Δευτέρα 24 Ιανουαρίου 2011

Γαλατινή - Πυρσός 3-4 (2-3)

ΚΥΡΙΑΚΗ 23-1-2011
ΓΗΠΕΔΟ ΓΑΛΑΤΙΝΗΣ

Ματσάρα στην Γαλατινή, με τον Πυρσό να επικρατεί των γηπεδούχων με σκορ 4-3, σε έναν βαρύ και ακατάλληλο αγωνιστικό χώρο. Ματς για γερά νεύρα, με ένταση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, και μάχες σώμα με σώμα έδωσαν οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων. Ο Πυρσός αν και προηγήθηκε από νωρίς στο σκορ με 0-3, ισοφαρίστηκε από την τοπική ομάδα σε 3-3 και κατάφερε να πάρει τη νίκη στο 61' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ηλία Δούμα.
Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι Τζιώρας (5'), Ευαγγελόπουλος (17') και Δούμας (34', 61' πεν.).
Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Καρανάσιος (34'), Μπλιάγκος (40') και Παπαρίζος (48').

ΦΑΣΕΙΣ & ΓΚΟΛ
α' ημίχρονο
5' πάσα του Γεωργίου στον Τζιώρα, το σουτ καλό στα δίχτυα του Ζιώγα 0-1.
12'  καλό σουτ του Τσιούκρα, απέκρουσε σε κόρνερ ο Ρώσσης.
15' πάσα του Παπαρίζου στον Τσιούκρα, το πλασέ άουτ.
17' απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ευαγγελόπουλου, η μπάλα στα δίχτυα του Ζιώγα για δεύτερη φορά 0-2.
29' πάσα του Ευαγγελόπουλου στον Γεωργίου που κινήθηκε από δεξιά, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, έβγαλε άψογη πάσα στον Δούμα και με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-3.
30' μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Μπλιάγκος, όταν από καλή θέση πλάσαρε άουτ.
34' ασθενής απόκρουση των αμυντικών του Πυρσού, η μπάλα από το σουτ του Καρανάσιου στα δίχτυα του Ρώσση 1-3.
40' σέντρα του Γκαραγκούνη στην περιοχή του Πυρσού, ο Μπλιάγκος με πλασέ μείωσε σε 2-3.
β' ημίχρονο
48' η Γαλατινή αιφνιδίασε με το ξεκίνημα του β' μέρους τον Πυρσό, όταν στην πρώτη της επίσκεψη στην περιοχή, ο Παπαρίζος με ανάποδο ψαλίδι ισοφάρισε σε 3-3.
56' πολύ καλό σουτ του Ρότσιου, με υπερένταση ο Ρώσσης έβγαλε την μπάλα σε κόρνερ.
57' πλασέ του Γεωργίου, μπλόκαρε ο Ζιώγας.
58' σουτ βολίδα του Τσιούκρα, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ρώσση.
60' πέναλτι σε ανατροπή του Γεωργίου.
61' εκτέλεση του πέναλτι με τον Δούμα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα 3-4.
74' πλασέ του Γεωργίου πέρασε ελάχιστα άουτ.
Τελικό αποτέλεσμα 3-4.
Πολύ καλή η διαιτησία των: Αναστασίου, Ματζάνα, Κομισοπούλου (Λάρισας).
ΓΑΛΑΤΙΝΗ:(Μ. Σαμαράς) Ζιώγας Ι., Καρανάσιος (72' Ζιώγας Θ.), Κιουλτζής (66' Μανώλης), Μαντζώλας, Τσιόρκας, Ρότσιος, Γκαραγκούνης, Τσούκρας, Μπλιάγκος, Ηλίας, (77' Παπαιωάννου) Παπαρίζος.

ΠΥΡΣΟΣ:(Ι. Σαμαράς) Ρώσσης, Δελήμπασης, Ευαγγελόπουλος, Χερίδης (59' Μπόλλος), Αλεξανδρής, Σερέτης (43' Παπανικολάου, 86' Μακρής), Γεωργίου, Αλεξανδρίδης, Τζιώρας, Δούμας, Ελευθερίου.