Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2016

Χαντ Μπολ Γυναικών- «Αυτοκτονία για τον Αρίωνα με Παναιτωλικό (VIDEO)

Ένα δικό του παιχνίδι έχασε ο Αρίων απέναντι στο Παναιτωλικό για την 6η αγωνιστική της Α1 χαντ-μπολ γυναικών.

Η ομάδα της Πτολεμαΐδας ήταν μπροστά σε όλο σχεδόν το παιχνίδι αλλά στο τέλος ένα τραβηγμένο από τα μαλλιά πέναλτι και ανύπαρκτη δίλεπτη στη Δημ. Τσερέπη που έδωσε ο διαιτητής Μπουγιάκας στο 58:08 (οι παράγοντες του Αρίωνα έχουν φρικτά παράπονα από τη διαιτησία του) έδωσαν το δικαίωμα στη Χ΄΄ Παρασίδου να κάνει το 34-35 και να δώσει τη νίκη στην ομάδα της αφού στον υπόλοιπο χρόνο ο Αρίων δεν μπόρεσε να κάνει κάτι.

Φυσικά ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά αν στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν στο παρκέ η ασταμάτητη και σεληνιασμένη Γιώβη που άγνωστο γιατί δεν έπαιξε όπως και η Νικολαίδου με τη Θεοφυλακτίδου.

Η πρώτη σκόραρε συνέχεια από το 24 έως το 30 και ο προπονητής των φιλοξενούμενων δεν είχε λύσεις απέναντι της, σταματώντας στα 12 γκολ και για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν εκ των κορυφαίων.

Ήταν χαρακτηριστικό ότι ήταν ουσιαστικά ένα παιχνίδι Γιώβη- Χατζηπαρασίδου με τις 2 ομάδες να κάνουν τα πάντα για τις ομάδες του. Αλλά η διαφορά ήταν ότι η 2η έπαιξε μέχρι τέλους.

Από το 40 μέχρι και το 45 ο Αρίων είχε ένα προβάδισμα 1-2 γκολ αλλά από το 45 έως το 51 δεν πέτυχε τέρμα και έτσι το 30-28 έγινε 30-30 στο 51ο αφού και η Ζάμκου είχε σωτήριες επεμβάσεις στην άμυνα.

Η Δημ. Τσερέπη με 2 γκολ έκανε το 32-31 στο 52ο αλλά με σερί 0-3 οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 32-34 στο 56ο με τις γηπεδούχες να μην έχουν λύσεις στη επίθεση (είπαμε όλα τα «όπλα» στο πάγκο).

Παρ΄ όλα αυτά ο Αρίων με γκολ των Τσααναξίδου και Πετρίδου ισοφάρισαν 34-34 στο 57:35 αλλά στο τέλος είπαμε ο κ. Μπουγιάκας είδε πέναλτι και αποβολή.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αρίων ήταν καταπληκτικός και για 17 λεπτά ήταν κυρίαρχος και προηγήθηκε 12-8.

Σε εκείνο το λεπτό όμως η αλλαγή όλης της ομάδας έδωσε φιλί ζωής στον Παναιτωλικό που κυριάρχησε και προηγήθηκε 12-14 για να τελειώσει το ημίχρονο 16-15 για τον Αρίων.

Κρίμα πάντως γιατί η καλύτερη εμφάνιση για τον Αρίων φέτος δεν ανταμείφτηκε με νίκη απέναντι σε ένα αντίπαλο που τα περίμενε όλα από τη Χατζηπαρασίδου και την Δήμου

Μακάρι κάποιοι να κατάλαβαν κάποια πράγματα.

Τα 5λεπτα: 05-03,08-06,10-07,12-10,12-11,16-15 (ημ.)
19-19,23-23,30-28,30-29,32-32,34-35 (τελ.)

Διαιτητές: Καζαντζίδης- Μπουγιάκας

Αρίων: Ζάμκου, Πουμπουλίδου, ΓΙΩΒΗ 12, Κοροσίδου 1, ΤΣΕΡΕΠΗ ΔΗ. 7, Αθανασιάδου 2, Θεοφυλακτίδου 3, Μάλγαρη, Τσερέπη Δε., Ευσταθιάδου, Πετρίδου 2, Ζώρου 1, Τσαναξίδου 1, Νικολάου 2, ΝΙΚΟΛΑΙΔΟΥ 3, Παπαδοπούλου.

Παναιτωλικός: Σιάσιου, Κοκώνη, ΔΗΜΟΥ 8, Κορομηλά 3, Θεοδώρου, Παυλίδου, Καρέλα 4, Παύλου 1, ΧΑΤΖΗΠΑΡΑΣΙΔΟΥ 15, Καγγελάρη 4, Κολοβού.