Τετάρτη 31 Αυγούστου 2011

Eurobasket 2011: Ελλάδα – Βοσνία 76-67 (video)

Τα βρήκε «σκούρα» η Ελλάδα κόντρα στη Βοσνία αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 76-67 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Eurobasket 2011. Η «γαλανόλευκη» προβλημάτισε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο και ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο έδειξε το καλό της πρόσωπο. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Νικ Καλάθης, ο Νίκος Ζήσης πέτυχε σημαντικά καλάθια, ο Μπράμος έδωσε βοήθειες και
στα δύο άκρα του παρκέ. ενώ οι Μπουρούσης και Κουφός προσέφεραν λύσεις αμυντικά και επιθετικά μέσα στο «ζωγραφιστό».
H εθνική ξεκίνησε μουδιασμένα τον αγώνα και οι Βόσνιοι έχοντας τον Kikanovic σε μεγάλα κέφια είχαν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (15-17). Στη δεύτερη περίοδο οι διεθνείς μας ακολουθούσαν συνεχώς στο σκορ και παρόλο που δύο φορές πλησίασαν στον πόντο (23-24 και 29-30) δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά (31-34 στο 20΄). Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι παίκτες του Ζούρου βελτίωσαν την εικόνα τους και με τρίποντο του Ζήση ισοφάρισαν (41-41), ενώ ξέφυγαν ακόμη και με 7 πόντους (49-42). Η Βοσνία αρνούνταν να παραδοθεί και μείωσε στον πόντο στο τέταρτο δεκάλεπτο (57-56), αλλά ακολούθησε ένα σερί 11-0 (68-56) και η «γαλανόλευκη» κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη, η οποία ήρθε τελικά με το φωτεινό πίνακα να «γράφει» 76-67.
Τα δεκάλεπτα: 15-17, 31-34, 55-49, 76-67
Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος 2, Μπουρούσης 12, Ζήσης 13, Βασιλειάδης, Καλάθης 13, Φώτσης 9, Παπανικολάου 5, Μαυροειδής, Μπράμος 10, Κουφός 10, Σλούκας, Καϊμακόγλου 2
Βοσνία (Hadzic): Gordic 12, Nesovic, Jasvin, Ikonic, Milosevic, Bavcic 1, Vasilijevic 9, Kikanovic 15, Teletovic 6, Domercant 7, Dedovic 8, Bajramovic 9
Tα highlights από το Ελλάδα – Βοσνία 76-67 (video)