Τετάρτη 16 Φεβρουαρίου 2022

Σπουδαία εμφάνιση του Γιάννη Αντωνίου και 29η θέση στην τεχνική κατάβαση

24οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες «Πεκίνο 2022»

Μια πολύ καλή εμφάνιση από τον πρωταθλητή του αλπικού σκι Γιάννη Αντωνίου, στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης σήμερα (Τετάρτη 16/02) στους 24ους...

Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες «Πεκίνο 2022». Ο αθλητής μας κατάφερε να τερματίσει στην 29η θέση, με συνολικό χρόνο 1:54.29 κάνοντας 59.48 στην πρώτη διαδρομή και 54.81 στην δεύτερη.

Στο αγώνισμα συμμετείχαν 84 χιονοδρόμοι, από τους οποίους τερμάτισαν μόνο οι 44.

Νικητής στο σλάλομ ήταν ο Γάλλος Κλεμάν Νοέλ με 1:44.09 και ακολούθησαν ο Αυστριακός Γιοχάνς Στρολτς (1:44.70) και ο Νορβηγός Σεμπάστιαν Φος-Σόλεβαγκ (1:44.79).

Αυτός ήταν ο δεύτερος και τελαυταίος αγώνας του Γιάννη Αντωνίου, στο «Πεκίνο 2022». Θυμίζουμε ότι είχε προηγηθεί το γιγαντιαίο σλάλομ, την Κυριακή (13/02) αγώνισμα στο οποίο είχε κάνει επίσης μια πολύ κούρσα, μέσα στην ομίχλη, χωρίς όμως να καταφέρει τελικά να τερματίσει.

Σήμερα Τετάρτη (16/02) αγωνίζονται και οι πρωταθλήτριες των δρόμων αντοχής, η Μαρία Ντάνου με τη Νεφέλη Τίτα, στο ομαδικό σπριντ κλασσική.

Η χώρα μας θα ολοκληρώσει την συμμετοχή τους στους 24ους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες «Πεκίνο 2022», με τον Απόστολο Αγγέλη που θα αγωνισθεί το Σάββατο 19/02 στα 50χλμ. ελεύθερη τεχνική και την Μαρία Ντάνου, στα 30χλμ. ελεύθερη τεχνική, την Κυριακή 20/02..