Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2015

Χρυσό μετάλλιο ο Πετρούνιας! (VIDEOS)

Πρώτος στον κόσμο ο Πετρούνιας!!!

Το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των κρίκων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κατέκτησε το Σάββατο ο Λευτέρης Πετρούνιας!

Υπενθυμίζουμε ότι τις προσπάθειες του Πετρούνια για την παρουσία του στο Ρίο τις στηρίζει ο Stoiximan.gr.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος προκρίθηκε ως πρώτος στον προκριματικό έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση και με 15.800 βαθμούς αναδείχτηκε πρωταθλητής κόσμου κερδίζοντας παράλληλα το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο.

Αμέσως μετά την ολοκλήρωση όλων των προγραμμάτων ο Λευτέρης Πετρούνιας πανηγύρισε τη νέα του μεγάλη επιτυχία και αφιέρωσε το μετάλλιο του στον πατέρα του τον οποίο και έχασε πριν από λίγο καιρό.

Οι ελληνικές παρουσίες σε παγκόσμια πρωταθλήματα

Ο Λευτέρης Πετρούνιας χάρισε στην ελληνική γυμναστική το 9ο μετάλλιο της ιστορίας της στα παγκόσμια πρωταθλήματα ενόργανης και παράλληλα έγινε ο 6ος Έλληνας που ανεβαίνει στο βάθρο, έπειτα από τους Βλάση Μάρα (δύο χρυσά και ένα χάλκινο στο μονόζυγο), Δημοσθένη Ταμπάκο (ένα χρυσό και ένα χάλκινο στους κρίκους), Λευτέρη Κοσμίδη (ένα χρυσό στο έδαφος), Ιωάννη Μελισσανίδη (ένα ασημένιο στο έδαφος) και Βασίλη Τσολακίδη (ένα ασημένιο στο δίζυγο).

Ο θρίαμβός του Πετρούνια στη Γλασκώβη ήρθε στην τέταρτη συμμετοχή του σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, καταγράφοντας άλλη μία μεγάλη άνοδο συγκριτικά με τις προηγούμενες προσπάθειές του (ήταν 13ος το 2009 στο Λονδίνο, 9ος το 2013 στην Αμβέρσα και 6ος το 2014 στη Νανίνγκ).