Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου 2011

Δ. Ν. Παλιουριάς - Α.Ε.Π. Βατολάκκου 2-2 (0-0) 3η αγωνιστική

Σάββατο 24/9/2011
Γήπεδο Παλιουριάς
Ισόπαλος χωρίς νικητή έληξε ο αγώνας της 3ης αγωνιστικής στο γήπεδο της Παλιουριάς.
Καλύτεροι  οι φιλοξενούμενοι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, είχαν τον πρώτο λόγο, όπου με ομαδική και
καλή κυκλοφορία της μπάλας, πέτυχαν δύο τέρματα (47' Φαλτάκας, 51' Μπαλντούμης), δημιούργησαν αρκετές φάσεις στην εστία της Παλιουριάς, αλλά ήταν νικητές μέχρι το 90'.
Η άτυχη στιγμή για την Α.Ε.Π. ήρθε στο 60', όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι που εκτέλεσε με ευστοχία ο κορυφαίος των γηπεδούχων Κοσμίδης, βάζοντας την ομάδα του πάλι στο παιχνίδι.
Μοιραία στιγμή για τους φιλοξενούμενους, όταν ο ίδιος παίκτης με ατομική προσπάθεια πέτυχε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις του αγώνα.
ΦΑΣΕΙΣ & ΓΚΟΛ

α' ημίχρονο
11' κοντινό σουτ του Παπαδόπουλου, απέκρουσε ο Τσακστάρας.
23' καλό σουτ του Δ. Τζήκα, λίγο πάνω από τα δοκάρια του Πέτσα.
24' καλό σουτ του Μπαλντούμη, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το κάθετο δοκάρι.
29' ο Κοσμίδης με γρήγορη αντεπίθεση, μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, αλλά κόπηκε την κατάλληλη στιγμή από τον Θωμά Τζήκα που απομάκρυνε την μπάλα.
32' σέντρα του Σάλλο από αριστερά στον Ντεμάι, που από καλή θέση δεν μπόρεσε να πλασάρει.
34' δυνατό σουτ του Τσιάτσου, η μπάλα βρήκε σε σώμα αμυντικού και κατέληξε κόρνερ.
44' καλή πάσα του Κοσμίδη στο Λάμαρη, όπου το πλασέ του μπλόκαρε ο Τσακστάρας.
β' ημίχρονο
47' φάουλ έξω από την περιοχή της Παλιουριάς με εκτελεστή τον Μπαλντούμη, την κεφαλιά πήρε ο Φαλτάκας στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα 0-1.
51' έξοχη πάσα του Τσιάτσου στον Μπαλντούμη, καλό το σουτ, κατέληξε στα δίχτυα του Πέτσα 0-2.
το γκόλ του Φαλτάκα
58' πολύ καλό γυριστό σουτ του Κοσμίδη, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.
60' σε μια άτυχη φάση για την Α.Ε.Π., όπου αμυντικός των φιλοξενούμενων απομάκρυνε την μπάλα, αυτή χτύπησε στο κολλημένο στο σώμα, χέρι του Φαλτάκα και ο διαιτητής καταλόγισε την ποινή, στήνοντας την μπάλα στα 11 μέτρα. Εκτελεστής του πέναλτι ο Κοσμίδης, που ήταν εύστοχος και μείωσε το σκορ σε 1-2.
74' σουτ του Κοσμίδη, μπλόκαρε ο Τσακστάρας.
79' κεφαλιά του Λάμαρη, μπλόκαρε ο Τσακστάρας.
89' καλή πάσα του Κεντεποζίδη στον Καραγκιόζη, το σουτ του τελευταίου μπλόκαρε ο Πέτσας.
Το πέναλτι του Κοσμίδη
90+1 ο Κοσμίδης πήρε την μπάλα λίγο κάτω από το κέντρο του γηπέδου, πέρασε (ανενόχλητος) όποιον βρήκε μπροστά του και με σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δ΄τχτυα του Τσακστάρα ισοφαρίζοντας σε 2-2.
90+2 σουτ που επιχείρησε ο Τσιάτσος, μπλόκαρε ο Πέτσας.
Διαιτησία: Δροβατζήκας, Κωνσταντής, Λιάκας (ΕΠΣ Γρεβενών).
Δ. Ν. Παλιουριάς: Πέτσας, Μπαλάφας (45' Αμπατσιάδης), Γιαγκοζή, Τσιλινίκος (81' Δουβεντζίδης), Κερασίδης, Τσικρίκης, Παπαδόπουλος, Λάμαρης, Ζιανός, Κοσμίδης, Ιωαννίδης (68' Σταμάτης).
Α.Ε.Π. Βατολάκκου: Τσακστάρας, Εμπρικίδης, Σάλλο, Θ. Τζήκας, Φαλτάκας, Μπαλντούμης, Κοτζατίσογλου, Παπαδόπουλος, Δ. Τζήκας (73' Κεντεποζίδης), Τσιάτσος, Ντεμάι (76' Καραγκιόζης).