Σάββατο 26 Μαρτίου 2022

Φ.Ο. ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – Σ.Κ.ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 81-70

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β΄ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΔΡΩΝ

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ανδρική ομάδα του Φ.Ο. Πρωτέας Γρεβενών  απέναντι στον Σ.Κ. Ιωαννίνων με σκορ 81-70, στον δύο φορές εξ αναβολής αγώνα της   17ης  αγωνιστικής του...

3ου ομίλου της Β΄ Εθνικής .

Ο Πρωτέας έχοντας την συμπαράσταση των φιλάθλων του, για μια ακόμη φορά, εκτός από την νίκη κάλυψε και την διαφορά των έξι πόντων του πρώτου αγώνα, γεγονός που τον φέρνει σε πλεονεκτική θέση απέναντι στην ομάδα των Ιωαννίνων, σε πιθανή μεταξύ τους ισοβαθμία.

Για ένα ακόμη παιχνίδι η ομάδα των Γρεβενών βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του  α΄ δεκαλέπτου με  8-12, όμως με ένα εκπληκτικό επιθετικό κρεσέντο έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 29-15.

Οι παίκτες  του Γιάννη Χασιώτη κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι 19 πόντους στο β΄ δεκάλεπτο (37-18) , το τέλος του οποίου βρήκε τον Πρωτέα μπροστά  με 45-33.

Στο γ΄ δεκάλεπτο η ομάδα των Γρεβενών κράτησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (60-50), ενώ στις αρχές του δ΄ δεκαλέπτου  οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 60-59 με σερί συνεχόμενων εύστοχων τριπόντων, για να απαντήσει γρήγορα με ανάλογο σερί ο Πρωτέας και να πάρει μια ακόμη σημαντική νίκη με 81-70

Πριν την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον θάνατο των τριών εργαζομένων στο εργοστάσιο  εκρηκτικών στην Ιτέα Γρεβενών.

Το Δ.Σ. του συλλόγου απευθύνει  ένα τεράστιο ευχαριστώ στους υπέροχους φιλάθλους για την στήριξη στην ομάδα μας.

Επόμενο παιχνίδι για τον Πρωτέα την Κυριακή  27-3-2022  & ώρα 17:00 στο ΔΑΚ Γρεβενών  με τον Α.Σ. Ολυμπιακό Βόλου.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Εκίζογλου, Λαδάς

Δεκάλεπτα: 29-15, 45-33, 60-50, 81-70

Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Τζιουβάρας 3 (1), Γρίψιος 13, Κλωνάρας 22 (1), Παλάσκας 6 (2), Παπαδόπουλος Ν. 2, Σιπιτάνος 10, Κωνσταντίνου 9 (3), Μπόζιαρης 9 (3), Μαλιούρας 4, Κυρατζής 3 (1).

IBC (Παπαδόπουλος): Βρασταμηνός, Χατζηαγοράκης, Κωνσταντινίδης 4, Παντσιος 17 (3), Ξιούρας 9 (2), Σπηλιόπουλος 17 (3), Σφουγγάρης, Μπαρτζώκας 4, Σωτηρίου 19 (5).