Τρίτη 22 Απριλίου 2014

Euroleague: Παναθηναϊκός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 65-59 [βίντεο]

Ο Παναθηναϊκός με εξαίρεση το β' δεκάλεπτο (όταν και δέχτηκε 24 πόντους), έπαιξε εξαιρετική άμυνα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και επικράτησε με 65-59 στο τρίτο παιχνίδι της σειράς.
Έτσι, μείωσε σε 2-1 το σκορ και...
την Τετάρτη (23/4, 19:30) θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει, στέλνοντας τη σειρά σε 5ο παιχνίδι πίσω στη Μόσχα.

Με όπλο την άμυνα τους, οι "πράσινοι" αντέδρασαν στο τέλος όταν ο Κρστιτς έγραψε το 58-59, απαντώντας με ένα σερί 7-0 το οποίο τους χάρισε τη νίκη.

Η επιθετική συγκομιδή του α' ημιχρόνου ήταν καλή για τον Παναθηναϊκό που πέτυχε 41 πόντους, ενώ στο β' ημίχρονο περιορίστηκε στους 24 έχοντας και πάλι κάποια προβλήματα στο δημιουργικό κομμάτι.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Στεφάν Λάσμε με 13 πόντους, όμως ο Ζακ Ράιτ ήταν εξαιρετικός στο παιχνίδι έχοντας 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 ασίστ και 1 τάπα. Για τρίτο συνεχόμενο ματς ο Σόνι Ουίμς ξεχώρισε από την ΤΣΣΚΑ, όμως στο τέλος έχασε ένα καθοριστικό τρίποντο κι έκανε ένα λάθος.

Ο αγώνας
Από το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα, η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν εξαιρετική, με τον κόσμο να γίνεται ο 6ος παίκτης της ομάδας του Φραγκίσκου Αλβέρτη. Με 2/3 τρίποντα, οι "πράσινοι" ξεκίνησαν δυναμικά και πιο αποφασιστικά. Είναι χαρακτηριστικό ότι μετά το 11-3, προηγήθηκαν με 16-5 στο 6' χάρη σε νέο εύστοχο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Αντώνη Φώτση.

Με μία συνεργασία από τα παλιά ανάμεσα στον Διαμαντίδη και τον Μπατίστ, το σκορ έγινε 18-7 στο 7.30'' κι ενώ ο κόσμος του Παναθηναϊκού συνέχιζε να δίνει ρυθμό και ενέργεια στην ομάδα του. Παίζοντας καλή άμυνα, κρατώντας το 0 στα λάθη και βάζοντας κάποια σουτ ψυχολογίας, οι "πράσινοι" βρέθηκαν στο τέλος του α' δεκαλέπτου να προηγούνται με 20-11, έχοντας 3/5 τρίποντα, έναντι μηδενός (0/3) της ΤΣΣΚΑ.

Αντιστάθηκε στη ρωσική αντίδραση
Με ένα γκολ φάουλ από τον Ράιτ ξεκίνησε το β' δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό που ήταν εμφανές πως ήθελε να τρέξει, πάντα με αφετηρία την καλή του άμυνα. Το 25-13 έγινε γρήγορα 25-18 με τους Ρώσους να προσπαθούν να βάλουν την μπάλα στο καλάθι και να τρέχουν ένα 5-0 με τους Φριντζόν και Βοροντσέβιτς. Στην πεντάδα πια του Παναθηναϊκού μάχες κόντρα στα ψηλά κορμιά της ΤΣΣΚΑ έδινε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης που είχε αντικαταστήσει τον Μπατίστ, ενώ στο 14' πέρασε ξανά στο παρκέ ο Λάσμε.

Το νέο 5-0 των Ρώσων που έκανε το σκορ 30-25 υποχρέωσε τον Αλβέρτη να πάρει τάιμ άουτ, όμως ο Φριντζόν είχε βρει ρυθμό για τα καλά κι έγραψε το 31-27 στο 16' φτάνοντας τους 10 πόντους. Η ΤΣΣΚΑ πλησίασε και στο καλάθι (33-31, 35-33, 37-35), ασκώντας πίεση στον Παναθηναϊκό ο οποίος έβρισκε πλέον δύσκολο το δρόμο προς το καλάθι, έχοντας χάσει την φρεσκάδα των πρώτων λεπτών. Την ίδια στιγμή βέβαια, οι ψηλοί των αντιπάλων έκαναν πάρτι το καλύτερο δυνατό τελείωμα έγινε με το κλέψιμο του Ράιτ ο οποίος έγραψε το 41-35 στο τέλος του ημιχρόνου.

Με όπλο την ενέργεια, κράτησε το προβάδισμα
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με την ίδια ενέργεια το β' ημίχρονο, αλλά με πολύ μικρότερη αποτελεσματικότητα. Έχασε πολλά σουτ, έδειξε νευρικότητα και τελικά η ΤΣΣΚΑ το εκμεταλλεύτηκε μειώνοντας σε 43-40 στο 24.30'', φέρνοντας και πάλι την πίεση στην πλευρά των "πράσινων". Ποιος ανέλαβε και πάλι να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά για τους Ρώσους; Ο Σόνι Ουίμς ο οποίος με πέντε δικούς του πόντους μείωσε σε 43-42.

Το τρίποντο του Ούκιτς από τα 8 μέτρα στο τέλος επίθεσης, ήταν το έναυσμα τόσο για τον κόσμο όσο και για τον Παναθηναϊκό ο οποίος βρέθηκε στο +7 (49-42). Πάντως, οι "πράσινοι" είχαν ξανά πρόβλημα στη δημιουργία και με τον Διαμαντίδη να μην έχει ανάσες (απόδειξη το ότι έχασε δύο διαδοχικές βολές), η ΤΣΣΚΑ μείωσε σε 51-47 με τον Καούν. Ο Ράιτ έκανε ό,τι μπορούσε σε άμυνα κι επίθεση όμως δεν ήταν αρκετό για να ξεφύγουν οι "πράσινοι".

Με όπλο την άμυνα του
Ο κόσμος ανέλαβε και πάλι δράση στο δ' δεκάλεπτο, με στόχο να αποσυντονίσει τους Ρώσους με συνεχή σφυρίγματα αποδοκιμασίας. Ωστόσο, με τους Βορόντσεβιτς και Ουίμς πλησίασαν για πρώτη φορά σε απόσταση αναπνοής (54-53), βάζοντας δύσκολα στους "πράσινους" που έπρεπε για μία ακόμα φορά να δείξουν ψυχή και χαρακτήρα.

Ο άφαντος μέχρι εκείνη τη στιγμή Γκιστ με καλάθι και φάουλ (αστόχησε στη βολή), έδωσε μία βαθιά ανάσα στον Παναθηναϊκό, όμως ένα επιθετικό φάουλ που έκανε κι ένα ακόμα του Λάσμε σε τρίποντο, έδωσαν πνοή στην ΤΣΣΚΑ. Στα 3.22'' για το τέλος του αγώνα ο Κρστιτς έδωσε το προβάδισμα στους Ρώσους για πρώτη φορά στο παιχνίδι, γράφοντας το 58-59. Με 1/2 βολές από τον Φώτση έγινε το 61-59, με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι στο 1.40'', καταλήγοντας έξω σε σουτ τριών πόντων. Στα 38'' για το τέλος ο Λάσμε έκανε το 63-59

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 41-35, 51-47, 65-59