Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2011

Champions League: Τα αποτελέσματα και τα γκολ της 2ης αγωνιστικής (όμιλοι 5-8) (video)

Με τα παιχνίδια για τους ομίλους 5-8 ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League 2011 – 2012.
Στο 5ο γκρουπ, Η Bayer Leverkusen επικράτησε 2-0 της Genk χάρη στα τέρματα των Bender και Ballack. Valencia και Chelsea αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Το σκορ άνοιξε ο Lampard για να απαντήσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Soldado.
Στο 6ο, η Marseille επιβλήθηκε 3-0 της Dortmund με δύο τέρματα από τον Andre Ayew και ένα από τον Remy, ενώ ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 2-1 από την Arsenal στο Emirates.

Στο 7ο, η Zenit αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ επικράτησε 3-1 της Porto, η οποία αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο με 10 παίκτες, ενώ ο ΑΠΟΕΛ στάθηκε όρθιος στην Ουκρανία και πήρε «χρυσό» βαθμό απέναντι στην Shakhtar με 1-1.
Τέλος, στον 8ο όμιλο, η Barcelona δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην BATE Borisov. Στο ημίχρονο προηγούνταν με 3-0 με γκολ των Pedro, Messi και αυτογκόλ του Volodko, ενώ στο δεύτερο Messi και Villa διαμόρφωσαν το τελικό 5-0. Η Milan με τέρματα των Ibrahimovic από το σημείο του πέναλτι και Cassano επιβλήθηκε 2-0 της Viktoria Plzen.
19΄ αυτ. Volodko, 22΄ Perdo, 38΄, 56΄ Messi, 90΄ Villa
Γκολ και highlighlights από τα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής στο Champions League
Bayer Leverkusen – Genk 2-0 (video)
Marseille – Borussia Dortmund 3-0 (video)
Milan – Viktoria Plzen 2-0 (video)
BATE Borisov – Barcelona 0-5 (video)
Shakhtar Donetsk – ΑΠΟΕΛ 1-1 (video)
Arsenal – Ολυμπιακός 2-1 (video)
Valencia – Chelsea 1-1 (video)
Zenit – Porto 3-1 (video)