Δευτέρα 23 Ιανουαρίου 2017

Διαγόρας Σεβαστής-Νίκη Βόλου 0-0 HD 14η 2ος Γ' εθνική Σεμινάριο Σεβαστής με λευκή ισοπαλία!

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Μάθημα υψηλού σεμιναριακού επιπέδου παρέδωσε στη Νίκη Βόλου ο Διαγόρας Σεβαστής, με «διοργανωτή» το Metrosport.gr, παραχωρώντας, ωστόσο,...

λευκή ισοπαλία (0-0) στην ομάδα της Μαγνησίας, συνεχίζοντας το αήττητο, εντός έδρας, σερί του, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν την προσπάθεια για την κατάληψη της πρώτης προνομιούχου θέσης για την άνοδο στη Football League, στη 14η στροφή του πρωταθλήματος, στο 2ο όμιλο της Γ’ εθνικής κατηγορίας.

Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν πάντως τις λιγοστές καλές στιγμές τους και την κατοχή της μπάλας να μοιράζεται ανά διαστήματα. Οι παίκτες του Κώστα Παπαδούπουλου έχασαν την πιο κλασική ευκαιρία με τον Μπενίσκο, δείχνοντας από το ξεκίνημα, σαφή επιθετικό προσανατολισμό.
Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κυριολεκτικά ήταν «χάρμα οφθαλμών», σε αυξομείωση ρυθμού, σε δημιουργία και παραγωγή φάσεων, σε πλουραλισμό στην επίθεση και σταθερή ανασταλτική λειτουργία, χωρίς, όμως, να κατορθώσουν να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ, χάρη και στις σωτήριες επεμβάσεις του αντίπαλου γκολκίπερ. Η ομάδα της Σεβαστής είχε διψήφιο αριθμό τελικών στην εστία και σε πολλές περιπτώσεις έκρυψε την μπάλα, με συνεχείς επιθέσεις και πλαγιοκοπήσεις, από τους χαφ και τους επιθετικούς, με την τελική, όμως, προσπάθεια να μένει ημιτελής.

Ηighlights: οι αυξημένου βαθμού δυσκολίας, αποκρούσεις του "ιπτάμενου" τερματοφύλακα της Νίκης Βόλου, Νίκου Τζήμα (μία από τις οποίες, στο πρώτο ημίχρονο, θα μπορούσε ν' αποτελέσει μέρος του τηλεοπτικού σήματος της «Αθλητικής Κυριακής»!), οι φίλαθλοι της ομάδας της Σεβαστής, που γέμισαν την κερκίδα των φιλοξενούμενων -στην πιο μαζική φετινή τους παρουσία-, καθώς στη κεντρική κερκίδα των γηπεδούχων φιλοξενήθηκαν οι πενήντα μεμονωμένοι φίλαθλοι της Νίκης, η απουσία των οργανωμένων οπαδών της ομάδας του Βόλου, οι διαμαρτυρίες και οι στιγμές έντασης και συναισθηματικής φόρτισης, εντός αγωνιστικού χώρου, οι ατάκες των φιλάθλων των γηπεδούχων, που είχαν κύρια στόχευση τον παρατηρητή του αγώνα, …ελέω του προπονητή της Νίκης, Στέφανου Ξηροφώτου, για τις «μετακινήσεις» του, εκτός ορίων, από τον πάγκο της ομάδας, «σε διαδήλωση πηγαίνει;», η αποτυχημένη απόπειρα για ανάποδο ψαλιδάκι του Σαμανίδη της Σεβαστής, το πάθος και η αγωνιστικότητα των παικτών και των δύο ομάδων, η ατάκα του προπονητή φυσικής κατάστασης της Σεβαστής «στο αμερικάνικο φούτμπολ, θα ήταν γκολ!», μετά από απελπιστικά άστοχο σουτ ενός παίκτη της ομάδας στο ζέσταμα, ως ένδειξη θετικής ενίσχυσης, οι αέρινες αλλά ανολοκλήρωτες ενέργειες του Νικλητσιώτη, της Νίκης Βόλου, οι επίμαχες φάσεις, η ανεπανάληπτη ευκαιρία στα τελευταία λεπτά της Σεβαστής, με τους αμυντικούς των κυανόλευκων, να αποσοβούν το μοιραίο, λίγο πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα

Man of the match: ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Νίκος Τζήμας, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, έχοντας ως υποδομή και το πέρασμά του από το γήπεδο του Βατανιακού (έδρα της Σεβαστής), με τη φανέλα της τοπικής ομάδας και μαζί με τον Μυλωνά του Διαγόρα Σεβαστής, δικαιούνται επάξια τον τίτλο (με όλους τους συμπαίκτες του τελευταίου να κυμαίνονται σε πολύ υψηλά επίπεδα απόδοσης)
Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com