεση τους στην άμυνα στην συνέχεια και με τους Μαυροκεφαλίδη, Διαμαντίδη, Γκιστ και Λάσμε, έκαναν σερί 8-0 και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με +4 (35-31), στο 19'.

Με καλάθι του Πρίντεζη, η ομάδα του Μπαρτζώκα πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -2 (33-35).

Με καλάθι του Λάσμε, το συγκρότημα του Πεδουλάκη αύξησε την διαφορά του στο +4 (37-33), στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά με τους Πρίντεζη και Σίμονς, οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με σερί 6-0 και προηγήθηκαν με +2 (39-37), στο 24'.

Σε εκείνο το σημείο, οι Ματσιούλις και Ούκιτς ανέλαβαν δράση, με τους πράσινους να τρέχουν σερί 5-0 και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με +3 (42-39), στο 26'.

Με τους Σπανούλη, Μάντζαρη, οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 6-0 και πήραν το προβάδισμα με +3 (45-42), αλλά με τους Φώτση και Λάσμε, ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα δικό του 5-0 και προηγήθηκε με 47-45.

Ο Κόλινς, με καλάθι στην εκπνοή, έστειλε τις δύο ομάδες στο τέταρτο δεκάλεπτο ισόπαλες, με 47-47.

Με τους Σπανούλη, Ντάνστον και Πέτγουεϊ, οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με τρεις (54-51), αλλά ο Μπράμος, με τρίποντο, ισοφάρισε σε 54-54 για τους πράσινους, στο 34'.

Με βολή του Ματσιούλις, ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (55-56), αλλά ο Σλούκας, με δύσκολο τρίποντο, έδωσε... αέρα +4 στον Ολυμπιακό (59-55), στο 36'.

Σε εκείνο το σημείο, οι Λάσμε και Ούκιτς ανέλαβαν δράση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκαναν σερί 4-0 και ισοφάρισαν σε 59-59, στο 38'.

Με το σκορ στο 61-61 ο Διαμαντίδης, με 1/2 βολές, έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (62-61), με 46.8'' για το τέλος.

Στην συνέχεια, ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο και με 1/2 του Γκιστ, οι πράσινοι αύξησαν το προβάδισμα τους στο +2 (63-61), με 21.4'' για την λήξη.

Ο Λοτζέσκι αστόχησε στην επόμενη επίθεση και ο Διαμαντίδης με 2/2 βολές στα 3.4'' για το τέλος, να δίνει... αέρα +3 (64-61), στους γηπεδούχους.

Με 1/2 βολές, ο Περπέρογλου μείωσε σε 62-64, στα 2.1'', με τον Λάσμε να διαμορφώνει το τελικό 66-62 υπέρ του Παναθηναϊκού, με δύο βολές στο τέλος του αγώνα.

Λάσμε (18 π.), Ούκιτς (14 π.) και Διαμαντίδης (9 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Πεδουλάκη.

Περπέρογλου (12 π.) και Πρίντεζης (10 π.) διακρίθηκαν από το συγκρότημα του Μπαρτζώκα.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 16-15, 12-14, 19-15.