Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2011

Super League: ΑΕΚ – Άρης 3-0 (video)

Για την 8η αγωνιστική της Super League η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 τουΆρη. Τα τέρματα της «Ένωσης» σημείωσαν οι Λαζαρίδης στο 10’ με αυτογκόλ, Λυμπερόπουλος στο 39’ και Cala στο 78’.
Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τον αγώνα η ΑΕΚ η οποία μόλις στο 10’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Leonardo έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά, ο Λυμπερόπουλος πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι για την κεφαλιά, η μπάλα όμως βρήκε στον Λαζαρίδη και κατέληξε στα δίχτυα του Άρη. Στο 22’ ο Leonardo με κοντινό σουτ άγγιξε το 2-0, όμως ο γκολκίπερ των Θεσσαλονικέων, Βελλίδης, πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση και κράτησε το σκορ στο 1-0. Στο 29’ η «Ένωση» είχε δοκάρι σε σουτ του Cala μέσα από την περιοχή, ενώ ένα λεπτό μετά (30’) και ο Άρης είχε δοκάρι σε μακρινό σουτ του Καζναφέρη. Στο 39’ όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0. Μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Cala η μπάλα έφτασε στον Beleck, ο οποίος την πέρασε στον Καφέ που έβγαλε στον κενό χώρο στονΛυμπερόπουλο και ο τελευταίος νίκησε τον Βελλίδη. Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του πρώτου μέρους ανήκε στον Άρη, ο οποίος «άγγιξε» το γκολ, όμως ο Παπαστεριανός σημάδεψε το
δοκάρι της «Ένωσης».
Δυνατά μπήκε στην επανάληψη η ΑΕΚ η οποία στο 49’ είχε δοκάρι με κεφαλιά του Δέλλα, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ τουLeonardo. Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει και έχασε μια καλή ευκαιρία στο 61’ με τον Παπαστεριανό, το σουτ του οποίου δεν βρήκε στόχο. Στο 67’ οι Θεσσαλονικείς έχασαν νέα ευκαιρία με τον Καπετάνο, αλλά στο 78’ η ΑΕΚ χτύπησε για 3η φορά «καθαρίζοντας» το ματς. «Δράστης» ο Cala ο οποίος με κεφαλιά έγραψε το 3-0. Τυπική διαδικασία τα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης, στα οποία δεν έγινε κάτι άξιο αναφοράς. Έτσι η «Ένωση» πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης, ενώ ο Άρης συνεχίζει να απογοητεύει με την πορεία του στο πρωτάθλημα.
Σκόρερ: Λαζαρίδης αυτ. 10’, Λυμπερόπουλος 39’, Cala 78’
ΑΕΚ: Αραμπατζής, Καράμπελας, Cala, Δέλλας (80′ Μανωλάς), Κοντοές, Μάκος, Καφές, Vargas (46′ Γκέντσογλου), Leonardo (70′ Λαγός), Λυμπερόπουλος, Beleck
Άρης: Βελλίδης, Michel, Sankare, Λαζαρίδης, Παπαστεριανός (69′ Faty), Πρίττας, Toja, Acosta (54′ Neto), Umbides, Καζναφέρης (46′ Καπετάνος), Iacob
Δείτε σε video τα highlights της αναμέτρησης ΑΕΚ – Άρης 3-0