Κυριακή 22 Απριλίου 2012

Αλ. Κιβωτού - Κτ. Αστ. Καληράχης 3-4 (2-2)

Σε ένα κρίσιμο και σκληρό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο πρωτοπόρες ομάδες του πρωταθλήματος, τη μεγάλη νίκη πέτυχε ο Κτηνοτροφικός μέσα στην Κιβωτό με σκορ 3-4  και στέφεται και τυπικά πρωταθλητής στην Α΄ κατηγορία της ΕΠΣ Γρεβενών δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος,  αφού ξέφυγε πέντε βαθμούς πάνω από την Κιβωτό. Πιο δυναμικά μπήκε η ομάδα της Κιβωτού στα πρώτα λεπτά, αλλά ο Αστέρας βρήκε τα πατήματά του και αξιοποίησε με το καλύτερο τις ευκαιρίες που δημιούργησε, πετυχαίνοντας δύο τέρματα.
Οι γηπεδούχοι ισορόπησαν και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποφασιστικοί στις προσπάθειές τους και πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν ανορθόδοξα να φθάσουν στην ισοφάριση.
Χαρακτηριστικό του αγώνα είναι ότι όλα τα τέρματα πέτυχαν οι δύο ομάδες από στημένες φάσεις και τα λάθη των γκολκίπερ  διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.
Οι φάσεις του αγώνα
α' ημίχρονο
3΄σουτ του Αραβόπουλου σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Τζιόγκου.
13΄ο Ξάνθος με κεφαλιά από κοντά θα κάνει το 0-1.
32΄απευθείας εκτέλεση κόρνερ με τον Ξάνθο, κακή έξοδος του Αποστολίδη που έδιωξε την μπάλα μέσα στην εστία του 0-2.
36΄ φάουλ με εκτελεστή τον Γιαννούλα, κρέμασε τον Τζιόγκου και κατέληξε στα δίχτυα του Κτηνοτροφικού για το 1-2.
45΄ κόρνερ που εκτέλεσε ο Αραβόπουλος στην περιοχή του Αστέρα, βρήκε τον Χατζηγετήμ και από κοντά με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 2-2.
β' ημίχρονο
47΄απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Ντοβατζίδη, κακή εκτίμηση του Αποστολίδη, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα 2-3.
57΄ο Μήττας από κοντά με πλασέ έκανε το 2-4.
67΄φάουλ με εκτελεστή τον Χαζηγετήμ, ο Αραβόπουλος με το κεφάλι θα κάνει το τελικό 3-4.
Διαιτησία: Θάνος, Χαρίσης, Ρίγκος (ΕΠΣ Γρεβενών)
Κτ. Αστ. Καληράχης: (Τόλης Νίκος) Τζιόγκου, Παπαστεργίου, Κωστόπουλος, Ντοβατζίδης, Ρόβας, Ελευθεριάδης, Βανδής (46' Χαντάβας), Τσιάρας, Μήττας (90΄Αμπατζιάδης), Σιούλας, Ξάνθος (60΄Τερζής)
Αλ. Κιβωτού: (Παπαρίζος Β.) Αποστολίδης, Αλεξίου, Στεργιόπουλος, Αραβόπουλος, Ευγενιάδης (82΄Βασιλειάδης), Σταμπολίδης (80΄Χατζηβασιλειάδης), Χατζηγετήμ, Γιαννούλας, Χάλλος, Κουλέτσος, Παπαδόπουλος.