Τετάρτη 3 Απριλίου 2019

"Χρυσός" ο Μίλτος Τεντόγλου με κορυφαία επίδοση στον κόσμο (video)

O Μίλτος Τεντόγλου με εκπληκτική προσπάθεια και άλμα στα 8.36μ. κορυφαία επίδοση για φέτος στον κόσμο, κατέκτησε κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου

Απίθανος Μίλτος Τεντόγλου. Ο 20χρονος Έλληνας αθλητής αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης στον κλειστό στίβο στη διοργάνωση που διεξάγεται στην Γλασκώβη και μάλιστα το πέτυχε με την κορυφαία επίδοση στον κόσμο για φέτος.
Ο Τεντόγλου που πήγε στη διοργάνωση με ρεκόρ 8.23 μέτρα, στο πέμπτο του άλμα απογειώθηκε στα 8.38 μέτρα και πέρασε τον Σουηδό, Νίλσον Μόλντερ ο οποίος με άλμα στα 8.17μ. ήταν μπροστά του μέχρι τότε.

Τελικά ο Σουηδός κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο ενώ το χάλκινο ο Στραχίνια Γιοβάντσεβιτς με άλμα στα 8.03 μέτρα που είναι νέο ρεκόρ Σερβίας για τον κλειστό στίβο.