Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2011

Super League: Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-1 (video)

Νίκη που τον κρατάει ζωντανό στο κυνήγι του πρωτοπόρου Ολυμπιακού πέτυχε o Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 3-1 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στην αναμέτρηση της 22ης αγωνιστικής και πάνε με το -7 στο «Καραϊσκάκη» για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, διατηρώντας τις ελπίδες τους για μείωση της διαφοράς από την κορυφή. Χορταστικό θέαμα, με ανώτερους τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν 2-0 χάρη σε γκολ των Κατσουράνη (44') και Bύντρα (51') με την 'Ενωση να μειώνει προσωρινά με τον Σκόκο στο 58' και τον Σισέ στο 75' να «κλειδώνει» το πολύτιμο τρίποντο.
Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και υπήρξαν διαστήματα που πίεσε για το γκολ, αλλά οι ευκαιρίες που δημιούργησε εξουδετερώθηκαν από τον Σάχα, με κορυφαίες την κεφαλιά του Σισέ στο 11', το σουτ του Λέτο στο 17' και το σουτ του Σισέ στο 32'. Η ΑΕΚ από τη μεριά της είχε μόνο μια καλή στιγμή, στο 29', όταν το σουτ του Μίτσελ πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Ωστόσο το σκορ δεν έμεινε στο 0-0. Στο 44' μετά από εκτέλεση φάουλ του Λέτο, ο Μανωλάς απομάκρυνε προσωρινά, ο Σαριέγκι πήρε την κεφαλιά από τον Μάκο μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Κατσουράνη, που σούταρε και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.
Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα τέρματά του, όταν στο 51' ο Σισέ βρήκε χώρο μπροστά του και επιχείρησε κατά μέτωπο επίθεση, την κατάλληλη στιγμή και με τέσσερις παίκτες της ΑΕΚ μπροστά του, γύρισε στον Βύντρα που ακολουθούσε τη φάση κι αυτός μέσα στην περιοχή και δεξιά έπιασε απ ευθείας το σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα και από μπαλιά του Λέτο, ο Σισέ μόνος πέρασε την μπάλα πάνω από τον Σάχα, αλλά αυτή έφυγε άουτ. Ο Παναθηναϊκός κυριαρχούσε πλέον μέσα στο γήπεδο και σχεδόν κάθε επίθεση «μύριζε» γκολ, όμως στο 58' και κόντρα στη ροή του ματς η ΑΕΚ μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Ο Λέτο έχασε τη μπάλα, οι παίκτες του ΠΑΟ διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ και στην αντεπίθεση ο νεοεισελθών Σκόκο έφυγε μπροστά, μπήκε στην περιοχή ξεπερνώντας το τάκλιν του Σαριέγκι πλάσαρε τον Τζόρβα και μείωσε σε 2-1.
Στη συνέχεια οι παίκτες του Χιμένεθ βρέθηκαν άλλες τρεις φορές σε θέση βολής την ώρα που οι γηπεδούχοι έδειχναν σαστισμένοι. Στο 67', που η κεφαλιά του Μπαχά πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι, στο 69', που ο Σκόκο μπήκε μέσα στην περιοχή, όμως θέλησε να τα κάνει όλα μόνος του, δεν γύρισε σε ελεύθερους συμπαίκτες του και κόπηκε από τον Σαριέγκι και στο 73', που ο Μπλάνκο από τη μικρή περιοχή σούταρε πάνω σε πόδια. Τελικά στο 75'ο Καντέ προωθήθηκε από την άμυνα του, ανακόπηκε προσωρινά αλλά επέμεινε και πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Σισέ, με τον Γάλλο να σουτάρει χωρίς δεύτερη σκέψη και να γράφει το 3-1 «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι. Με ένα σουτ του Λέτο στο 88', μόλις άουτ και μια δύσκολη απόκρουση του Τζόρβα σε σουτ του Μπλάνκο στο 90', ολοκληρώθηκε το ντέρμπι.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παμπορίδης (Κιλκίς)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιμάο, Λέτο, Δημούτσος - Μίτσελ, Ντιόπ, Δέλλας
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Σαριέγκι, Καντέ, Ιωαννίδης, Βύντρα, Σιμάο, Κατσουράνης, Καραγκούνης (92' Δημούτσος), Λέτο, Χριστοδουλόπουλος (77' Σεϊταρίδης), Σισέ (87' Πετρόπουλος).
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Μανωλάς, Δέλλας, Γιάχιτς, Μίτσελ (50' Σκόκο), Μάκος, Καράμπελας, Λαγός (67' Μπλάνκο), Ντιόπ (76' Καφές), Μπαχά, Λυμπερόπουλος.
To φιλμ του αγώνα
'Εναρξη
11' Πρώτη καλή φάση στην αναμέτρηση για τον ΠΑΟ. Εξαιρετική επέλαση και σέντρα του Βύντρα από δεξιά, όμως η κεφαλιά του Σισέ ήταν αδύναμη και ο Σάχα μπλόκαρε
12' Πρώτη επιθετική προσπάθεια και για την ΑΕΚ με τον Μίτσελ. Ι Ισπανός έπιασε το σουτ από καλή θέση, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ
13' Κίτρινη στον Μίτσελ
17'Αντεπίθεση του ΠΑΟ με τον Λέτο, ο οποίος έπιασε το δυνατό σουτ από θέση μέσα αριστερά, αλλά ο Σάχα με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε
29' Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το δυνατό μακρινό σουτ του Μίτσελ να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Τζόρβα
32' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟ. Ο Καραγκούνης έβγαλε βαθιά μπαλιά για τον Σισέ, ο Γάλλος έκανε καλό κοντρόλ και μπήκε στη περιοχή αλλά το πλασέ που επιχείρησε εξουδετερώθηκε από τον Σάχα
33' Κίτρινη κάρτα στον Σιμάο
35' Kεφαλιά του Λυμπερόπουλου από καλή θέση, μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ
37' Kίτρινη κάρτα στον Δέλλα
38' Κίτρινη κάρτα στον Ντιό
40' Κίτρινη κάρτα στον Λέτο
44' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟ, 1-0. Εκτέλεση φάουλ του Λέτο, προσωρινή απόκρουση του Μανωλά, ο Σαριέγκι με κεφαλιά βρήκε τον Κατσουράνη κοντά στην μικρή περιοχή και ο μέσος των «πρασίνων» με «σκαστό» βολέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σάχα
45'+2' Λήξη πρώτου μέρους
50' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σκόκο στη θέση του Μίτσελ
51' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟ, 2-0. Υποδειγματική αντεπίθεση του ΠΑΟ με τον Σισέ ανάμεσα σε τέσσερις παίκτες της ΑΕΚ να περνάει μπαλιά τρύπα στον Βύντρα ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής με απ ευθείας βολέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σάχα
54' Ωραία μπαλιά του Λέτο στον Σισέ, ο Γάλλος πλάσαρε τον Σάχα, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι
55' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 2-1. Αντεπίθεση της ΑΕΚ με τον Σκόκο να μπαίνει στην περιοχή ξεπερνώντας τον Σαριέγκι και την κατάλληλη στιγμή να πλασάρει τον Τζόρβα
65' Διαγώνιο σουτ του Σισέ μετά από επέμβαση του Σάχα, απόκρουση σε κόρνερ από τον Αργεντινό
67' Σέντρα του Καράμπελα από αριστερά, ο Μπάχα έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τζόρβα
68' Αλλαγή για την ΑΕΚ με τον Μπλάνκο να παίρνει τη θέση του Λαγού
69' Ατομική ενέργεια του Σκόκο που φτάνει πολύ κοντά στην εστία, όμως ο Σαριέγκι τον ανέκοψε την τελευταία στιγμή
75' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟ, 3-1. Ο Καντέ βγάζει ωραία μπαλιά στον Σισέ και ο Γάλλος μέσα στην περιοχή και δεξιά πιάνει αμέσως το σουτ «νικώντας» τον Σάχα
77' Ο Σεϊταρίδης στη θέση του Χριστοδουλόπουλου
83' Σέντρα του Καράμπελα από αριστερά στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟ, αλλά ο Μπαχά αστοχεί στην κοντινή προβολή
86' Ο Πετρόπουλος στη θέση του Σισέ
90'+1' Ο Τζόρβας απέκρουσε το δυνατό σουτ του Μπαχά
90'+3' Ο Δημούτσος στη θέση του Καραγκούνη
90'+4' Κίτρινη κάρτα στον Δημούτσο
90+5' Λήξη αγώνα. ΠΑΟ-ΑΕΚ 3-1.