Τρίτη 28 Ιανουαρίου 2020

Φ.Ο.ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – Α.Ο.ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ 74-63

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β΄ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΔΡΩΝ

Σπουδαία νίκη για τον Πρωτέα Γρεβενών, που επιβλήθηκε με 74-63 του Α.Ο. Πολυγύρου, στο κατάμεστο Κλειστό Γυμναστήριο, στο...

ξεκίνημα του β΄ γύρου του 2ου ομίλου της Β΄Εθνικής.

Οι παίκτες του Πέτρου Μουρουζίδη εκτός από την νίκη κάλυψαν και την διαφορά του πρώτου αγώνα στον Πολύγυρο, όπου και ηττήθηκαν με 68-64 ,έχοντας έτσι το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα της Χαλκιδικής, στην μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.

Η ομάδα των Γρεβενών παρά την άσημη εμφάνιση του α’ ημιχρόνου βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά ενός πόντου (32-33).

Στο β’ ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε και με την φοβερή συμπαράσταση των φιλάθλων, ο Πρωτέας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και προηγήθηκε μέχρι 17 πόντους διαφορά, για να φθάσει στο τελικό 74-63.

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 2 Φεβρουαρίου & ώρα 15:30 στο Κ.Γ. Αγίου Παύλου (Ν. Καλλικράτεια), με αντίπαλο τον Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-33, 54-46, 74-63
Διαιτητές: Θεοδώρου, Κοεμτζόγλου, Αγραφιώτης
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Τζουβάρας, Σισμάνης 16(1), Μαλούτας 17(5), Μιχαηλίδης 4(1), Βλάχος 2, Μπέσας 9(1), Μπεχλιβανίδης 5(1), Τακίδης 4, Μπελίγκος, Μαλιούρας, Μακρής 6(1), Κλωνάρας 11.

Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης, Πιπιλιάρης 14, Ντισλής 17(2), Αλεξιάδης 5(1), Βλάχος 13(3), Αμούτζιας 4, Παπαθανασίου 7(1), Νικολόπουλος 3(1).

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ
Φ.Ο.ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ - Α.Π.Σ. ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ 92-86

Σ΄ενα παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος, η παιδική ομάδα του Πρωτέα κέρδισε στην παράταση με 92-86 τον Α.Π.Σ.Πτολεμαίδας , στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Τελικής Φάσης του Πρωταθλήματος Παίδων της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στον αγώνα ,είχαν συνεχώς το προβάδισμα στο σκόρ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα ,με τον Πρωτέα να κάνει στο τέλος την αντεπίθεση ,να παίρνει το προβάδισμα με 80-77 και το παιχνίδι να οδηγείτε στην παράταση μετά από εύστοχο τρίποντο των φιλοξενουμένων.

Η παράταση ανήκει ολοκληρωτικά στους αθλητές του Αλέξη Κατσάλη ,που πήραν τελικά μια πολύ σημαντική νίκη με 92-86.

Δεκάλεπτα: 20-20,41-45,61-66,80-80,92-86(α΄παρ.)