Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2011

Κύπελλο Ελλάδας: Άρης – Ολυμπιακός 59-80 (video)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 59-80 του Άρη στο άδειο λόγω τιμωρίας Αλεξάνδρειο και εξασφάλισε την πρόκρισή του στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Παπανικολάου και Σπανούλης, από το αντίπαλο στρατόπεδο ξεχώρισε ο Oliver.
Εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των γηπεδούχων, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν γρήγορα με 0-8, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο
+16 (9-25). Οι παίκτες του Αλεξανδρή αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο, έτρεξαν ένα σερί 11-2 και μείωσαν στους 7 (27-20). Δεν άντεξαν, όμως, να συνεχίσουν στους ίδιους ρυθμούς και οι φιλοξενούμενοι πήγαν με το υπέρ τους 26-42 στα αποδυτήρια. Μετά την ανάπαυλα, οι «κίτρινοι» κατάφεραν να πλησιάσουν ακόμη και στους 6 (42-48), αλλά τα συνεχόμενα λάθη στα οποία υπέπεσαν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να αυξήσουν και πάλι τη διαφορά (42-54) και να την εκτοξεύσουν στο +21 (44-65) στο 30΄. Στην τελευταία περίοδο, ο Άρης κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ (57-69), όχι όμως και να αποφύγει την ήττα (59-80 το τελικό αποτέλεσμα).
Τα δεκάλεπτα: 9-25, 26-42, 44-65, 59-80
Άρης: Μαραϊδής 9, Kerusch 4, Vezemkov, Ταπούτος 8, James 2, Τσαϊρέλης 4, Δήμας, Oliver 16, Krusic 4, Βεργίνης 9, Muldrow 3
Ολυμπιακός: Hines 4, Παπανικολάου 20, Antic 10, Σπανούλης 14, Μάντζαρης 2, Howard 2, Keselj 5, Σλούκας 4, Παπαδόπουλος 8, Gecevicius 2, Κατσίβελης, Πρίντεζης 9
Τα highlights από το Άρης – Ολυμπιακός 59-80 (video)