Πέμπτη 21 Απριλίου 2011

Κτην. Αστ. Καληράχης - ΑΕΠ Βατολάκκου 6-1 (5-0)

Ασταμάτητος ο Αστέρας Καληράχης, επικράτησε άνετα της ΑΕΠ Βατολάκκου με σκορ 6-1.
Από το δεύτερο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το χορό των γκολ με πέναλτι, ενώ παράλληλα είχαμε και την αποβολή του ποδοσφαιριστή της ΑΕΠ Βατολάκκου Κ. Παπαδόπουλου.
Η συνέχεια ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους γηπεδούχους, όπου έχασαν αρκετές ευκαιρίες.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, πίεσαν, έκαναν κάποιες ευκαιρίες και κατάφεραν να μειώσουν με τον Μαγιάννη στο 55'.
Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι: Μήττας (3', 20', 36'), Χαντάβας (11') και Ξάνθος (17', 85').
ΦΑΣΕΙΣ & ΓΚΟΛ

α' ημίχρονο
2' σε σουτ που έγινε έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Κ. Παπαδόπουλος απέκρουσε την μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι και παράλληλα την κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μήττας που ήταν εύστοχος 1-0.
11' σέντρα του Μπόζιαρη, με κεφαλιά ο Α. Χαντάβας έκανε το 2-0.
17' δυνατό σουτ του Μήττα, απέκρουσε ο Αποστολίδης και στην επαναφορά ο Ξάνθος με σουτ έκανε το 3-0.
Το γκολ του Ξάνθου
20' ο Μήττας με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα 4-0.
30' πλασέ του Ξάνθου πέρασε ελάχιστα άουτ.
31' πλασέ του Μήττα, απέκρουσε ο Αποστολίδης σε κόρνερ.
38' ο Μήττας με πλασέ έκανε το 5-0 (χατ-τρικ).
40΄ παρ' ολίγο αυτογκόλ από τον Καραπά στην προσπάθειά του να απομακρύνει, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.
43' ο Ασλανίδης είχε την ευκαιρία να μειώσει, όταν το πλασέ του δεν βρήκε στόχο, ο Μαγιάννης από κοντά το πλασέ, απέκρουσε ο Κακατέλης σε κόρνερ.
Το γκολ του Μαγιάννη
β' ημίχρονο
55' λάθος της άμυνας του Αστέρα εκμεταλλεύτηκε ο Μαγιάννης και με πλασέ μείωσε σε 5-1.
57' καλό σουτ του Μιχαηλίδη μπλόκαρε ο Κακατέλης.
 62' δυνατό σουτ του Μπόζιαρη, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
64' σουτ του Χαντάβα απέκρουσε σωτήρια ο Αποστολίδης.
65' από πλεονεκτική θέση ο Κύρου πλάσαρε άουτ.
66' από θέση τετ-α-τετ ο Σάλλο πλάσαρε άουτ.
69' σουτ του Κ. Ρόβα απέκρουσε ο Αποστολίδης, την επαναφορά ο Τασούλας, έκανε το σουτ άουτ.
85' ο Ξάνθος με κοντινό πλασέ έκανε το 6-1 για την ομάδα του.

Διαιτησία: Δροβατζήκας, Σιούμπουρα, Γκόλιας (ΕΠΣ Γρεβενών).
Κτην. Αστ. Καληράχης: Κακατέλης , Σιούλας (50΄ Τασιούλας),  Τόλης, Χαντάβας Κ., Ρόβας Γ., Τσιάρας (20΄Βακουφάρης), Μπόζιαρης, Παπαστέργιος, Μήττας (56΄ Ρόβας Κ.), Ξάνθος, Χαντάβας Άγγ.
 ΑΕΠ Βατολάκκου: Αποστολίδης , Βουτσής, Κεντεποζίδης (37΄Καραπάς Θ.), Καραπάς Ν., Σάλλο, Παπαδόπουλος, Νικολαϊδης, Ντεμάι, Μαγιάννης, Μιχαϊλιδης (73΄Χαλάτσογλου), Ασλανιδης (46΄Κύρου).