Κυριακή 16 Μαΐου 2010

Α.Ε.Π. ΒΑΤΟΛΑΚΚΟΥ - Ε.Α.Π. ΜΑΚΡΟΧΩΡΙ 5-4 (2-1)

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της η Α.Ε.Π. στο περιφερειακό πρωτάθλημα, σε ένα ματς χωρίς καμία βαθμολογική σημασία.
Διαφήμιση του ποδοσφαίρου και από τις δύο ομάδες που πήραν το δρόμο του υποβιβασμού για το τοπικό πρωτάθλημα δυστυχώς.
 Μοιρασμένο το παιχνίδι με κάποια ανωτερότητά της Α.Ε.Π. και με καλή κυκλοφορία της μπάλας, έγινε ένας όμορφος και ήσυχος αγώνας με... πολλές φάσεις να δημιουργούνται στις δύο εστίες και την μπάλα να καταλήγει 9 φορές στα δίχτυα.
ΦΑΣΕΙΣ & ΓΚΟΛ
α' ημίχρονο
2' Πανέμορφο γκολ με εκτελεστή τον Γκορουμάνο, με
άπιαστο σουτ από το κέντρο του γηπέδου σε πλάγια θέση 1-0.
13' απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσακαλίδη, πέρασε άουτ.
16' κοντινό σουτ του Κ. Ηλιάδη, με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Παπακων/νου.
23' σουτ του Χαραλαμπίδη, μπλόκαρε με δυσκολία ο Θεοδωρίδης.
31' απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκορουμάνου, δύσκολα ο Θεοδωρίδης απομάκρυνε, την επαναφορά ο Φαλτάκας και την κεφαλιά να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.
32' καλό σουτ του Χ. Καραγιάννη, με υπερένταση ο Θεοδωρίδης σε κόρνερ.
33' διπλή χαμένη ευκαιρία με τον Τζερεμέ και τον Καραγιάννη να μην καταφέρνουν να νικήσουν τον Θεοδωρίδη.
34' ο Μαντζώλας τροφοδότησε τον Γκορουμάνο και με πλασέ έκανε το 2-0.
37' καλό σουτ του Κ. Ηλιάδη πέρασε άουτ.
38' καλό σουτ του Γ. Ηλιάδη, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Παπακων/νου και μείωσε σε 2-1.
42' καλό σουτ του Τσακαλίδη πέρασε σύριζα από το κάθετο δοκάρι.
β' ημίχρονο
50' φάουλ με εκτελεστή τον Χρ. Καραγιάννη, την κεφαλιά ο Τζερεμές και η μπάλα στα δίχτυα 3-1.
52' απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσακαλίδη, με δυσκολία ο Παπακων/νου σε κόρνερ.
55' αντεπίθεση για την Ε.Α.Π. με τον Κ Ηλιάδη να βγάζει πάσα στον Γ. Ηλιάδη και με εύστοχο πλασέ μείωσε σε 3-2.
60' ανατροπή του Γ. Ηλιάδη και πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Δημούλτσης με επιτυχία 3-3.
62' σουτ του Κοτζατίσογλου ελάχιστα άουτ.
67' σουτ βολίδα του Γκορουμάνου και γκολ 4-3.
73' φάση διαρκείας στην περιοχή του Μακροχωρίου με το Χ. Καραγιάννη και τον Κυριακίδη να αλλάζουν πάσες μεταξύ τους και τον Καραγιάννη να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον προωθημένο Μαντζώλα και με καταπληκτικό πλασέ να ανεβάζει το σκορ σε 5-3.
76' καλό σουτ του Τσακαλίδη άουτ.
84' σουτ του Τζιαμπίρη μπλόκαρε ο Θεοδωρίδης.
86' ο Τσακαλίδης τροφοδότησε τον Κελεσίδη που με άψογο σουτ κρέμασε τον Παπακων/νου και μείωσε σε 5-4.
88' σουτ του Τζερεμέ πέρασε ελάχιστα άουτ.
Άριστη η διαιτησία από το σύνδεσμο Μακεδονίας: Ι. Χανίδη, Α. Αναστασιάδη και Γκέτσιο.
Α.Ε.Π. ΒΑΤΟΛΑΚΚΟΥ: (Χρ. Λάλλος) Παπακων/νου, Χριστοφορίδης, Κυριακίδης, Φαλτάκας (83' Καραγιάννης Γ.), Μαντζώλας, Τζερεμές, Κοτζατίσογλου, Χαραλαμπίδης, Τζιαμπίρης, Καραγιάνης, Γκορουμάνος (75' Παπαδόπουλος).
Ε.Α.Π. ΜΑΚΡΟΧΩΡΙ: (Λ. Κελεσίδης): Θεοδωρίδης, Συμεωνίδης (54' Κελεσίδης), Σταφυλίδης, Α. Ηλιάδης, Τσιάμης, Κοτζαχρήστος, Τσακαλίδης, Δημούλτσης, Δούκας, Γ. Ηλιάδης, Κ. Ηλιάδης.