Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 2012

Super League: Παναθηναϊκός – Λεβαδειακός 3-0

Καλπάζει για τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος ο Παναθηναϊκός μετά τη σημερινή του άνετη νίκη με 3-0 επί του Λεβαδειακού σε εξ αναβολής παιχνίδι για τη Super League. Οι «πράσινοι» έφτασαν τους 45 βαθμούς μετά από 18 αγώνες, έχοντας πλέον πέντε βαθμούς περισσότερους από τον 2ο Ολυμπιακό, ενώ το μεταξύ τους ντέρμπι που ίσως κρίνει πολλά για το πρωτάθλημα διεξάγεται στο 2ο γύρο στο ΟΑΚΑ.

Το σκορ άνοιξε στο 33ο λεπτό, όταν ο Leto εκτέλεσε κόρνερ, ο Sarriegi έπιασε την κεφαλιά και με τη βοήθεια του δοκαριού έκανε το 1-0. To παιχνίδι «καθάρισε» στο 2ο ημίχρονο ο Toche πετυχαίνοντας δύο τέρματα μέσα σε τέσσερα λεπτά. Στο 59’ μετά από σουτ του Leto, ο Ισπανός βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και από κοντά την έστειλε στα δίχτυα. Στο 63ο λεπτό ο Leto έβγαλε με ωραία ασίστ τον Toche στο τετ-α-τετ με τον Κυριακή και ο επιθετικός του Παναθηναϊκού δεν αστόχησε για το 3-0.
Γκολ: Sarriegi 33’, Toche 59’, 63’
Συνθέσεις:
Παναθηναϊκός (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Καρνέζης, Sarriegi, Vitolo (Καραγκούνης 71’), Toche (Πετρόπουλος 77’), Leto, Quincy (Μαυριάς 82’), Zeca, Μαρίνος, Simao, Κατσουράνης, Σπυρόπουλος
Λεβαδειακός (Γιώργος Παράσχος): Κυριακίδης, Viana, Μαχαίρας, Κοιλιάρας (Παπαδόπουλος 59’), Βασιλείου (Zaoui 71’), Αλεξίου, Ιωάννου, Κουτσόπουλος (Sanchez 59’), Mendy, Popovic, Subinho