Τρίτη 4 Ιανουαρίου 2011

Skoda Ξάνθη-Παναθηναϊκός 0-2 (videos)

Ο ...Άγιος Σισέ έκανε ποδαρικό με το πρώτο γκολ της χρονιάς στα 35"(!) και ο Παναθηναϊκός πήρε το διπλό στα Πηγάδια της Ξάνθης (2-0)! Το 2ο ο Λάζαρος στις καθυστερήσεις. Δύο ασίστ ο Κατσούρ!
Ο φετινός Παναθηναϊκός σε σχέση με… πέρυσι δεν ήταν καλύτερος, τουλάχιστον στο δεύτερο μέρος, αλλά τουλάχιστον νίκησε χάρη στο γρήγορο γκολ του Σισέ στο 35ο δευτερόλεπτο και άλλο ένα στο τέλος από τον Λάζαρο.
Λέτο, Κατσουράνης (2 ασίστ) και Σισέ έκαναν τη διαφορά στο πρώτο μέρος, ενώ ο Σπυρόπουλος έχασε την ευκαιρία στο 24` να τελειώσει το ματς.
Εν τέλει, το ματς κρίθηκε στην καταπληκτική απόκρουση του Τζόρβα στο σουτ του Σουάνη στο 47`.
Η Ξάνθη στο δεύτερο μέρος ήταν καλύτερη αλλά ανούσια, ο ΠΑΟ απλά… κακός και έστω και με τα χίλια ζόρια οι πράσινοι άντεξαν την πίεση και πήραν τη νίκη, βάζοντας μάλιστα και 2ο γκολ στα χασομέρια

Το φιλμ του αγώνα
93` Ο Λάζαρος σπάει το οφσάιντ και στο τετ-α-τετ νίκησε τον Λυμπερόπουλο και με σουτ έκανε το 0-2 στις καθυστερήσεις
SKODA Ξάνθη (N. Παπαδόπουλος): Λυμπερόπουλος, Μπόατενγκ, Βάλλας, Κώστουλας, Τζάγκι Κιμ Μαρκ, Μαρσελίνιο, Αντεφέμι Ολιμπάγιο, Κατόνγκο, Μπέρτος, Πόι, Σουάνης

Παναθηναϊκός (Z. Φερέιρα): Τζορβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης, Νινης, Γκοβού, Λετο, Σισέ

Διαιτητής: Καλόπουλος (Μακεδονίας), Βοηθοί: Σαραϊδάρης (Μακεδονίας), Μπαλτάς (Αχαΐας)
Γήπεδο: SKODA ΞΑΝΘΗ Arena.

17:16 Ο Καλόπουλος σφυρίζει για πρώτη φορά στη σημερινή αναμέτρηση...

Απίστευτο ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό μόλις στο 34ο δευτερόλεπτο ο Τζιμπρίλ Σισέ ανοίγει το σκορ! Ο Γάλλος πήρε τη βαθιά μπαλιά από τον Κατσουράνη και με ψηλοκρεμαστό βολέ «κρέμασε» τον εξερχόμενο Σωτήρη Λυμπερόπουλο διαμορφώνοντας το Skoda Ξάνθη-ΠΑΟ 0-1.

6' Γκοβού και Σισέ συνδυάζονται έξω από την περιοχή με τον δεύτερο να σουτάρει και τον Κωστούλα να διώχνει με προβολή σε κόρνερ, το οποίο δεν απέφερε κάτι για τους «πράσινους».

12' Ο Λέτο ζητά πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπόατενγκ. Υπάρχει βέβαια παράβαση η οποία έγινε εκτός περιοχής ενώ στη συνέχεια ο Αργεντινός συνέχισε την προσπάθειά του.

16' Ευθύβολο σουτ του Βύντρα λίγα μέτρα από το δεξί δοκάρι του Λυμπερόπουλου.

18' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Τη βλέπει ο Αντεφέμι.

23' Παράλληλη σέντρα του Σουάνη στο ύψος του πέναλτι, ωστόσο κανείς από τους συμπαίκτες του δεν κινήθηκε προς την πορεία της μπάλας.

24' Μεγάλη, διπλή, επέμβαση του Λυμπερόπουλου σε σουτ του Σπυρόπουλου και προβολή του Μπόατενγκ που παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

26' Σέντρα του Πόι, δεν προλαβαίνει να βάλει καλά την προβολή ο Μαρσελίνιο.

28' Κίτρινη και για τον Πόι, κυρίως για τον τρόπο με τον οποίο αντέδρασε μετά από μαρκάρισμα στον Κατσουράνη.

43' Από κλέψιμο του Νίνη, ο Λέτο σέντραρε από αριστερά, το σουτ του Κατσουράνη όμως από το ύψος της περιοχής, πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

18:01 Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Skoda Ξάνθη-Παναθηναϊκός 0-1.

18:17 Έναρξη της επανάληψης. Καμία αλλαγή για τους δύο προπονητές.

47' Εντυπωσιακή απόκρουση του Τζόρβα που αποσόβησε σίγουρο γκολ όταν έπεσε στην αριστερή του γωνία και απόκρουσε την προβολή του Σουάνη.

49' Επέμβαση του Λυμπερόπουλου στο δυνατό σουτ του Κατσουράνη.

50' Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Βασιλακάκης αντικαθιστά τον Αντεφέμι.

61' Σουτ του Βασιλακάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα άουτ.

62' Κίτρινη κάρτα στον Βύντρα

63' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μπούγκα αντικαθιστά τον Μαρσελίνιο.

66' Πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Γκοβού.

69' Σουτ του Χριστοδουλόπουλου έξω από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Λυμπερόπουλος.

73' Ο Μπουμσόνγκ πήρε την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Νίνη, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λυμπερόπουλου.

75' Κλείνουν οι αλλαγές για την Ξάνθη με τον Αλτιπαρμακόφσκι να παίρνει τη θέση του Πόι.

77' Κίτρινη κάρτα στον Σαριέγκι.

80' Ψήγμα ευκαιρίας για την Ξάνθη με τον Μπόατενγκ να σεντράρει από τα δεξιά και τον Μπούγκα να πιάνει το γυριστό σουτ που δεν ανησύχησε τον Τζόρβα.

82' Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μαρίνος παίρνει τη θέση του Νίνη.

85' Γρήγορη αντεπίθεση για τον Παναθηναϊκό με τον Σισέ να μην σεντράρει όπως θα ήθελε τη μπάλα προς τον αφύλακτο Χριστοδουλόπουλο.

87'
Κίτρινη κάρτα στον Σισέ για «κοκορομαχία» του με τον Σουάνη.

89' Τρίτη αλλαγή και για τον Παναθηναϊκό με τον Λουίς Γκαρσία να παίρνει τη θέση του Λέτο.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων...

93' Skoda Ξάνθη-Παναθηναϊκός 0-2. Σκόρερ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος.