Παρασκευή 17 Δεκεμβρίου 2010

Europa League: ΑΕΚ-Ζενίτ 0-3 (video)

Η ΑΕΚ έχασε χρυσή ευκαιρία να περάσει στους "32" του Europa League.
H 'Ενωση, στην τελευταία αγωνιστική του 7ου ομίλου, χρειαζόταν ένα βαθμό κόντρα στην πρώτη και αδιάφορη Ζενίτ στο ΟΑΚΑ, όμως οι Ρώσοι μετά το χαμένο πέναλτι του Μπλάνκο στο 40', δεν της χαρίστηκαν και με τρία γκολ (Μπουχάροφ 43΄, Ροζίνα 67΄και Ντενίσοφ 88΄) έβαλαν έβαλαν ταφόπλακα στα όνειρα της ελληνικής ομάδας. Το τελικό 0-3 την αφήνει τρίτη στη βαθμολογία πίσω από την 'Αντερλεχτ, η οποία νίκησε 2-0 τη Χάιντουκ.
Το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό στα πρώτα λεπτά με την Ζενίτ όμως να πατάει καλύτερα στο γήπεδο κυκλοφορώντας καλύτερα τη μπάλα. Η ΑΕΚ από την πλευρά της έδινε μεγάλη σημασία στην άμυνά της καθώς είχε πρώτο στόχο το να μην δεχθεί τέρμα. Η πρώτη καλή ευκαιρία για την ελληνική ομάδα ήρθε στο 15΄ όταν ο Λυμπερόπουλος σούταρε από απόσταση και ανάγκασε τον Μαλαφέεφ να διώξει σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η μοναδική ουσιαστική ευκαιρία για τις δύο ομάδες στα πρώτα 39 λεπτά σε ένα παιχνίδι που ήταν ποιοτικά κακό μέχρι εκείνο το σημείο. Στο 39΄ μετά από σέντρα του Καράμπελα από αριστερά, ο Μπλάνκο άφησε την μπάλα για τον Σκόκο, ο οποίος ανατράπηκε από τον Λούκοβιτς αναγκάζοντας τον διαιτητή της αναμέτρησης να σφυρίξει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπλάνκο, που όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 43΄, μετά από λάθος στο χώρο του κέντρου ο Μπουχάροφ βγήκε στην αντεπίθεση, πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σάχα για το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να πιέζει περισσότερο και με την Ζενίτ να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, κυρίως με τον πολύ καλό σήμερα Μπουχάροφ. Ο τελευταίος μάλιστα έχασε καλή ευκαιρία στο 55΄, την οποία μπλόκαρε ο Σάχα, όπως καλή ευκαιρία έχασε και ο Λάζοβιτς ένα λεπτό αργότερα. Στη συνέχεια η ΑΕΚ είχε ένα εντυπωσιακό πεντάλεπτο στο οποίο έχασε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες για ισοφάριση. Η πρώτη ήρθε στο 60΄ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Σκόκο, κανένας δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα την οποία απέκρουσε την τελευταία στιγμή ο Μαλαφέεφ σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Γιάχιτς βρήκε ωραία τον Λυμπερόπουλο στην περιοχή, ο οποίος γύρισε την μπάλα πολύ δυνατά μη επιτρέποντας στους συμπαίκτες του να προλάβουν να την σπρώξουν στα δίχτυα. Στο 64΄ ήρθε και η καλύτερη ευκαιρία της Ένωσης στον αγώνα όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και απόκρουση του Μαλαφέεφ με γροθιές, ο Μπερνς έπιασε απευθείας το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Ζενίτ. Και τελικά η ελληνική ομάδα αφού έχασε τις ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, στη συνέχεια δέχθηκε και δεύτερο τέρμα επιβεβαιώνοντας τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου. Ήταν το 67ο λεπτό όταν ο Ροζίνα κινήθηκε ωραία από δεξιά στην περιοχή, έπιασε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ και έστειλε την μπάλα στο απέναντι "παραθυράκι" του Σάχα για το 2-0. Στο 88ο λεπτό και ενώ η ψυχολογία της ελληνικής ομάδας βρισκόταν σε πολύ χαμηλά επίπεδα ο Ντενίσοφ σε μια νέα αντεπίθεση των ασταμάτητων Ρώσων διαμόρφωσε το τελικό 3-0.
Κίτρινες: Μανωλάς, Μάκος - Λούκοβιτς
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας (74΄ Ντιόπ), Γιάχιτς, Μάκος (80΄ Λεονάρντο), Καφές, Γκέντσογλου (54΄ Μπερνς), Σκόκο, Λυμπερόπουλος, Μπλάνκο
ΖΕΝΙΤ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μαλαφέεφ, Άλβες, Λόμπερτς, Λάζοβιτς (74΄ Χούζτι), Μπουκάροφ (83΄ Κανουνίκοφ), Χουμπόκαν, Σιρόκοφ, Ρόσινα, Ζιριάνοφ (78΄ Ιόνοφ), Λούκοβιτς, Ντενίσοφ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σαΐντ Ενζιμί (Γαλλία)
Το φιλμ του αγώνα
22.05 'Εναρξη αγώνα
15' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι με το δυνατό σουτ του Λυμπερόπουλου από μακριά να αποκρούεται από τον Μαλαφέεφ σε κόρνερ
26' Kαλή μπαλιά του Λυμπερόπουλου στην πλάτη της άμυνας των Ρώσων, όμως ο Μαλαφέεφ προλαβαίνει τον Μπλάνκο
37' Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά
39' Ο Σκόκο κερδίζει πέναλτι από μαρκάρισμα του Λούκοβιτς
40' Ο Μπλάνκο αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Ρώσων
43' ΓΚΟΛ. 0-1. Ψυχρολουσία στο ΟΑΚΑ. Ο Μπουχάροφ εκμεταλλεύεται λάθος στη μεσαία γραμμή και φεύγει στην αντεπίθεση, όταν φτάνει στο ύψος της μεγάλης περιοχής σουτάρει με το αριστερό υπό την πίεση του Μανωλά η μπάλα κοντράρει και λίγο στον αμυντικό της ΑΕΚ και καταλήγει στα δίχτυα του Σάχ45' Λήξη ημιχρόνου
46' 'Εναρξη δεύτερου μέρους. Οι δύο ομάδες συνεχίζουν με τις ίδιες ενδεκάδες
48' Καλό σουτ του Σιρόκοφ από θέση μέσα δεξιά η μπάλα καταλήγει άουτ
54' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπερνς αντικαθιστά τον Γκέντσογλου
55' Ο Μπουχάροφ κινείται ωραία στην περιοχή, πιάνει και το σουτ, αλλά ο Σάχα μπλοκάρει σταθερά
56' Ο Σιρόκοφ πασάρει στον Λάζοβιτς, αλλά το πλασέ του τελευταίου από πλάγια θέση αποκρούεται με τα πόδια σε κόρνερ από τον Σάχα
62' Καλή φάση για την ΑΕΚ με τον Γιάχιτς να βρίσκει ωραία τον Λυμπερόπουλο μέσα στην περιοχή, όμως η σέντρα σουτ του τελευταίου περνάει ανεκμετάλλευτη
64' Κι άλλη ευκαιρία για την 'Ενωση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και απόκρουση του Μαλαφέεφ με τις γροθιές, ο Μπερνς πιάνει απευθείας το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κοντράρει σε σώμα αμυντικού και περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
67' ΓΚΟΛ, 0-2 για τη Ζενίτ. Εξαιρετική προσπάθεια του Ροζίνα από δεξιά ο οποίος με εκπληκτικό ψηλοκρεμαστό σουτ υπό την πίεση του Καράμπελα στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα
72' Κίτρινη κάρτα στον Μάκο
74' Ο Ντιόπ στη θέση του Δέλλα
74' Ο Χούσζτι αντικαθιστά τον Λάζοβιτς
80' Ο Λεονάρντο στη θέση του Μάκου
83' Ο Κανουνίκοφ στη θέση του Μπυοχάροφ
88' ΓΚΟΛ για τη Ζενίτ. 0-3. Δυνατό συρτό σουτ του Ντενίσοφ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Σάχα90+4' Λήξη αγώνα