Κυριακή 15 Αυγούστου 2010

Προκρίθηκε και σε δεύτερο τελικό ο Δρυμωνάκος

Και σε δεύτερο τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος προκρίθηκε ο Γιάννης Δρυμωνάκος. Ο Έλληνας πρωταθλητής στους πρωινούς προκριματικούς κατέλαβε την έβδομη θέση 400μ. μικτή ατομική με 4:17.49.

Έτσι το απόγευμα ο 26χρονος αθλητής που κατέκτησε το χάλκινο στα 200 πεταλούδα θα είναι αυτός που θα κλείσει την αυλαία των ελληνικών συμμετοχών στο Ευρωπαϊκό της Βουδαπέστης.

Να σημειωθεί ότι, αν και κατετάγη έβδομος, ο Δρυμωνάκος πέρασε ως έκτος στον τελικό, αφού στις πρώτες θέσεις βρέθηκαν ισάριθμοι Ούγγροι. Ταχύτερος φυσικά ο Λάζλο Τσεχ με 4:14.01, τον ακολούθησε ο Νταβίντ Βεράζτο με 4:14.73 και ο Γκέργκο Κις έμεινε για τρία εκατοστά του δευτερολέπτου εκτός τελικού (4:14.76), ως υπεράριθμος. Τη θέση του πήρε ο ένατος της κατάταξης, ο έμπειρος Ιταλός Λούκα Μαρίν με 4:18.01.