Πέμπτη 2 Ιουνίου 2011

Α1 Μπάσκετ: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 76-68 (video)

Ζωντανός στο «κυνήγι» του τίτλου έμεινε ο Ολυμπιακός που επικράτησε στο τρίτο παιχνίδι των τελικών της Α1 μπάσκετ 76-68 του Παναθηναϊκού και
μείωσε σε 2-1 τη σειρά. Ο Μπουρούσης κράτησε όρθια την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο όταν πέτυχε τους 14 από τους 16 πόντους του συνολικά, ενώ πολύτιμες λύσεις προσέφεραν οι Γιώργος Πρίντεζης και Jamon Gordon. Κορυφαίος των ηττημένων ο Mike Batiste με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Με στόχο να «χτυπήσουν» μέσα στο «ζωγραφιστό» ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες. Ο δυναμισμός του Μπουρούση σε επίθεση και άμυνα επέτρεψε στην ομάδα του να προηγηθεί με 18-12 και να διατηρήσει το προβάδισμα έως την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου (24-19), καθώς η ζώνη που «έστησε» ο Obradovic δεν αποδείχθηκε αποτελεσματική. Όλα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αρχικά, οι «πράσινοι» με δύο «τρίποντες» βόμβες από Τσαρτσαρή και Nicholas έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (26-26), προηγήθηκαν 26-28 και δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους έως το τέλος του ημιχρόνου, έχοντας διαφορά 7 πόντων στο 20΄ (39-46).

Με τέσσερις γρήγορους πόντους από το Γιώργο Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός μείωσε στο καλάθι στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (44-46). Το «τριφύλλι» κατάφερνε, ωστόσο, να βρίσκει λύσεις και να διατηρεί βραχεία κεφαλή. Οι «ερυθρόλευκοι» με γκολ φάουλ του Βασίλη Σπανούλη στο 29΄ πέρασαν μπροστά (54-53) και μπήκαν στην τελευταία περίοδο με το 58-56 υπέρ τους. Με επιμέρους σκορ 0-7, ο Παναθηναϊκός πέρασε και πάλι μπροστά με 58-63. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πήραν τα ηνία με τρίποντο του Πελεκάνου στο 37΄ (68-66), ενώ «έχτισαν» μία μικρή διαφορά στη συνέχεια (72-66). Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να επιστρέψουν μειώνοντας σε 72-68, αλλά τότε ένα τρίποντο του Πρίντεζη (75-68) έγειρε την πλάστιγγα οριστικά υπέρ του Ολυμπιακού

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 39-46, 58-56, 76-68