Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2011

Super League: Πανιώνιος – Παναθηναϊκός 1-1 (videos)

Σημαντικό έδαφος για το πρωτάθλημα έχασε ο Παναθηναϊκός που αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική της Super League, και έμεινε επτά βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό. Ο «ιστορικός» προηγήθηκε με τον Κώστα Μήτρογλου στο 49΄ και το «τριφύλλι» ισοφάρισε με εύστοχή εκτέλεση πέναλτι του Cisse, το οποίο καταλόγισε λανθασμένα ο Τάσος Κάκος για μαρκάρισμα του Kumordzi στον Leto.
Οι δύο ομάδες προσέφεραν όμορφο θέαμα στο πρώτο ημίχρονο και εναλλασσόταν στην πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, με το σουτ του Govou στο 9ο λεπτό να καταλήγει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Macho. Στο 18΄ ήταν η σειρά των «κυανέρυθρων» να πλησιάσουν στο γκολ, με τον Τζόρβα να νικά τον Μήτρογλου σε τετ α τετ. Στο 30΄ο Cisse απώλεσε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Γάλλος βγήκε μόνος του απέναντι στο Macho, το πλασέ του όμως, σταμάτησε στα πόδια του Αυστριακού τερματοφύλακα. Το ξεκίνημα του β΄ μέρους βρήκε τον Πανιώνιο να προηγείται από νωρίς. Στο 49΄ ο Μήτρογλου έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0. H χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ καθώς πέντε λεπτά αργότερα, ο Κάκος καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Kumordzi στον Leto. Την εκτέλεση ανελαβε ο Cisse που δε λάθεψε και έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Κανένας από τους δύο μονομάχους δεν έδειχνε ικανοποιημένος από το βαθμό της ισοπαλίας. Οι φάσεις μπροστά στις εστίες διαδεχόταν η μία την άλλη, με την αναμέτρηση να αποκτά άγρια ομορφιά. Στο 77΄ ο Cisse είδε το δοκάρι να του στερεί το γκολ. Ο ίδιος έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, με την κεφαλιά του στο 83΄ να περνά ελάχιστα άουτ και το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.
Σκόρερ: 49΄ Μήτρογλου / 55΄ πεν. Cisse