Παρασκευή 17 Δεκεμβρίου 2010

Δείτε ποιες ομάδες θα βρουν στο δρόμο τους Άρης και ΠΑΟΚ!!!

Oι... αιώνιοι της Θεσσαλονίκης, ΠΑΟΚ και Άρης πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση του Europa League, τερματίζοντας στη δεύτερη θέση των ομίλων τους.
Οι δύο Ελληνικές ομάδες θα βρίσκονται στην ουσία στο γκρουπ των αδυνάτων και θα βρουν στο δρόμο τους τις ομάδες που τερμάτισαν στις πρώτες θέσεις των ομίλων του Eurοpa League, εκτός βέβαια από εκείνες με τις οποίες βρέθηκαν στον ίδιο όμιλο, και τις «τρίτες» καλύτερες των ομίλων του Champions League. Δείτε παρακάτω όλους τους υποψήφιους αντίπαλους του ΠΑΟΚ και του Άρη.
Σε αυτές περιλαμβάνονται
:
Οι Σπαρτάκ Μόσχας, Μπράγκα, Τβέντε, Άξιαξ που προέρχονται από το Champions League, οι Μάντσεστερ Σίτι, Σπόρτινγκ Λισσαβώνας, Ζενίτ, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Στουτγκάρδη, Αϊντχόβεν, Παρί, Λίβερπουλ και Πόρτο από το Europa League, ενώ στους υποψήφιους αντιπάλους του ΠΑΟΚ προστίθεται η Βιγιαρεάλ και αντίστοιχα στους αντιπάλους του Άρη προστίθεται η Λεβερκούζεν.
Όπως καταλαβαίνετε η κλήρωση δε θα είναι και η πιο εύκολη, όμως οι δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης απέδειξαν με την μέχρι τώρα παρουσία τους στα ευρωπαϊκά κύπελλα ότι μπορούν να κοιτάξουν οποιονδήποτε αντίπαλο στα μάτια.
Πηγή:
gazzetta.gr

Europa League: ΑΕΚ-Ζενίτ 0-3 (video)

Η ΑΕΚ έχασε χρυσή ευκαιρία να περάσει στους "32" του Europa League.
H 'Ενωση, στην τελευταία αγωνιστική του 7ου ομίλου, χρειαζόταν ένα βαθμό κόντρα στην πρώτη και αδιάφορη Ζενίτ στο ΟΑΚΑ, όμως οι Ρώσοι μετά το χαμένο πέναλτι του Μπλάνκο στο 40', δεν της χαρίστηκαν και με τρία γκολ (Μπουχάροφ 43΄, Ροζίνα 67΄και Ντενίσοφ 88΄) έβαλαν έβαλαν ταφόπλακα στα όνειρα της ελληνικής ομάδας. Το τελικό 0-3 την αφήνει τρίτη στη βαθμολογία πίσω από την 'Αντερλεχτ, η οποία νίκησε 2-0 τη Χάιντουκ.
Το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό στα πρώτα λεπτά με την Ζενίτ όμως να πατάει καλύτερα στο γήπεδο κυκλοφορώντας καλύτερα τη μπάλα. Η ΑΕΚ από την πλευρά της έδινε μεγάλη σημασία στην άμυνά της καθώς είχε πρώτο στόχο το να μην δεχθεί τέρμα. Η πρώτη καλή ευκαιρία για την ελληνική ομάδα ήρθε στο 15΄ όταν ο Λυμπερόπουλος σούταρε από απόσταση και ανάγκασε τον Μαλαφέεφ να διώξει σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η μοναδική ουσιαστική ευκαιρία για τις δύο ομάδες στα πρώτα 39 λεπτά σε ένα παιχνίδι που ήταν ποιοτικά κακό μέχρι εκείνο το σημείο. Στο 39΄ μετά από σέντρα του Καράμπελα από αριστερά, ο Μπλάνκο άφησε την μπάλα για τον Σκόκο, ο οποίος ανατράπηκε από τον Λούκοβιτς αναγκάζοντας τον διαιτητή της αναμέτρησης να σφυρίξει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπλάνκο, που όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 43΄, μετά από λάθος στο χώρο του κέντρου ο Μπουχάροφ βγήκε στην αντεπίθεση, πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σάχα για το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να πιέζει περισσότερο και με την Ζενίτ να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, κυρίως με τον πολύ καλό σήμερα Μπουχάροφ. Ο τελευταίος μάλιστα έχασε καλή ευκαιρία στο 55΄, την οποία μπλόκαρε ο Σάχα, όπως καλή ευκαιρία έχασε και ο Λάζοβιτς ένα λεπτό αργότερα. Στη συνέχεια η ΑΕΚ είχε ένα εντυπωσιακό πεντάλεπτο στο οποίο έχασε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες για ισοφάριση. Η πρώτη ήρθε στο 60΄ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Σκόκο, κανένας δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα την οποία απέκρουσε την τελευταία στιγμή ο Μαλαφέεφ σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Γιάχιτς βρήκε ωραία τον Λυμπερόπουλο στην περιοχή, ο οποίος γύρισε την μπάλα πολύ δυνατά μη επιτρέποντας στους συμπαίκτες του να προλάβουν να την σπρώξουν στα δίχτυα. Στο 64΄ ήρθε και η καλύτερη ευκαιρία της Ένωσης στον αγώνα όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και απόκρουση του Μαλαφέεφ με γροθιές, ο Μπερνς έπιασε απευθείας το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Ζενίτ. Και τελικά η ελληνική ομάδα αφού έχασε τις ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, στη συνέχεια δέχθηκε και δεύτερο τέρμα επιβεβαιώνοντας τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου. Ήταν το 67ο λεπτό όταν ο Ροζίνα κινήθηκε ωραία από δεξιά στην περιοχή, έπιασε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ και έστειλε την μπάλα στο απέναντι "παραθυράκι" του Σάχα για το 2-0. Στο 88ο λεπτό και ενώ η ψυχολογία της ελληνικής ομάδας βρισκόταν σε πολύ χαμηλά επίπεδα ο Ντενίσοφ σε μια νέα αντεπίθεση των ασταμάτητων Ρώσων διαμόρφωσε το τελικό 3-0.
Κίτρινες: Μανωλάς, Μάκος - Λούκοβιτς
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας (74΄ Ντιόπ), Γιάχιτς, Μάκος (80΄ Λεονάρντο), Καφές, Γκέντσογλου (54΄ Μπερνς), Σκόκο, Λυμπερόπουλος, Μπλάνκο
ΖΕΝΙΤ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μαλαφέεφ, Άλβες, Λόμπερτς, Λάζοβιτς (74΄ Χούζτι), Μπουκάροφ (83΄ Κανουνίκοφ), Χουμπόκαν, Σιρόκοφ, Ρόσινα, Ζιριάνοφ (78΄ Ιόνοφ), Λούκοβιτς, Ντενίσοφ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σαΐντ Ενζιμί (Γαλλία)
Το φιλμ του αγώνα
22.05 'Εναρξη αγώνα
15' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι με το δυνατό σουτ του Λυμπερόπουλου από μακριά να αποκρούεται από τον Μαλαφέεφ σε κόρνερ
26' Kαλή μπαλιά του Λυμπερόπουλου στην πλάτη της άμυνας των Ρώσων, όμως ο Μαλαφέεφ προλαβαίνει τον Μπλάνκο
37' Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά
39' Ο Σκόκο κερδίζει πέναλτι από μαρκάρισμα του Λούκοβιτς
40' Ο Μπλάνκο αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Ρώσων
43' ΓΚΟΛ. 0-1. Ψυχρολουσία στο ΟΑΚΑ. Ο Μπουχάροφ εκμεταλλεύεται λάθος στη μεσαία γραμμή και φεύγει στην αντεπίθεση, όταν φτάνει στο ύψος της μεγάλης περιοχής σουτάρει με το αριστερό υπό την πίεση του Μανωλά η μπάλα κοντράρει και λίγο στον αμυντικό της ΑΕΚ και καταλήγει στα δίχτυα του Σάχ45' Λήξη ημιχρόνου
46' 'Εναρξη δεύτερου μέρους. Οι δύο ομάδες συνεχίζουν με τις ίδιες ενδεκάδες
48' Καλό σουτ του Σιρόκοφ από θέση μέσα δεξιά η μπάλα καταλήγει άουτ
54' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπερνς αντικαθιστά τον Γκέντσογλου
55' Ο Μπουχάροφ κινείται ωραία στην περιοχή, πιάνει και το σουτ, αλλά ο Σάχα μπλοκάρει σταθερά
56' Ο Σιρόκοφ πασάρει στον Λάζοβιτς, αλλά το πλασέ του τελευταίου από πλάγια θέση αποκρούεται με τα πόδια σε κόρνερ από τον Σάχα
62' Καλή φάση για την ΑΕΚ με τον Γιάχιτς να βρίσκει ωραία τον Λυμπερόπουλο μέσα στην περιοχή, όμως η σέντρα σουτ του τελευταίου περνάει ανεκμετάλλευτη
64' Κι άλλη ευκαιρία για την 'Ενωση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και απόκρουση του Μαλαφέεφ με τις γροθιές, ο Μπερνς πιάνει απευθείας το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κοντράρει σε σώμα αμυντικού και περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
67' ΓΚΟΛ, 0-2 για τη Ζενίτ. Εξαιρετική προσπάθεια του Ροζίνα από δεξιά ο οποίος με εκπληκτικό ψηλοκρεμαστό σουτ υπό την πίεση του Καράμπελα στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα
72' Κίτρινη κάρτα στον Μάκο
74' Ο Ντιόπ στη θέση του Δέλλα
74' Ο Χούσζτι αντικαθιστά τον Λάζοβιτς
80' Ο Λεονάρντο στη θέση του Μάκου
83' Ο Κανουνίκοφ στη θέση του Μπυοχάροφ
88' ΓΚΟΛ για τη Ζενίτ. 0-3. Δυνατό συρτό σουτ του Ντενίσοφ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Σάχα90+4' Λήξη αγώνα
ΑΕΚ-Ζενίτ 0-3

ΔΕΙΤΕ ΒΙΝΤΕΟ: Την απίθανη χορογραφία των «Αρειανών»!!!

Απίστευτη παράσταση από τους οπαδούς του Άρη στον αγώνα με τη Ρόζενμποργκ. Πάνω από 5 τόνοι χαρτιού και εξαιρετική χορογραφία έκαναν το «Βικελίδης» όχι απλά να μοιάζει, αλλά να ξεπερνά το «Μπομπονέρα».
Δεν είναι λίγες φορές που το «Κλεάνθης Βικελίδης» έχει μετονομαστεί σε «Λα Μπομπονέρα», λόγω των εκδηλώσεων των οπαδών σε κάθε αγώνα και ειδικά στα ντέρμπι, στα οποία η ατμόσφαιρα που δημιουργούν είναι εκπληκτική. Στη σημερινή αναμέτρηση του Άρη με τη Ρόζενμποργκ, στην οποία οι παίκτες του Κούπερ πήραν την πρόκριση στους «32» του Europa League, οι οπαδοί των «κιτρίνων» με την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν έκαναν το θρυλικό αργεντίνικο γήπεδο να μοιάζει… λίγο μπροστά στο «Βικελίδης»!
Φοβερή χορογραφία!

Αρχικά στη Θύρα 3, όπου βρίσκονται οι οργανωμένοι οπαδοί, υπήρξε μια εξαιρετική χορογραφία με το σήμα του «Super 3» και την ημερομηνία ίδρυσης του συνδέσμου.
Απλά δεν έχει ξαναγίνει
!
Και αν όλοι πίστευαν πως με τη χορογραφία οι φίλοι του Άρη είχαν ολοκληρώσει την... παράστασή τους, διαψεύστηκαν πανηγυρικά. Με το που μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, έγινε κάτι που δεν έχει προηγούμενο και δύσκολα θα έχει και επόμενο. Εκτός των βεγγαλικών που πετάχτηκαν στον αέρα, ο ουρανός πάνω από το «Βικελίδης» γέμισε από πέντε τόνους χαρτάκια. Το γήπεδο πραγματικά δεν φαινόταν καν, με την εικόνα να χαρακτηρίζεται τουλάχιστον μαγική…
Δεν σταμάτησαν λεπτό!
Εκτός όμως από τις χορογραφίες και τα χαρτάκια, ο κόσμος των «κιτρίνων» δεν σταμάτησε ούτε λεπτό να τραγουδά για την αγαπημένη του ομάδα. Τα συνθήματα δονούσαν την ατμόσφαιρα σε μία όπως αναφέραμε μαγική παράσταση των φιλάθλων του Άρη.
Αποθέωσαν Κούπερ και παίκτες
!
Οι εκδηλώσεις λατρείας των φιλάθλων δεν σταμάτησαν εντός γηπέδου, αλλά συνεχίστηκαν και εκτός. Πάνω από δύο ώρες μετά το τέλος της αναμέτρησης, περισσότεροι από 300 φίλαθλοι παρά το τσουχτερό κρύο περίμεναν υπομονετικά τον Κούπερ και τους παίκτες του, τους οποίους και αποθέωσαν. Μάλιστα, για πολλά λεπτά είχαν περικυκλώσει το λεωφορείο και δεν το άφηναν να φύγει, δείχνοντας την λατρεία τους για τους παίκτες αυτούς, που τους έκαναν υπερήφανους.
πηγή:
gazzetta

Πέμπτη 16 Δεκεμβρίου 2010

Υποχωρεί από αύριο η κακοκαιρία!!!

Η πρόγνωση της ΕΜΥ για την Παρασκευή:

Υποχωρεί από αύριο η κακοκαιρία που πλήττει τις τελευταίες μέρες το μεγαλύτερο μέρος της χώρας με τη θερμοκρασία να αρχίζει να ανεβαίνει. Βροχές και καταιγίδες θα εκδηλωθούν στα ανατολικά και νότια.
Νεφώσεις κατά περιόδους αυξημένες αναμένονται στην Αττική. Η θερμοκρασία στο κέντρο θα φτάσει στους 10-11 βαθμούς ενώ στα βόρεια θα είναι 2-3 βαθμούς χαμηλότερη. Μέτριοι άνεμοι από βορειοδυτικές διευθύνσεις θα πνέουν στο Σαρωνικό και στο Ν. Ευβοϊκό, ενισχυόμενοι πρόσκαιρα κυρίως στο Σαρωνικό.
Αυξημένες νεφώσεις και πολύ χαμηλές θερμοκρασίες τις πρωινές ώρες αναμένονται στη Θεσσαλονίκη. Η θερμοκρασία θα φτάσει στους 4 βαθμούς. Ασθενείς μέχρι μέτριοι άνεμοι από βόρειες διευθύνσεις θα πνέουν στο Θερμαϊκό, στρεφόμενοι από το απόγευμα σε δυτικούς.