Κυριακή 17 Μαρτίου 2019

Οδηγεί την κούρσα ο ΠΡΩΤΕΑΣ - Μεγάλη νίκη μέσα στα Ιωάννινα

video τα τελευταία λεπτά του αγώνα

Ακόμη μία σημαντική νίκη, για την πρωτοπόρο ομάδα του Πρωτέα Γρεβενών, που επικράτησε μέσα στα Ιωάννινα, του Α.Γ.Σ.Ιωαννίνων με σκορ 65-75.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκαν με 18-10,όμως οι παίκτες του Πέτρου Μουρουζίδη αντέδρασαν άμεσα και ισοφάρισαν στο δεκάλεπτο σε 19-19.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ και στο δεύτερο δεκάλεπτο,με τον Πρωτέα να παίρνει βραχεία κεφαλή στο σκόρ και να προηγήθεί στο ημίχρονο με 33-34.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στον Πρωτέα ,που ανέβασε στροφές σε άμυνα και επίθεση ,έφθασε την διαφορά μέχρι τους 15 πόντους και πήρε την νίκη με τελικό σκόρ 65-75.

Επόμενος αγώνας για τον Πρωτέα με τον Γ.Α.Σ. Μελίκης, στις 24/3/2019 & ώρα 17:00 στο ΔΑΚ Γρεβενών.

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Γαζέτας
Δεκάλεπτα: 19-19, 33-34, 47-58, 65-75

AΓΣ Iωαννίνων (Τσουκανέλης): Καννης 6(2), Ζαμπέτης 9(2), Σαχπατζίδης, Καλφαλίδης, Αντωνίου 5, Πουρνάρας 10, Xρυσής 15, Mάκης 3(1), Θυμνιός 11, Φίλιος 6, Θώδης.

Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Γρούδος 13, Μαλούτας 10(2), Μιχαηλίδης 3(1), Κλωνάρας 11, Κολοβός, Τζίνας, Ταμπακάκος, Τακίδης 3, Μπόζιαρης 13, Μακρής 18(2), Μαλιούρας 4.

video Λουκάς Νίκου

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.
 Φ.Ο.ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – Α.Ε.ΚΟΖΑΝΗΣ   79-71
Νίκη – πρόκριση στα μπαράζ για το FINAL-4 ,για τους παίδες του Πρωτέα  ,αφού επικράτησαν εντός έδρας της  Α.Ε.Κοζάνης με  79-71 στην τρίτη παράταση ,στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής  της β’ φάσης του πρωταθλήματος Παίδων της  Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.
Τυχεροί όσοι βρέθηκαν το Σάββατο το απόγευμα στο Κλειστό των Γρεβενών,αφού παρακολούθησαν έναν από  τους πιο συναρπαστικούς  αγώνες σε επίπεδο  Παίδων της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.,με τον Πρωτέα να παίρνει την νίκη στην 3η παράταση .
Ετσι η ομάδα των Γρεβενών θα αντιμετωπίσει πλέον τον Μέγα Αλέξανδρο Κοζάνης στις αρχές Μαίου ,στο μπαράζ για την πρόκριση στο FINAL-4.
Πολλά συγχαρητήρια στους αθλητές και των δύο ομάδων για το πάθος και την αγωνιστικότητά τους ,καθώς και στους διαιτητές του αγώνα.
Διαιτητές:Παπανικολάου-Παπαδόπουλος.

Δεκάλεπτα: 11-9,22-27,38-42,53-53(κ.α.),56-56(α΄παρ.),64-64(β΄παρ.),79-71(γ΄παρ.).