Δευτέρα 30 Μαΐου 2011

Α1 Μπάσκετ: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 78-66 (video)

Μία νίκη από τον τίτλο του πρωταθλητή απέχει ο Παναθηναϊκός που επικράτησε στο ΟΑΚΑ 78-66 του Ολυμπιακού, έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών και πλέον έχει τρία ματς μπολ στα χέρια του. Οι «ερυθρόλευκοι» για τρία δεκάλεπτα διεκδικούσαν με αξιώσεις το «διπλό», αλλά
στα τελευταία λεπτά οι «πράσινοι» δεν άφησαν κανένα περιθώριο να αμφισβητηθεί η ανωτερότητά τους. Baτiste και Διαμαντίδης ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα τους, ενώ από το αντίπαλο στρατόπεδο ξεχώρισε ο Σπανούλης.
Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στον επιθετικό τομέα στο ξεκίνημα του αγώνα και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν παίρνοντας προβάδισμα με 7 πόντους (2-9). Μάλιστα, εξακολουθούσαν να ελέγχουν το παιχνίδι και στη συνέχεια, με αποτέλεσμα στο 10΄ να προηγούνται με 12-19. Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι «πράσινοι» πλησίασαν στους 2 (17-19) και έπειτα ισοφάρισαν (22-22).Η άνοδος του Σπανούλη, όμως και η αστοχία των παικτών του Obradovic από τη γραμμή των βολών, έφεραν τον Ολυμπιακό και πλάι στο +7 (26-33) και στο 37-43 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν δυναμικά από τα αποδυτήρια και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (46-45). Στη συνέχεια, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, ωστόσο οι «πράσινοι» κατάφεραν στο 29΄ με δύο τρίποντα από Nicholas και Φώτση να πάρουν κεφάλι με πέντε πόντους. Ο Παπαλουκάς απάντησε με τον ίδιο τρόπο μειώνοντας στο καλάθι (60-58) στο 30. Το «τριφύλλι» ανέβασε στροφές στην τελευταία και καθοριστική περίοδο. Με δύο εύστοχες του Διαμαντίδη 4΄ πριν το τέλος πήρε διψήφια διαφορά (72-62), οι Πειραιώτες έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν και το 2-0 είναι γεγονός.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 37-43, 60-58, 78-66