Κυριακή 21 Αυγούστου 2011

Φιλικό: Γερμανία – Ελλάδα 56-69 (video)

Τη δεύτερη νίκης της στο τουρνουά του Μπάμπεργκ πήρε η Ελλάδα η οποία επικράτησε 69-56 της διοργανώτριας Γερμανίας. Εξαιρετική δουλειά έκαναν για ακόμη ένα παιχνίδι οι παίκτες του Ηλία Ζούρου στην άμυνα, ενώ το επιθετικό βάρος σήκωσαν οι
Μπουρούσης και Κουφός που πέτυχαν 14 και 17 πόντους αντίστοιχα πόντους αντίστοιχα.
Ένταση υπήρξε στην αναμέτρηση μεταξύ του Φώτση και του Γιάγκλα. Ο Γερμανός χτύπησε με τον αγκώνα τον Έλληνα φόργουορντ στο μέτωπο, αυτός με τη σειρά του αντέδρασε και οι διαιτητές απέβαλαν αμφότερους.

Η Bwin, η Νο1 online εταιρεία gaming στον κόσμο είναι ένα κλικ μακριά!

Με μεγάλη διάθεση στην άμυνα ξεκίνησαν οι διεθνείς μας με αποτέλεσμα στα πέντε πρώτα λεπτά να δεχθούν τρείς πόντους και να προηγούνται 3-8. Με πρωτεργάτη τον Κέιμαν, οι Γερμανοί ανέκαμψαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 14-17 στο 10΄. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (17-17), αλλά η συνέχεια ανήκε στη «γαλανόλευκη» η οποία επέβαλε απόλυτα το παιχνίδι της πήρε κεφάλι 15 πόντων στο 20΄(28-43). Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια η Εθνική πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα (32-49), ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα δε βρήκε τις απαραίτητες επιθετικές λύσεις. Παρόλα αυτά, δέχθηκε μόλις 9 πόντους και έκλεισε την τρίτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 37-53. Διαδικαστικό χαρακτήρα είχαν τα τελευταία δέκα λεπτά, με την Ελλάδα να φτάνει στη νίκη με 69-56.

Tα δεκάλεπτα: 14-17, 28-43, 37-53, 56-69
Γερμανία: Μπένζινγκ 4, Χέρμπερ 3, Χάμαν 6, Σούλτσε, Σάφαρτζικ 9, Οχλμπρεχτ, Σβέτελμ 6, Πλείς 2, Κέιμαν 15, Νοβίτσκι 11, Γιάγκλα.
Ελλάδα: Βασιλειάδης 4, Μπουρούσης 14, Ζήσης 11 (2ριμπ, 2ασ), Ξανθόπουλος, Καλάθης 4, Φώτσης 9, Παπανικολάου 4, Μαυροειδής 2, Κουφός 17, Καϊμακόγλου 1, Σλούκας 3
Tα highlights από το Γερμανία – Ελλάδα 56-69 (video)