Πρωταθλητής χειμώνα ο Εορδαικός - Σπουδαίο διπλό στον Φούφα (φωτο - βίντεο)

Η κατάρα των καθυστερήσεων μεγάλη πληγή για τον Φούφα!!!

Ντέρμπι κορυφής στο Φούφα ανάμεσα στον Μακεδονικό και τον Εορδαϊκό που έγινε μπροστά σε...
500 και πλέον φιλάθλους σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο.

Ο Εορδαικός κατάφερε με γκολ στις καθυστερήσεις να πάρει τη νίκη και να ξεφύγει από τον Μακεδονικό Φούφα 4 βαθμούς

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο πρώτο 20λεπτο απέναντι σε ένα Φούφα που ήταν σαφώς αγχωμένος και χρειάστηκε το Σακαρίδη για να μείνει ζωντανός.

Στην επανάληψη ο Μακεδονικός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο τελευταίο 15λεπτο και τις ευκαιρίες να πάρει τη νίκη αλλά στο τέλος η «κατάρα» τον χτύπησε και πάλι.
Οι ανθρακωρύχοι καλά "στημένοι " στον αγωνιστικό χώρο αλλά και διαβασμένοι χτύπησαν στο 92΄και πήραν μια δίκαιη και παλικαρίσια νίκη.
Η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλα από παίκτες, προπονητή και φιλάθλους του Εορδαϊκού που βλέπουν και φέτος την ομάδα τους να πρωταγωνιστεί και να είναι έτοιμη να επαναλάβει το περσινό κατόρθωμα, ολοκληρωμένο αυτή τη φορά (βλ. άνοδο)

Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Μαλούτα (Παρασίου- Χρυσάνης) από το Σ.Δ. Ημαθίας.
Έδειξε κίτρινες κάρτες στους Κοτζαφίλιο, Σιδηρόπουλο, Τακίδη, Χαραλαμπίδη, Σερσέμη και Αμαραντίδη.

Φάσεις και γκολ
Μόλις στο 6ο σουτ του Μαυροματίδη έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Σακαρίδης.

Στο 14ο ο Συμεωνίδης θα μπει από αριστερά αλλά το σουτ που θα επιχειρήσει θα περάσει άουτ. Στο 16ο μεγάλη ευκαιρία για τον Μακεδονικό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τοπάλη ο Ίτσκος από απόσταση βολής θα στείλει τη μπάλα άουτ με κεφαλιά.

Στο 22ο ο Σακαλής θα γυρίσει αλλά το σουτ του Συμεωνίδη από κοντά θα περάσει άουτ και 3 λεπτά αργότερα ο Σακαλής βρέθηκε μόνος στο ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα ήταν στο δεξί του πόδι και η ευκαιρία χάθηκε.Στο 27ο ο Σερσέμης σέντραρε ο Μαυροματίδης ολομόναχος στο ύψος της μικρής περιοχής θα πιάσει τη κεφαλιά αλλά ο Σακαρίδης με εκπληκτική εκτίναξη, απέκρουσε και θα κρατήσει το μηδέν .

Στις αρχές της επανάληψης εκτέλεση φάουλ του Τοπάλη απομάκρυναν δύσκολα οι αμυντικοί τη τελευταία στιγμή.

Στο 65ο φάουλ Συμεωνίδη κεφαλιά Χαραλαμπίδη από κοντά άουτ
Στο 81ο ο Χατζηρούμπης από πλεονεκτική θέση θα κάνει το σουτ αλλά ο Περπερίδης με εκπληκτική απόκρουση θα πει όχι.

Στο 90ο κόρνερ Τοπάλη ο Περπερίδης δεν έδιωξε σωστά η μπάλα στρώθηκε στο Κοτζαφίλιο που σούταρε για να αποκρούσουν σωτήρια οι αμυντικοί πριν τη γραμμή.
Στην επόμενη φάση οι παίκτες του Φούφα είχαν προωθηθεί ο Σικαλόπουλος έφυγε από τα αριστερά έκανε τη σέντρα ακριβείας και ο νεαρός Κωστικίδης που είχε μπει στο 86 με πλασέ έκανε το 0-1.

Μακεδονικός Φούφα(Εμμανουηλίδης): Σακαρίδης, Κεσκιλίδης Λ., Σιδηρόπουλος, Ίτσκος, Κοτζαφίλιος, Μαργιορίδης, Φαχαντίδης (75ο Χατζηρούμπης), Δούφας (63ο Μίμης), Τοπάλης, Κεσκιλίδης Θ., Χάϊτας.

Εορδαϊκός (Σιαπανίδης): Περπερίδης, Τακίδης (86ο Κωστικίδης), Χαραλαμπίδης, Λιάμης, Τζουβάρας, Αμαραντίδης, Συμεωνίδης, Σερσέμης, Σακαλής (70ο Σικαλόπουλος), Βοριαζίδης,Μαυροματίδης (93ο Δαλκερανίδης).