Παρασκευή 17 Ιανουαρίου 2014

Euroleague: Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 72-81 (video)

Η Μπαρτσελόνα υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην πρώτη του φετινή εντός έδρας ήττα και δεύτερη συνεχόμενη στη φάση του... Top 16 της Ευρωλίγκας.
Με κορυφαίο τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους, οι Καταλανοί νίκησαν 81-72 και ηγούνται του 5ου ομίλου με 3/3 νίκες.

Με οδηγό τον Πρίντεζη
Με τον Μπέγκιτς να ξεκινάει "ζεστός", προσφέροντας 2 τάπες στην άμυνα και ένα καλάθι και τον Πρίντεζη να πετυχαίνει γρήγορα 5 πόντους, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 7-4 και 9-4 στο 4' με καλάθι του Λοτζέσκι. Ο Περπέρογλου με τρίποντο έκανε το 12-6, αλλά η Μπαρτσελόνα με τον Τόμιτς να φτάνει τους 6 πόντους και καλάθι του Ολεσον μάζεψε πολύ γρήγορα τη διαφορά (16-14). Το ΣΕΦ σηκώθηκε στο πόδι όταν στο 9' έγινε το 23-14, με τον Πρίντεζη να βομβαρδίζει από τα 6,75μ. και να φτάνει τους 10 πόντους με 100% ευστοχία (3/3 διπ., 1/1 β., 1/1 τριπ.)! Ομως ένα καλάθι του Ντόρσεϊ κι ένα λέι απ του Σάδα στην εκπνοή, διαμόρφωσαν το 23-18 του πρώτου δεκαλέπτου.

Μπροστά στο σκορ με... 3 εύστοχα καλάθια!
Η κακή άμυνα και τα λάθη στην επίθεση από τους γηπεδούχους, έδωσαν το δικαίωμα στη Μπαρτσελόνα να κάνει ένα σερί 0-14 και έχοντας πάρει σκορ από 10 παίκτες της να προηγηθεί 23-28 στο 12'! Ο Σίμονς μείωσε σε 26-28 στο 14', αλλά οι Καταλανοί διατηρούσαν το προβάδισμα, βρίσκοντας λύσεις με τον Χουέρτας (28-32). Το σκορ έγινε 32-32 στο 19', με τον Πρίντεζη να πετυχαίνει το δεύτερο εντός πεδιάς καλάθι του Ολυμπιακού στην 2η περίοδο (!) και να κερδίζει φάουλ, ευστοχώντας και στη βολή. Το 34-32 του ημιχρόνου διαμορφώθηκε με... αεροπλανικό κάρφωμα του Σίμονς στην εκπνοή. Είχε περάσει μια κακή για τους ερυθρόλευκους περίοδος (σε άμυνα και επίθεση) χωρίς να πληρώσουν ακριβά ούτε το 0-14 της Μπάρτσα, ούτε το γεγονός ότι πέτυχαν μόλις 3 καλάθια (11-14 το επιμέρους σκορ του 2ου δεκαλέπτου)!

Στο +10 η Μπαρτσελόνα με Ναβάρο
Με καλάθια των Ναβάρο, Αμπρίνες και Λόρμπεκ, η Μπάρτσα έκανε ένα γρήγορο 2-11 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου. Οχι μόνο ανέκτησε το προβάδισμα, αλλά έφτασε για πρώτη φορά στο +7 στο 13' (36-43), με τον Ολυμπιακό να ρίχνει σε απογοητευτικά νούμερα τα ποσοστά του στην επίθεση. Ενα τρίποντο του Μάντζαρη και ένα καλάθι του Σπανούλη έριξαν τη διαφορά στο καλάθι (41-43) στο 25', αλλά 8 διαδοχικοί πόντοι του Ναβάρο (και σερί 0-8), εκτόξευσαν στο +10 (41-51) για τους Καταλανούς τη διαφορά, η οποία έπεσε στο +7, χάρη σε τρίποντο του Περπέρογλου, ο οποίος διαμόρφωσε το 48-55 του 30'.

Ζώνη και λάθος επιλογές σε άμυνα και επίθεση
Με τον Μπαρτζώκα να γυρνάει την άμυνα σε ζώνη και τον Πρίντεζη να πετυχαίνει 4 σερί πόντους η διαφορά έπεσε στο -5 για τον Ολυμπιακό (52-57) στο 32', αλλά ο Ολεσον με νέο τρίποντο και ο Χουέρτας την ξανάστειλαν στους 10 (52-62). Δύο καλάθια του Σλούκα και 56-62 στο 34'. Ο Λοτζέσκι με τρίποντο έδωσε ελπίδες στην ομάδα του μειώνοντας 62-66 στο 36' και ο Ντάνστον με 2/2 βολές μείωσε στο καλάθι (64-66) 3:30 πριν το τέλος. Η άμυνα βγήκε, ο Λοτζέσκι αστόχησε για το προσπέρασμα, όχι όμως και ο Ναβάρο, ο οποίος σηκώθηκε από τα 6,75μ., κάνοντας το 64-69 στο 37':30". Ο Σπανούλης με βολές μείωσε στο τρίποντο (66-69) και ο Πασκουάλ πήρε τάιμ άουτ. Ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο ισοφάρισης, ο Νάχμπαρ αστόχησε σε 2 βολές, αλλά οι ερυθρόλευκοι έχασαν το αμυντικό ριμπάουντ και ο Ολεσον με τρίποντο τελείωσε στην ουσία το παιχνίδι, κάνοντας το 66-72 ένα λεπτό πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 34-32, 48-55, 72-81

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 6, Σπανούλης 17 (1), Περπέρογλου 8 (2), Σλούκας 9 (1), Σίμονς 5, Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 17 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης, Λοζέσκι 5 (1)

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόρσι 6, Σάδα 4, Χουέρτας 6, Αμπρίνες 9 (2), Ναβάρο 21 (3), Παπανικολάου 2, Όλεσον 14 (2), Λόρμπεκ 6, Λάμπε, Νάχμπαρ 5, Τόμιτς 8