Παρασκευή 26 Αυγούστου 2011

Ακρόπολις 2011: Ελλάδα – Ιταλία 81-82 (παράταση) (video)

Η Ιταλία πήρε στη δεύτερη παράταση τη νίκη με 82-81 απέναντι στην Ελλάδα και παράλληλα την πρώτη θέση στο τουρνουά Ακρόπολις στο τελευταίο της φιλικό παιχνίδι της εθνικής μας πριν από το
Eurobasket 2011.
Εκμεταλλευόμενη την κακή αμυντική λειτουργία των παικτών του Ζούρου οι Ιταλοί προηγήθηκαν 6-9 στο ξεκίνημα του αγώνα, ενώ διεύρυναν το προβάδισμά τους στη συνέχεια, 9-16, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με το 11-20 υπέρ τους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένα σερί 6-0, με ισάριθμους πόντους του Μπουρούση έφερε τη «γαλανόλευκη» σε απόσταση τριών πόντων (19-22). Ο Bargnani, ένα λεπτό πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο έκανε το 24-28, αλλά με επιμέρους σκορ 7-0 η Ελλάδα πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 31-28.
Στη τρίτη περίοδο οι διεθνείς μας ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (36-29) ωστόσο, οι Ιταλοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν (39-39), αλλά με έξι πόντους από Φώτση και Κουφό η Ελλάδα έκανε το 45-39. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι αθλητές του Ζούρου διατηρούσαν σταθερά την πρωτοπορία στο σκορ, αλλά 10΄΄ πριν το τέλος οι Ιταλοί ισοφάρισαν σε 62-62, ο Μπουρούσης αστόχησε στην τελευταία επίθεση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Η μία, όμως, δεν ήταν αρκετή, ολοκληρώθηκε με 71-71. Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο η Ιταλία ήταν πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και πήρε τη νίκη με 82-81.
Τα δεκάλεπτα: 11-20, 31-28, 47-43, 62-62, 71-71, 81-82
Ελλάδα Βασιλειάδης 4, Μπουρούσης 26, Ζήσης 14, Ξανθόπουλος, Καλάθης 5, Φώτσης 14 , Παπανικολάου 2, Σλούκας, Μαυροειδής 5, Κουφός 3, Μπράμος 4, Καϊμακόγλου 4
Ιταλία: Τσιντσιαρίνι, Μπελινέλι 21, Μαντσινέλι 10, Μπαρνιάνι 16, Γκαλινάρι 23, Μαεστράντζι 3, Καραρέτο 4, Κουζίν 2, Χάκετ 3
Tα highlights από το Ελλάδα – Ιταλία 81-82 (video)