Κυριακή 7 Μαΐου 2017

ΕΠΣ Φλώρινας – μπαράζ ανόδο

Πήρε το βαθμολογικό και ψυχολογικό πλεονέκτημα ο Ερμής
Νέο στραβοπάτημα του Άγιου στην έδρα του αυτή τη φορά από την πάντα υπολογίσιμη Θύελλα Φιλώτα. Ο Μακεδονικός...
είχε επιθετικό μονόλογο, πολλές χαμένες ευκαιρίες και δοκάρια αλλά δεν κατάφεραν οι παίκτες του να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Το 0-0 σε συνδυασμό με την νίκη – ανατροπή του Ερμή κόντρα στη Φλώρινα με 3-1, έφερε το Αμύνταιο στην πρώτη θέση με 9 βαθμούς, έναντι 8 του Παντελεήμονα.

Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Μακεδονικός μετά το πέρας του α’ γύρου υποχρεώθηκε σε τρεις ισοπαλίες δύο στην έδρα του και μία εκτός.
Ο Ερμής Αμυνταίου πήρε σημαντικό τρίποντο κόντρα στη Φλώρινα με σκορ 3-1. Η νίκη δεν ήρθε και τόσο εύκολα για τους γηπεδούχους. Στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου βρέθηκαν να χάνουν με γκολ του Γεωργόπουλου 0-1, μένοντας και με δέκα παίκτες. Στο β’ ημίχρονο όμως ο Ερμής, με πρώτο βιολί τον έμπειρο Γιώργη Μαυροματίδη που πέτυχε 2 γκολ, το Σολάκη που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος αλλά και όλους τους ποδοσφαιριστές που κατέθεσαν ψυχή έφτασε στην ανατροπή και στο σπουδαίο τρίποντο!