Κυριακή 8 Μαΐου 2011

Τελικός Euroleague 2011: Maccabi Tel Aviv – Παναθηναϊκός 70-78 (video)

Στο «Palau Sant Jordi» της Βαρκελώνης ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 70-78 της Maccabi Tel Aviv στον μεγάλο τελικό της Euroleague, κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο και
πρόσθεσε το 6ο αστέρι στη φανέλα του. Την διαφορά για το «τριφύλλι» έκαναν στο τρίτο δεκάλεπτο οι Sato και Nicholas. Οι «πράσινοι» έγιναν έτσι η δεύτερη ομάδα στην Ευρώπη με τα περισσότερα τρόπαια.
Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στον τελικό και προηγήθηκε με 0-4 και στη συνέχεια με 3-6 μετά τα πρώτα τρία λεπτά. Η Maccabi άμεσα ισοφάρισε σε 6-6, αλλά οι «πράσινοι» ξαναπέρασαν μπροστά με 6-8 με καλάθι του… Καλάθη. Οι Ισραηλινοί απάντησαν (8-8), όμως ο Φώτσης με ένα γκολ φάουλ έγραψε το 8-11. Η Maccabi με ένα σερί 5-0 πήρε το προβάδισμα με 13-11. Οι «πράσινοι» σχεδόν αμέσως επανέφεραν την τάξη και πέρασαν μπροστά με 13-18 με γκολ φάουλ του Batiste, δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Από δύο πόντους σημείωσαν στη συνέχεια οι αντίπαλοι, δράστες Eidson και Batiste, ενώ το «τριφύλλι» με ένα υπέροχο καλάθι του Διαμαντίδη ανέβασε τη διαφορά στους 7 (15-22) με το φινάλε του δεκαλέπτου. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι ισραηλινοί με τρίποντο του Eidson μείωσε στους 4, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για τους «πράσινους» ο Διαμαντίδης (18-25). Με ένα σερί 4-0 η Maccabi μείωσε και πάλι στους 3, με τον Nicholas να δίνει «ανάσα» στην ομάδα του (22-27). Ο κορυφαίος των «κίτρινων» με εκείνη τη στιγμή, Eidson, χτύπησε και πάλι (24-27), με τον Maric να γράφει το 24-29. Αντίδραση με τρίποντο για τους ισραηλινούς (27-29) και τον Περπέρογλου με καλάθι να κάνει το 27-31, τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Μέχρι το 19’ δεν άλλαξε το σκορ. Σε εκείνο το σημείο ο Blu με τρίποντο μείωσε στον πόντο 30-31 και ο Sato με καλάθι διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου μέρους (30-33).
Πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό με τον Batiste να κάνει το 30-35 και την Maccabi με ένα σερί 4-0 να μειώνει γρήγορα στον πόντο (34-35). Μάλιστα λίγο μετά ο Σχορτσανίτης έβαλε μπροστά στο σκορ τους ισραηλινούς (36-35). Οι «πράσινοι» ξύπνησαν και με πρωταγωνιστή τον Sato, ο οποίος σημείωσε δύο σερί τρίποντα, όχι μόνο ξαναπήραν το προβάδισμα, αλλά απέκτησαν και διαφορά ασφαλείας (36-43). Με γκολ φάουλ ο Blu μείωσε σε 39-43, αλλά ο Nicholas με νέο τρίποντο έκανε το 39-46. Στη συνέχεια ο Καλάθης ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά στους 9 (40-49) και ο Φώτσης με ένα φοβερό κάρφωμα την έστειλε στους 11 (40-51). Η Maccabi προσπάθησε να αντιδράσει και με τρίποντο του Blu μείωσε στους 8 (43-51), όμως ο Sato με νέο τρίποντο έγραψε το 43-54, σκορ με το οποίο τελείωσε και το τρίτο δεκάλεπτο. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Σχορτσανίτης με κάρφωμα μείωσε στους 9 (45-54) και ο Pargo με καλάθι στους 7 (47-54). Ο Nicholas απάντησε με τρίποντο για το «τριφύλλι» και με νέο δικό του καλάθι εκτόξευσε τη διαφορά στους 12 (47-59). Ο Διαμαντίδης με δύο βολές έκανε το 47-61, για να μειώσει από κοντά ο Eliyahu σε 49-61. Ο Pnini με καλάθι κατέβασε την διαφορά στους 10 (51-61). Άμεση απάντηση με κάρφωμα από τον Batiste (51-63). Η Maccabi εξαπέλυσε την τελική της αντεπίθεση και με τον Pargo και τον Eliyahu (γκολ φάουλ) κατέβασε την διαφορά στους 7 (56-63). Την λύση για τους «πράσινους» έδωσε ο Batiste με καλάθι από κοντά (56-65), με τον Nicholas να παίρνει σειρά (56-67) τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ο Διαμαντίδης με δύο βολές διαμόρφωσε το 57-69, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Eidson (59-69), για να προσθέσει στη συνέχεια ακόμη πέντε πόντους ο Eliyahu, 80 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη (62-69). Τον «Γόρδιο» δεσμό για το «τριφύλλι» «έλυσε» ο Batiste (64-71), ενώ ο Διαμαντίδης, έκλεψε την μπάλα, κέρδισε το φάουλ και με δύο βολές έκανε το 64-73. Ο Pargo γρήγορα μείωσε σε 66-73, αλλά ο Διαμαντίδης με μία βολή έγραψε το 66-74, 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Eidson με δύο βολές μείωσε σε 68-74 και ο Eliyahu με καλάθι σε 70-74, 19 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Batiste με δύο βολές έκανε το 70-76 και ο Sato με τον ίδιο τρόπο διαμόρφωσε το τελικό 70-78.
Τα δεκάλεπτα: 15-22, 30-33, 43-54, 70-78
Maccabi Tel Aviv: Pargo 12, Hendrix, Sharp, Blu 14, Eliyahu 12, Pnini 8, Burstein, Eidson 17, Macvan 3, Σχορτσανίτης 4.
Παναθηναϊκός: Τέπιτς, Μάριτς 2, Περπέρογλου 2, Μπατίστ 18, Φώτσης 5, Σάτο 13, Νίκολας 14, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 16, Βουγιούκας 4, Καλάθης 4, Καϊμακόγλου.