Δευτέρα 5 Νοεμβρίου 2018

Βόλεϊ: Πέρασε από τη Νάουσα ο Αριστέας

Το απόγευμα του Σαββάτου (3/11) η ομάδα Νεανίδων του Αριστέα Φιλώτα – Αμυνταίου,  πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, κατάφερε και πήρε το διπλό στη Νάουσα...
επι του Ζαφειράκη με  3-1 σετ. Πλέον η ομάδα του Δήμου Αμυνταίου μετρά δύο νίκες σε πέντε αναμετρήσεις στο αντίστοιχο ηλικιακό πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΜ.
Όσες αθλήτριες του Αριστέα αγωνίστηκαν βοήθησαν σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, συγκεκριμένα μετά το 1ο σετ, βελτίωσαν υποδοχή και σέρβις, επέδειξαν την απαραίτητη συγκέντρωση και με περίσσια ψυχικά αποθέματα, κατέκτησαν τα υπόλοιπα σετ.
Το 1ο σετ δεν εξελίχθηκε όπως το σχεδίαζαν παίκτριες και προπονήτρια. Αν και προηγήθηκαν με 9-4, στη συνέχεια υπέπεσαν σε αρκετά λάθη σε επίθεση και άμυνα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ανατρέψουν το σκορ και  να πάρουν το σετ με 25-18.
Στο 2ο σετ ο Αριστέας προηγήθηκε με 12-8, αλλά στη συνέχεια και πάλι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, ωστόσο το σετ δεν είχε την ίδια κατάληξη με εκείνη του 1ου,  καθώς στο τέλος ο Αριστέας ανασυντάχθηκε και κατέληξε στα χέρια του με 22-25.
Στο 3ο και καθοριστικό σετ από πλευράς ψυχολογίας, οι αθλήτριες του Αριστέα βρέθηκαν πίσω προς το τέλος του σετ με 22-17, αλλά κατάφεραν ρισκάροντας στο σέρβις να κάνουν την ανατροπή και να κλέψουν το σετ στο  με 26-24.
Στο 4ο σετ ο Αριστέας προηγήθηκε 11-5, κάπου εκεί οι αθλήτριες εφησύχασαν και οι  άστοχες  επιθετικές επιλογές επέτρεψαν στον Ζαφειράκη να περάσει μπροστά με 19-14. Ένα καίριο τάιμ άουτ και οι σωστές αλλαγές της Νόπης Κούση βοήθησαν τον Αριστέα να ισοφαρίσει και στο τέλος να κατακτήσει το σετ και το τρίποντο της νίκης.
Ο πρόεδρος του Αριστέα, κ. Αναστάσιος Κατσουπάκης, μιλώντας σε τοπικό κανάλι δήλωσε τα ακόλουθα: «Οφείλω να συγχαρώ σε όλες τις αθλήτριες του Αριστέα για το «μέταλλο» που έβγαλαν, σίγουρα οι εμπειρίες που αποκομίζουν είναι ιδιαίτερα σημαντικές γι’ αυτές, αλλά και για όλη την ομάδα, ευελπιστούμε σε ανάλογη συνέχεια.»
Διαιτητές : Πορτοκαλίδης - Παπαδοπούλου
Σετ : 25-18, 22-25, 24-26, 22-25
Α.Σ. ΑΡΙΣΤΕΑΣ ΦΙΛΩΤΑ – ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ (Κούση Νόπη):  Κατσουπάκη Μ., Μπάλι Φ., Χαραλαμπίδου, Κατσουπάκη Ε., Καπετανάκη, Μπάλι Μ., Κιοσέ, , Γιώβη, Δεληδιαμαντή.
Ε.Γ.Σ. ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Αποστόλου Ιωάννης): Γρηγορίου, Βαδόλα, Ζέφυρου, Σμέρνου, Μπρούβαλη, Καρατσιώλη, Μποιτσαλα, Παπαδοπούλου, Μπιτερνα, Τσακίρη, Λαφαρα.