Τετάρτη 25 Ιουνίου 2014

Μουντιάλ 2014: Ιαπωνία - Κολομβία 1-4 [videos]

Την πρόκριση στους "16" του Μουντιάλ 2014 πήρε η Κολομβία με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς, καθώς επικράτησε με 4-1 της Ιαπωνίας και κατακτώντας την πρώτη θέση του 3ου ομίλου θα παίξει με την...
Ουρουγουάη στην επόμενη φάση.

Η ισοφάριση των Ασιατών στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και η είδηση πως η Ελλάδα είναι μπροστά στο σκορ με 1-0 στο ίδιο διάστημα, τους έδωσε ελπίδες όμως μπήκαν αγχωμένοι στο πρώτο ημίχρονο και οι Κολομβιανοί κυριάρχησαν.

Η ταυτότητα του αγώνα
Γήπεδο: "Αρένα Παναντάλ"

ΙΑΠΩΝΙΑ: Καουασίμα, Ουτσίντα, Γιοσίντα, Κόνο, Ναγκατόμο, Αογιάμα, Χασέμπε, Χόντα, Οκαζάκι, Καγκάουα, Οκούμπο.

ΚΟΛΟΜΒΙΑ: Οσπίνα, Σαντιάγο Άριας, Κάρλος Βαλντές, Έντγκαρ Άλβαρες, Αρμέρο, Μεχία, Γκουαρίν, Κουαδράδο, Κιντέρο, Αντριάν Ράμος, Τζάκσον Μαρτίνες.

Γκολ: 45'+1 Οκαζάκι / 17' πέν. Κουαδράδο, 55' και 82' Τζακσον Μαρτίνες, 89' Χάμες Ροντρίγκες

Η ανασκόπηση του αγώνα
Αδιάφορη η Κολομβία και ο Χοσέ Νέστορ Πέκερμαν, έκανε αλλαγές, κρατώντας στην 11άδα μόνο τους Οσπίνα, Αρμέρο και Κουαδράδο, σε σχέση με το αρχικό σχήμα κόντρα σε Ελλάδα και Ακτή Ελεφαντοστού, ενώ η Ιαπωνία θέλοντας βέβαια μόνο νίκη για να ελπίζει έπαιξε με την καλύτερη δυνατή σύνθεση.

Οι Ασιάτες ξεκίνησαν... τρέχοντας, πίεσαν για το γρήγορο γκολ, είχαν δύο-τρία καλά σουτ, αλλά πληγώθηκαν στην αντεπίθεση από τους Κολομβιανούς, οι οποίοι με τον Αντριάν Ράμος κέρδισαν πέναλτι (ανατροπή από τον Κόνο) και ο Χουάν Κουαδράδο άνοιξε το σκορ από τα 11 βήματα στο 17'.

Το ματς διατήρησε πολύ καλό ρυθμό, η Ιαπωνία ήταν διαρκώς στην επίθεση και η Κολομβία απειλούσε με τον Κουαδράδο στις αντεπιθέσεις, σε μία από τις οποίες λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά στο 42' ο Τζάκσον Μαρτίνες έχασε τεράστια ευκαιρία, πλασάροντας από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να περνά άουτ.

Αντί να βρεθεί πίσω στο σκορ με 0-2 η Ιαπωνία κατάφερε στις καθυστερήσεις να ισοφαρίσει σε 1-1 με την καταπληκτική κεφαλιά του Οκαζάκι από την σέντρα του Χόντα.

Εντυπωσιακή η εικόνα αμέσως μετά την λήξη του ημιχρόνου με όλους του ιαπωνικού πάγκου να μπαίνουν στο γήπεδο και εμψυχώνουν τους 11άτους, λέγοντας πως θέλουν ακόμη ένα γκολ, αφού η Ελλάδα είναι μπροστά στο σκορ με 1-0 στο άλλο ματς.