Δευτέρα 14 Ιουλίου 2014

Μουντιάλ 2014 τελικός: Γερμανία - Αργεντινή 1-0 στην παράταση [βίντεο]

Η Γερμανία κατέκτησε το Μουντιάλ 2014, καθώς νίκησε με 1-0 την Αργεντινή στον τελικό του "Μαρακανά", χάρη σε εξαιρετικό γκολ του Μάριο Γκέτσε στην παράταση (113').

Αυτή είναι το 4ο τρόπαιο της Γερμανίας στην ιστορία της, με τα υπόλοιπα να είναι ως Δυτική Γερμανία στα Μουντιάλ 1954, 1974 και 1990 (ας είχε πέσει το τοίχος του Βερολίνου του το 1989).
Αυτός είναι ο τρίτος σερί τελικό που πάει σε παράταση και ο τρίτος σερί που έχει νικητή ευρωπαϊκή ομάδα (2006 Ιταλία, 2010 Ισπανία).

Τα "πάντσερ" το 1986 είχαν χάσει στον τελικό από την Αργεντινή, αλλά το 1990 πήραν ρεβάνς στην Ιταλία και πλέον έχουν δύο νίκες σε τελικό επί της "αλμπισελέστε".
Η ταυτότητα του αγώνα
Γήπεδο: "Μαρακανά"
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Λαμ, Τζερόμ Μπόατενγκ, Χούμελς, Χέβεντες, Κράμερ (31' Σέρλε), Σβάινσταϊγκερ, Κρόος, Τόμας Μίλερ, Μεσούτ Εζίλ, Κλόζε (88' Γκέτσε).
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ρομέρο, Σαμπαλέτα, Ντεμιτσέλις, Γκαράι, Ρόχο, Μαστσεράνο, Λούκας Μπίγλια, Ένσο Πέρες (86' Γκάγκο), Μέσι, Λαβέτσι (46' Αγκουέρο), Ιγκουαΐν (78' Παλάσιο).
Γκολ: 113' Γκέτσε
Κάρτες: 28' Σβάινσταϊγκερ, 34' Χέβεντες, 64' Μαστσεράνο, 65' Αγκουέρο
Η ανασκόπηση του αγώνα
Η αναμενόμενη 11άδα επελέγη αρχικά από τον Γιόακιμ Λεβ, αλλά τελευταία στιγμή τη θέση του Κεντίρα (τράβηγμα στην γάμπα στο ζέσταμα) στο αρχικό σχήμα πήρε ο Κράμερ. Από την άλλη ο Άνχελ ντι Μαρία κρίθηκε ανέτοιμος για βασικός, έτσι ο Αλεχάντρο Σαμπέλα επέλεξε τους ίδιους 11 με τον ημιτελικό με Ολλανδία (Ένσο Πέρες δηλαδή αντί του Ντι Μαρία).
Στο πρώτο μισάωρο η Αργεντινή πρόσεχε την άμυνα, χτυπούσε στις αντεπιθέσεις και έδειχνε να έχει τον έλεγχο. Πρωταγωνιστής ήταν ο Ιγκουαΐν που έχασε δύο ευκαιρίες και στην τρίτη σκόραρε, αλλά τσάμπα πανηγύρισε, καθώς ήταν οφ-σάιντ.
Η ευκαιρία στο 21' ήταν σπουδαία, καθώς βρέθηκε μόνος με τον Νόιερ μετά από λάθος γύρισμα του Κρόος με κεφαλιά, αλλά έκανε κακό σουτ, περισσότερο διότι φοβήθηκε τον Χούμελς που ερχόταν πίσω του.
Μόνο 31 λεπτά έπαιξε ο Κρίστοφ Κράμερ, καθώς ζαλιζόταν από σύγκρουση με τον Γκαράι και αντικαταστάθηκε από τον Σέρλε. Έτσι, γύρισε πίσω δίπλα στον Σβάινσταϊγκερ ο Κρόος, έπαιξε στο κέντρο ο Εζιλ, δεξιά ο Τόμας Μίλερ, αριστερά ο Σέρλε και κορυφή ο Κλόζε.
Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η Γερμανία ανέβασε την απόδοσή της και στις καθυστερήσεις ήταν η σειρά της για σπουδαία ευκαιρία, με τον Κρόος να εκτελεί κόρνερ από δεξιά, τον Χέβεντες να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να χτυπά στο αριστερό δοκάρι του Ρομέρο.
Ο Αγκουέρο αντικατέστησε τον Λαβέτσι και η Αργεντινή ξεκίνησε δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο, με τον Μέσι να χάσει σημαντική ευκαιρία με άστοχο διαγώνιο σουτ, έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Λούκας Μπίγλια.
Από εκεί και πέρα, το υπόλοιπο του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ματς κέντρου, με πολύ δύναμη, δυνατά μαρκαρίσματα, όχι θέαμα, τον Μέσι να κάνει προσπάθειες και καλές μπαλιές, αλλά οι συμπαίκτες του δεν τις αξιοποιούσαν.
Η παράταση ξεκίνησε δυναμικά, με τον Σέρλε να χάνει ευκαιρία ή μάλλον τον Ρομέρο να τον σταματά στο πρώτο λεπτό, ενώ στο 97' ο Παλάσιο κοντρόλαρε με το στήθος και βγήκε τετ-α-τετ με τον Νόιερ, επιχείρησε να τον "κρεμάσει", αλλά η λόμπα του ήταν κακή και πέρασε άουτ.
Η συνεργασία των δύο αλλαγών του Λεβ έφεραν το μοναδικό γκολ του τελικού στο 113'. Τρομερή προσπάθεια του Σέρλε από αριστερά και σέντρα, ο Γκέτσε κοντρόλαρε με το στήθος, σούταρε στην κίνηση και άνοιξε το σκορ, "εκτελώντας" τον Ρομέρο από κοντά.
Η φάση του αγώνα
Τρομερή προσπάθεια από αριστερά του Αντρέ Σέρλε, σέντρα στο πρώτο δοκάρι, κοντρόλ με το στήθος ο Μάριο Γκέτσε και αριστερό σουτ στην κίνηση. Γκολάρα στο 113' και η Γερμανία είναι παγκόσμια πρωταθλήτρια.
Ο διαιτητής
Ο Ιταλός διαιτητής, Νικόλα Ριτσόλι, είχε μία καλή διαιτησία, όχι άριστη, καθώς θα μπορούσε να δώσει μερικές ακόμη κίτρινες κάρτες, ακόμη και να αποβάλει με δεύτερη κίτρινη τον Αγκουέρο.
Ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης
Δεν μπορεί να είναι άλλος από τον ήρωα, τον Μάριο Γκέτσε. Τρομερό γκολ στην παράταση, έγραψε ιστορία στα 22 του.
Μας άρεσε
Η μεγάλη στιγμή του Μίροσλαβ Κλόζε. Στο 88ο λεπτό αντικαταστάθηκε από τον Μάριο Γκέτσε και όλο το γήπεδο τον αποθέωσε. Ήταν ο δεύτερος τελικός του, έγινε ο πρώτος που έχει παίξει 4 φορές σε ημιτελικά και φυσικά έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης, φτάνοντας τα 16 τέρματα (15 ο Ρονάλντο).
Δεν μας άρεσε
Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν ήταν μέσα στις φάσεις, αλλά έβαλε το γκολ που δεν έπρεπε (οφ-σάιντ), έχασε τεράστια ευκαιρία στο 30' στο τετ-α-τετ με τον Νόιερ. Ήταν αυτός που έπρεπε να τελειώσει τις φάσεις για την Αργεντινή και απέτυχε. Όχι πως ο Παλάσιο που μπήκε εν συνεχεία πήγε καλύτερα.