Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2016

Μαραθώνιος Αθήνας: Νικητής ο Κενυάτης Λόμπουαν, Μερούσης και Ρεμπούλη οι πρώτοι Έλληνες

Ο Κενυάτης αθλητής Λούκα Ρότις Λόμπουαν ήταν ο νικητής του 34ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας. Οι νικητές, οι πρώτοι Έλληνες, οι χρόνοι που τερμάτισαν

Ο Κενυάτης αθλητής Λούκα Ρότις Λόμπουαν ήταν ο νικητής του 34ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας, τερματίζοντας στο Καλλιμάρμαρο στάδιο με χρόνο 2 ώρες, 12 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα που αποτελεί τον 15ο καλύτερο χρόνο της ιστορίας.

Ο Λόμπουαν έκανε την ανατροπή, προσπερνώντας την τελευταία στιγμή τον επίσης Κενυάτη Μπένσον Κιπρούτο, ο οποίος ακολούθησε δεύτερος με χρόνο 2:13:03. Τρίτος τερμάτισε ο Μπερνάρντ Κιτούρ με χρόνο 2:13:11.

Πρώτος Έλληνας που τερμάτισε ο Χριστόφορος Μερούσης (8ος στη συνολική κατάταξη) με χρόνο 2 ώρες, 24 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα, ενώ η πρώτη Ελληνίδα είναι η Ράνια Ρεμπούλη με χρόνο 02:49:24.

Η πρώτη γυναίκα που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού είναι η Νάνσι Αρουσέι με χρόνο 02:38:13.Νωρίτερα ολοκληρώθηκαν οι κούρσες των 5 και 10 χιλιομέτρων.

Πρώτος στον αγώνα 5 χλμ αναδείχθηκε ο Χρήστος Καλλίας, με επίσημο χρόνο 14:49 και ρεκόρ διαδρομής. Δεύτερος με 15.08 ήταν ο Ιταλός Αντέμε Κουνέο, και τρίτος ο Κώστας Νακόπουλος, που με 15.13 βελτίωσε την επίδοση του στην απόσταση.

Στις γυναίκες η Ελευθερία Πετρουλάκη πέρασε πρώτη τη γραμμή του τερματισμού με 17.10, μπροστά από την Ελένη Φιλάνδρα (17.45), ενώ τρίτη ήταν η Ανθή Κυριακοπούλου με 18.14.

Νικητής στην διαδρομή των 10 χιλιομέτρων είναι ο Χρήστος Μπουντούλης και νικήτρια, για μια ακόμα φορά, η Αναστασία Καρακατσάνη.

Ο Χρήστος Μπουντούλης κέρδισε για πρώτη φορά τον αγώνα, ενώ η Αναστασία Καρακατσάνη για 5η συνεχή χρονιά, αφού προηγήθηκαν αυτές του 2012, 2013, 2014 και 2015. Δεύτερη ήταν η Εσθονή Λίλι Λούικ από την Εσθονία, η οποία έτρεξε στον αγώνα μαζί με τις δύο αδελφές της Λέιλα και Λίνα.

Το χαρακτηριστικό είναι ότι είναι τρίδυμες αδελφές με την ίδια αγάπη για το τρέξιμο, που τις οδήγησε άλλωστε και τις τρεις να μετάσχουν τον Αύγουστο και στο Μαραθώνιο των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο.

Οι 3 πρώτοι: 1.Χρήστος Μπουντούλης 31.47, 2.Δήμος Μαγγίνας 31.48, 3.Ιάσων Ιωαννίδης 31.52.

Οι 3 πρώτες: 1.Αναστασία Καρακατσάνη 35.23, 2.Λίλι Λούικ (Εσθονία) 36.23, 3.Ελενα Λεβεντάκη 36.35.

Στον αγώνα των Special Olympics νικητές αναδείχθηκαν ο Ανδρέας Παπαχρήστος και η Βάσω Κατσούδη.