Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου 2011

Προκριματικά Euro 2012: Τα αποτελέσματα και τα γκολ της 10ης αγωνιστικής (video)

Με τις αναμετρήσεις της 10ης αγωνιστικής συνεχίζονται τα προκριματικά του Euro 2012.
Στον πρώτο όμιλο, το Αζερμπαϊτζάν πήρε τη νίκη με 3-2 απέναντι στο Καζακστάν σε ένα «χορταστικό» παιχνίδι. Αυστρία και Τουρκία έμειναν στο μηδέν, με τον Turan να είναι ο μοιραίος για τους Τούρκους καθώς στο 90΄ αστόχησε σε πέναλτι.
Στο δεύτερο, Ρωσία και Ιρλανδία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, με τους Ρώσους να διατηρούνται στην πρώτη θέση. Η ΠΓΔΜ με σκόρερ τον Ivanovski στο 59΄ έκαμψε την αντίσταση της Ανδόρας με 1-0. Η Αρμενία έκανε τη μεγάλη έκπληξη και επικράτησε 4-0 εκτός έδρας της Σλοβακίας, πετυχαίνοντας όλα της τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.
Στον τρίτο, η Ιταλία λυτρώθηκε στο 85΄ με σκόρερ του Pazzini ο οποίος της χάρισε τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Σλοβενία. Η Εσθονία είχε εύκολο έργο με αντίπαλο τη Βόρειο Ιρλανδία, 4-1, όπως και η Σερβία κόντρα στα Νησιά Φερόε, 3-1.
Στο τέταρτο γκρουπ,η Βοσνία επιβλήθηκε 1-0 της Λευκορωσίας χάρη στο γκολ του Misimovic στο 87΄, ενώ οι Λευκορώσοι ολοκλήρωσαν το ματς με εννέα παίκτες. Ρουμανία και Γαλλία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, ενώ το Λουξεμβούργο έκανε την έκπληξη κερδίζοντας 2-1 την Αλβανία, για την οποία αποβλήθηκαν επίσης δύο ποδοσφαιριστές.
Στο πέμπτο, η Ολλανδία με δύο τέρματα από τους Strootman στο 29΄ και de Jong στις καθυστερήσεις πέρασε νικηφόρα από τη Φινλανδία. H Ουγγαρία με τον Rudolf να βρίσκει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι το δρόμο προς τα δίχτυα και να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ της ομάδας στο 83΄ του επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Μολδαβίας. Η Σουηδία στην αναμέτρηση με το Σαν Μαρίνο πήρε μπρος στο δεύτερο ημίχρονο και επιβλήθηκε με 5-0.
Στο έκτο, στο οποίο συμμετέχει και η Ελλάδα, το Ισραήλ προηγήθηκε στην Κροατία με τον Hemad στο 44΄, αλλά στη συνέχεια υπέκυψε δεχόμενο τρία γκολ, από τους Modric (47΄) και Eduardo (55΄, 57΄), ενώ στο 51΄ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ben Haim. Στη Βαλέτα, Μάλτα και Γεωργία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.
Στον έβδομο όμιλο, η Ελβετία με χατ τρικ του Shaqiri επικράτησε 3-1 της Βουλγαρίας, ενώ η Αγγλία με σκόρερ τον Ashley Young στο 35΄ έκαμψε με 1-0 την αντίσταση της Ουαλίας.
Στον όγδοο, η Δανία με δύο γκολ από τον Bendtner πήρε τη νίκη με 2-0 στο ντέρμπι της Σκανδιναβίας με αντίπαλο τη Νορβηγία, ενώ η Ισλανδία με τέρμα του Sigthorsson στο 5΄ επιρκάτησε 1-0 της Κύπρου.
Τέλος στον ένατο, η Σκωτία επιβλήθηκε 1-0 της Λιθουανίας χάρης το τέρμα του Naismith στο 50΄. H Ισπανία δε θα μπορούσε να αντιμετωπίσει πρόβλημα με το Λιχτενστάιν, το οποίο φιλοδώρησε με έξι γκολ. Negredo και Villa πέτυχαν από δύο, τα υπόλοιπα οι Xavi και Sergio Ramos.

34΄, 37΄ Negredo, 44΄ Xavi, 52΄ Ramos, 60΄, 79΄ Villa
Οι βαθμολογίες (σε παρένθεση τα παιχνίδια που έχει η κάθε ομάδα)