Πέμπτη 15 Μαΐου 2014

ΘΥΕΛΛΑ ΦΙΛΩΤΑ - ΕΟΡΔΑΙΚΟΣ 2-0 φωτορεπορτάζ + video

ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗ Γ΄ΕΘΝΙΚΗ 4ος ΟΜΙΛΟΣ
2η αγωνιστική

Σε ένα παιχνίδι με δύο όψεις, η Θύελλα Φιλώτα κατάφερε να πάρει τη νίκη στο μεγάλο ντέρμπι του 2ου ομίλου των μπαράζ ανόδου, επί του Εορδαϊκού, επικρατώντας με 2-0 και πέρασε στην...
κορυφή της βαθμολογίας.

Μπροστά σε περισσότερους από 800 θεατές, εκ των οποίων περίπου 100 ήταν φίλοι του Εορδαϊκού, το πρώτο μέρος δεν είχε να επιδείξει κάτι ιδιαίτερο, αφού οι δύο ομάδες φάνηκαν ιδιαίτερα επιφυλακτικές, με πολλές λάθος μακρινές πάσες. Στο 41ο λεπτό ήταν η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες, όταν η Θύελλα σε μία αντεπίθεσή της με τον Χ. Σιδηρόπουλο κέρδισε ένα πέναλτι και την αποβολή του Π. Τσαγκαλίδη με 2η κίτρινη κάρτα.
Παρά το γεγονός ότι ο Μαρκόπουλος δεν κατάφερε να νικήσει τον πολύ καλό Περπερίδη, στην επανάληψη η Θύελλα ήταν καταιγιστική. Πέτυχε δύο τέρματα στα πρώτα 12 λεπτά και είχε 5 ακόμα κλασικές ευκαιρίες για ένα γκολ, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα (εκτός από μία φάση).

Το τελικό 2-0 πανηγυρίστηκε δεόντως από τους πολυάριθμους φίλους της Θύελλας.

7’ σέντρα από δεξιά του Χ. Σιδηρόπουλου, ο Μαρκόπουλος προσπάθησε υπό πίεση να κάνει την προβολή, στο ύψος της μικρής περιοχής με την μπάλα να καταλήγει άουτ

41’ ΚΟΚΚΙΝΗ ατομική κούρσα του Χ. Σιδηρόπουλος από το κέντρο του γηπέδου, πέρασε με ταχύτητα την άμυνα του Εορδαϊκού, με τον Π. Τσαγκαλίδη να τον ανατρέπει μέσα στην μεγάλη περιοχή και τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι και την 2η κίτρινη κάρτα στον αμυντικό των φιλοξενούμενων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαρκόπουλος, όμως ο Περπερίδης πετάχτηκε στην αριστερή του πλευρά και έσωσε την ομάδα του

47’ ΓΚΟΛ σέντρα του Δ. Κοντογουλίδη από αριστερά, ο Ζηνόβιος με προβολή μπροστά από τον Περπερίδη προσπάθησε να πλασάρει, με την μπάλα να καταλήγει στο β’ δοκάρι, όπου ο Γ. Σιδηρόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-0

50’ σουτ του Μαρκόπουλου έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα προσέκρουσε σε σώματα, αναγκάζοντας τον Περπερίδη να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ

57’ ΓΚΟΛ μετά από απομάκρυνση του τερματοφύλακα με τα πόδια, ο Ιωαννίδης διεκδίκησε την μπάλα, από δυο παίκτες του Εορδαϊκού και βγήκε γρήγορα αριστερά, έκανε μια σέντρα και ο επερχόμενος Ζηνόβιος με προβολή έκανε το 2-0

61’ αντεπίθεση του Χ. Σιδηρόπουλου από δεξιά, τροφοδότησε τον Ζηνόβιος, ο οποίος από θέση τετ α τετ, πλάσαρε με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι

65’ κάθετη πάσα ακριβείας του Μαργιορίδη στον Χ. Σιδηρόπουλο, ο οποίος μπήκε από θέση μέσα δεξιά και βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Περπερίδη, όμως το σουτ που δοκίμασε απέκρουσε ενστικτωδώς με τα πόδια ο γκολκίπερ του Εορδαϊκού

75’ βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Θύελλας, ο Μαυροματίδης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των κεντρικών αμυντικών, όμως το σουτ που έκανε κατέληξε στην αγκαλιά του Α. Κοντογουλίδη

76’ σέντρα του Ηλιάδη από αριστερά, ο Μαρκόπουλος από το ύψος του πέναλτι, σούταρε ανενόχλητος, με τον Περπερίδη να λειτουργεί σωτήρια, διώχνοντας με τις γροθιές

77’ μετά από κόντρες ο Μαρκόπουλος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, με τον γκολκίπερ του Εορδαϊκού να αποκρούει για μία ακόμα φορά

85’ ελιγμός του Δ. Κοντογουλίδη από αριστερά, ανάμεσα από δύο αμυντικούς και πάσα στον Ηλιάδη, ο οποίος δίνει στον ανενόχλητο Μαρκόπουλο, στο ύψος του πέναλτι, με τον τελευταίο να πλασάρει με εξουδετερωμένο τον Περπερίδη, όμως ο Νίκκου, ως «από μηχανής θεός» με προβολή αυτοθυσίας, έδιωξε πάνω στην γραμμή

88’ δυνατό σουτ του Χαραλαμπίδη, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έφυγε πάνω από τα δοκάρια

ΘΥΕΛΛΑ: Κοντογουλίδης Α., Σιδηρόπουλος Γ., Κοντογουλίδης Δ., Κλάζογλου, Μπαμπάρης, Μαργιορίδης, Σιδηρόπουλος Χ. (67’ Ηλιάδης), Ανδρεάδης, Ζηνόβιος, Ιωαννίδης (78’ Ντε Σόουζα), Μαρκόπουλος (87’ Χαραλαμπίδης)

ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ: Περπερίδης, Νίκκου, Ακριτίδης, Τσαγκαλίδης Π., Πακαλτσής, Τζουβάρας, Συμεωνίδης, Τσαγκαλίδης Μ. (71’ Αδαμίδης), Τσακώνης (46’ Αμαραντίδης), Μαυροματίδης, Σερσέμης (78’ Σουγιουλτζής)