Πέμπτη 2 Μαΐου 2019

Έβδομο συνεχόμενο πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό στο βόλεϊ

Τον έβδομο διαδοχικό τίτλο του στην Α1 βόλεϊ γυναικών κατέκτησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε 3-0 τον Πανναξιακό, στον τρίτο τελικό των πλέι-οφ, ο οποίος διεξήχθη στο...
κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκες» που αγωνίστηκαν χωρίς τις τραυματίες Σάσκια Χίπε και Κατερίνα Γιώτα, «καθάρισαν» με 3-0 νίκες τη σειρά των τελικών και κατέκτησαν το έβδομο συνεχές νταμπλ της ιστορίας τους μετά την κατάκτηση και του Kυπέλλου στις Σέρρες.

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Κωνσταντίνα Βλαχάκη με 16 πόντους, με την συμπαίκτριά της στα άκρα Λάουρα Έμοντς να προσθέτει άλλους 15. Για τον φιναλίστ Πανναξιακό, η Αλεξάντρα Ριντ είχε 10.

Τα σετ: 25-23, 25-15, 25-14

Μετά το αρχικό 12-8 στο πρώτο σετ, ο Πανναξιακός αντέδρασε και προηγήθηκε με 12-13. Η Λαμπρούση με μπλοκ ισοφάρισε σε 13-13 και μέχρι το 23-23 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Με μπλοκ της Ζακχαίου στην Λιάγκη διαμορφώθηκε το 25-23 και το 1-0 σετ.

Ντέρμπι ήταν και στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ, με τις «ερυθρόλευκες» να ξεφεύγουν για πρώτη φορά στο 14-11. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός "έτρεξε" επιμέρους σκορ 11-4 για το 25-15 και το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-2 και ο Πανναξιακός κατάφερε να μειώσει μέχρι στους 2 (9-7). Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ και με την Κατερίνα Ζακχαίου στο σερβίς, οι «ερυθρόλευκες» έφθασαν σε νταμπλ σκορ (14-7). Το σετ και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση της Κωνσταντίνας Βλαχάκη που διαμόρφωσε το τελικό 25-14.

Διαιτητές: Πρέντζας, Χρηστίδης.