Πέμπτη 2 Φεβρουαρίου 2017

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Νίκη Βόλου 1-2 HD 17η 2ος Γ' εθνική Η "Νίκη" ανέτρεψε τον Αχιλλέα!

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)Η Νίκη (Βόλου) «ανέτρεψε» τον Αχιλλέα (1-2) στη Νεοκαισάρεια, στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr, στο ντεμπούτο του...
Γιώργου Καμπερίδη στον πάγκο των γηπεδούχων και συνέχισε το κυνήγι… μαγισσών (των πρωτοπόρων), στο 2ο όμιλο της Γ’ εθνικής κατηγορίας, μετά και τη 17η αγωνιστική (εξ αναβολής αγώνας), με την τοπική ομάδα να παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι Νικιώτες είχαν την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι, όμως, κατάφεραν να σκοράρουν με τον Νάκα, μετά από ανεπανάληπτη προσωπική, κατά μέτωπο, επιθετική ενέργεια και σουτ (έστω και με τη βοήθεια της τύχης), λίγο μετά το μισάωρο. Οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου, ισοφάρισαν με τον Νικλητσιώτη στην εκπνοή του ημιχρόνου, από σέντρα διαβήτη του νεοαποκτηθέντα Βασιλίεβιτς.

Η επανάληψη επεφύλασσε εκπλήξεις και συνεχείς αυξομειώσεις ρυθμού και για τις δύο ομάδες, σ’ ένα λασπωμένο αγωνιστικό χώρο, με τους κυανόλευκους να πετυχαίνουν την ολική ανατροπή, με τον προωθημένο Ναουμίδη (που έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει, από πλεονεκτική θέση και στο πρώτο ημίχρονο), στα μισά του ημιχρόνου, αποτέλεσμα που διατήρησαν μέχρι τη λήξη, με τις δύο ομάδες να έχουν τις λίγες αλλά καλές στιγμές τους για να διαφοροποιήσουν το αποτέλεσμα.

Ηighlights: το απόλυτο fair play του προπονητή Γιώργου Καμπερίδη στο Μetrosport, στη συνέντευξη τύπου, που καταδεικνύει περίτρανα ότι η αναγνώριση και ο έπαινος είναι δύο από τις πιο σημαντικές αρετές της ανθρώπινης ύπαρξης, η διακριτική παρουσία του αγαπητού στους φιλάθλους του ΠΑΟΚ, Αργείου Δημήτρη Καπετανόπουλου και η πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη, που παραχώρησε αποκλειστικά στον Νίκο Κολίτση και στο Μetrosport.gr, οι λασπωμένες τιτανομαχίες… εδάφους αλλά και στον αέρα των ποδοσφαιριστών, οι μαγικές, χωρίς δόση υπερβολής, ενέργειες, για μία ακόμη φορά, του Νικλητσιώτη της Νίκης -απολαύστε ενδεικτικά μία χαρακτηριστική, στο hd video, με την μπάλα να κάνει ακόμη... σβούρες, πριν καταλήξει με ασίστ σε συμπαίκτη του, που υποδείχθηκε offside-, γεγονός που μας κάνει να αναρωτιόμαστε για το εάν και πόσο είναι καλύτεροι οι σημερινοί «μπέμπηδες» του Ολυμπιακού Πειραιά (όπου έχει αγωνιστεί στο παρελθόν ο ποδοσφαιριστής), η μοναδική γυναικεία ατάκα «Πύλη Αξιού το Σάββατο», μετά την επίτευξη του γκολ της Νεοκαισάρειας (που μάλλον δε θα υλοποιηθεί, ελέω ανατροπής!), οι επίμαχες φάσεις (η Νίκη Βόλου διαμαρτυρήθηκε για χέρι στην περιοχή και ο Αχιλλέας για offside, στην επίτευξη του 2ου γκολ), οι πανηγυρισμοί των παικτών στα γκολ, η βγαλμένη από το... Fifa 17, ενέργεια και ντρίμπλα του… 17 της Νίκης Βόλου και το καταπληκτικό ψαλιδάκι του, οι μνημειώδεις ατάκες της κερκίδας των γηπεδούχων, «αει, στο @@@, φαλάκρα», για να εισπράξει την «πληρωμένη απάντηση» έτερου συνοπαδού, «λίγα με τους φαλακρούς, ό,τι θες πες, όχι αυτό!», η αισθητή απουσία, για ακόμη ένα παιχνίδι, των οργανωμένων οπαδών της Νίκης (που είχε μόνο τη συμπαράσταση μεμονωμένων φιλάθλων της)

Man of the match: η αμυντική λειτουργία της Νίκης Βόλου ήταν υποδειγματική, στις περισσότερες περιπτώσεις, αναλογικά και με τις συνθήκες του γηπέδου και μαζί με τους Νικλητσιώτη (1ο γκολ και μία ασίστ) και Βασιλίεβιτς, μία ασίστ (όσο άντεξε και είχε δυνάμεις), δικαούνται τον τίτλο.

Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com