Σάββατο 5 Απριλίου 2014

Euroleague: Ανατολού Εφές- Ολυμπιακός 78-83 [βίντεο]

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στην Κωνσταντινούπολη της Αναντολού Εφές με 83-78 και σημείωσε την τρίτη διαδοχική του νίκη στο Τοp-16 της Euroleague...

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έλεγξαν από τα πρώτα λεπτά του ματς το παιχνίδι και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, παρά τις προσπάθειες των Τούρκων να πάρουν τη νίκη-γοήτρου.

Από τον Ολυμπιακό, ο αρχηγός της ομάδας, Βασίλης Σπανούλης σημείωσε 17 πόντους, με τον Μπράιαντ Ντάνστον να έχει 13 και να βοηθάει τους Πειραιώτες να φτάσουν στην εκτός έδρας νίκη. Για την Εφές, ο Κώστας Βασιλειάδης μαζί με τον Τζαμόν Γκόρντον είχαν από 16 πόντους και ο Μίλκο Μπιέλιτσα πρόσθεσε 14.
Πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα εστιάζει την προσοχή της στο επόμενο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, όπου και θα κριθεί η τρίτη και η τέταρτη θέση του Ε' Ομίλου.
Ο αγώνας:
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε με τον Ιωάννη Παπαπέτρου στο δεύτερο λεπτό του αγώνα να προηγηθεί με 5-0 απέναντι στην ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου. Ο Κώστας Βασιλειάδης με τρίποντο μείωσε σε 3-5 και ο Σερμαντίνι έκανε το 3-7 για τους Πειραιώτες. Ο ίδιος παίκτης με κάρφωμα έκανε το 3-9, με τον Μίλκο Μπιέλιτσα να μειώνει σε 5-9. Ο Μπράιαντ Ντάνστον έκανε το 5-11 και ο Κώστας Βασιλειάδης με τρίποντο μείωσε σε 8-11 για τους Τούρκους στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Βασίλης Σπανούλης ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους για τον Ολυμπιακό, με τον Ζοραν Πλάνινιτς να μειώνει με τρίποντο σε 11-13. Ο Ντάνστον και πάλι έκανε το 11-15 και ο Ζόραν Πλάνινιτς για ακόμα μία φορά έφερε την Εφές στον πόντο (14-15).
Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης αστοχησε σε σουτ τριών πόντων, με τον Κώστα Βασιλειάδη να αστοχεί και εκείνος με τη σειρά του. Ο Τζαμόν Γκόρντον έδωσε το προβάδισμα στην Αναντολού Εφές με 16-15, 1:18'' πριν το τέλος, με τον Ματ Λοτζέσκι να σημειώνει το 16-17 με δύο διαδοχικές βολές για τους Πειραιώτες. Ο Γκόρντον έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Τούρκους (18-17) και ο Κώστας Σλούκας στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου με εύστοχο σουτ δύο πόντων έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (18-19).
Διατήρησε το προβάδισμα ο Ολυμπιακός
Στην δεύτερη περίοδο, ο Μπρεντ Πέτγουεϊ ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους στο 11ο λεπτό του αγώνα (18-25). Ο Ζόραν Πλάνινιτς με όμορφη προσπάθεια μείωσε σε 20-25 για να πετύχει ο Ματ Λοτζέσκι το 20-27 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Μίλκο Μπιέλιτσα με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 23-27 και ο Γκιόργκι Σερμαντίνι έκανε το 23-29. Ο Τζαμόν Γκόρντον μείωσε σε 25-29 στο 14ο λεπτό του αγώνα.
Ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς με 1/2 εύστοχες βολές μείωσε σε 26-29, με τον Βαγγέλη Αγγέλου να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ματ Λοτζέσκι έκανε το 26-32 για να ανεβάσει την διαφορά ο Μάρντι Κόλινς σε 26-34 στο 16ο λεπτό του αγώνα. Ο Σπανούλης σημείωσε ένα δύσκολο καλάθι για το 26-36 στο 17ο λεπτό του αγώνα για να μειώσει ο Μπατούκ σε 28-36, 2:32'' πριν από το ημίχρονο. Ο Μπράιαντ Ντάνστον με 1/2 βολές έκανε το 28-37, με τον Μίλκο Μπιέλιτσα να αστοχεί σε σουτ δύο πόντων. Ο Καββαδάς κοντά από το καλάθι έκανε το 28-39 και ο Γκόρντον μείωσε σε 30-39, 1:25'' για το ημίχρονο.
Ο Σπανούλης με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους για τον Ολυμπιακό (41-30) και ο Γκόρντον μείωσε στους εννιά με σουτ από τα 6 μέτρα (32-41). Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με 32-43 για τους Πειραιώτες, έπειτα από καλάθι του Βασίλη Σπανούλη.
Στην τρίτη περίοδο, ο Μίλκο Μπιέλιτσα με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 34-43 στο 21ο λεπτό του αγώνα. Ο ίδιος παίκτης με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 37-43 για να "απαντήσει" ο Πέτγουεϊ, ο οποίος σημείωσε το 37-46. Ο Γκονλούμ μείωσε σε 39-46 και ο Σερμαντίνι με δύο εύστοχες βολές έκανε το 39-48 στο 23ο λεπτό του αγώνα. Ο Μπιέλιτσα μείωσε σε 41-48 και ο Γκονλούμ έριξε την διαφορά στους πέντε πόντους για τους Τούρκους (43-48) στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης.
Ο Μπράιαντ Ντάνστον έκανε το 43-50 και ο Μπατούκ μείωσε σε 46-50. Ο Γκόρντον μείωσε σε 48-50 για να κάνει ο Λοτζέσκι το 48-52 στο 26', ενώ με εύστοχη συμπληρωματική βολή ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους. Ο Σέντρικ Σίμονς έκανε το 48-55 και ο Όσμαν μείωσε με τρίποντο σε 51-55. Ο Μπράιαντ Ντάνστον μετά το αντιαθλητικό φάουλ του Γκόρντον έκανε το 51-57 στο 27'. Στην επόμενη φάση ο Αμερικανός σέντερ του Ολυμπιακού δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι, όπως και ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς. Ο Σίμονς έκανε λάθος με τον Κίλτσλι να μειώνει το 53-57 και ο Σπανούλης αύξησε την διαφορά στους επτά πόντους (53-60). Οι Τούρκοι δεν κατάφεραν να σημειώσουν καλάθι και ο Ντάνστον ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους (53-62), με τον Βαγγέλη Αγγέλου να παίρνει τάιμ άουτ.
Ο Κώστας Βασιλειάδης με τρίποντο μείωσε σε 56-62 στο 29ο λεπτό και ο Σίμονς με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 56-64 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Κώστας Βασιλειάδης με σουτ δύο πόντων μείωσε σε 58-64 και ο Σπανούλης με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 9 ποντους (58-67). Ο Γκόρντον μείωσε σε 60-67, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.
Ο Σίμονς έκανε το 60-69 για τον Ολυμπιακό, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα τους χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στην Εφές. Ο Γκονλούμ μείωσε σε 63-74, ενώ ο ίδιος παίκτης με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 65-74 στο 33ο λεπτό του αγώνα. Ο Κώστας Βασιλειάδης με σουτ τριών πόντων μείωσε σε 68-74 και ο Σπανούλης ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους για τους Πειραιώτες, έξι λεπτό πριν την εκπνοή του ματς. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο παιχνίδι, με τον Κώστα Σλούκα να κάνει το 81-70 για τους "ερυθρόλευκους".
Ο Κώστας Βασιλειάδης μείωσε σε 72-81 για τους Τούρκους. Ο Σερμαντίνι με 1/2 βολές έκανε το 72-82 στο 37'. Ο Οσμάν με τον Μπατούκ μείωσε σε 76-82 στο 38' για να κάνει στη συνέχεια λάθος η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Σαβάνοβιτς αστόχησε και ο Σερμαντίνι με 1/2 βολές έκανε το 76-83. Οι Τούρκοι και πάλι δεν κατάφεραν να σημειώσουν καλάθι, με τον Ματ Λοτζέσκι να κάνει λάθος.

sport24

Γίνετε φίλοι μας, στη σελίδα μας στο facebook: http://www.facebook.com/vatolakkiotis Στείλτε μας τις απόψεις σας, τα άρθρα σας, τις καταγγελίες σας και οτιδήποτε θέλετε στο email: kostasdigos@yahoo.gr